20.11.2004, Tomáš Zetek, Michal Kubáň

Junioři: VSE - CEB 1:1 - Série trvá, z Valašska s bodem

V s e t í n - Juniorka HC České Budějovice zajížděla v sobotu k dalšímu utkání moravské části extraligy do Vsetína. Po vlažném začátku Jihočeši zapli a na Lapači se bylo na co dívat. Jedinou branku hostů vsítil ve 26. minutě Tomáš Mertl. Jeho úspěch znamenal cenný bod, který si Černého eskadra odváží domů za remízu 1:1.
Domácí Vsetín nastoupil do souboje s lídrem české skupiny značně oslaben v sestavě. Na soupisce chyběli kvůli zranění Květoň (zánět průdušek), Husička, Badiura, Útočník Brynecký rovněž nenastoupil, protože je na zkoušce v 1. lize v Olomouci. Na ročním hostování je i obránce Ondřej Hrad. Vsetín vede skupinu B s 33 body a rovněž České Budějovice okupují 1. místo skupiny A s 34 body. Souboj nejlepších se odehrával v dusné atmosféře plné osobních soubojů, technických fines, ale také spousty neproměněných šancí na obou stranách.

Oba celky do sobotní utkání vstoupily velmi opatrně čekající na chybu soupeře. Právě tu mohl zužitkovat již v 1. minutě budějovický Mertl, když po chybě v domácí rozehrávce okamžitě pálil na ještě spící Štefla. Ale ani Valaši nezaháleli, byli to právě oni, kteří se ve 3. minutě ujali vedení. Havira přihrál za branku Davídkovi , který vyjel před branku a z otočky propálil brankáře Saláka. Nově příchozí posila z Opavy si tak připsala svůj první gól v dresu Valachů.

Domácí mohli zvýšit o tři minuty později ve vlastní přesilovce. Reprezentant Žibrita se šikovně stahovačkou uvolnil v rohu, vyjel na Saláka, ale střela mu ve finální fázi nesedla. Domácí v polovině první třetiny polevili a naopak hosté „šlápli na plyn“. Tvrdé dohrávání soubojů a rychlejší napadání natropili velké zmatky v obranných řadách Vsetína.

V 11. minutě byli Jihočeši blízko srovnání. Kuchejda zpoza branky přihrával Mertlovi, jenž vystřelil přes obránce a brankář Štefl jen se štěstím secvakl betony. Hosté se na dlouho usadili ve třetině domácích a vsetínský brankář se měl co ohánět, aby neinkasoval. Předota vypálil od modré, puk se odrazil ke Gulášovi, přičemž jeho střelu Štefl vykopl levým betonem.

Dvě minuty před koncem druhá lajna, Mertl – Hanzal M. – Kuchejda, zamotala natolik domácím bekům hlavu, že Martin Hanzal se sám ocitl před brankářem. Jeho kličku do bekendu, ale opět Štefl vyrazil. V zápětí ujela dvojce Ondřej Hruška – Davídek, a mohla tak uvést do reality pravidlo „nedáš, dostaneš. Posledně jmenovaný ale nezpracoval Hruškovu přihrávku. V poslední minutě ujel ve vlastním oslabení vsetínský Havíra, ale jeho střelu mezi nohy bravurně vychytal brankář Salák.

Už 14. sekunda druhé třetiny mohla znamenat pro České Budějovice srovnání. Po hrubce v domácí obraně Guláš zachytil puk, uviděl vyjetého Štefla z branky a lehkým lobem přehazoval ležícího brankáře. Kotouč těsně škobrtl o jeho beton a úplně změnil směr mimo dosah vsetínské klece. Vsetín zahrozil ve 25. minutě Davídek se šikovně protáhl po pravé straně, přenechal puk Havírovi, jenž pálil přímo doprostřed českobudějovické branky. Jihočeši neustále dotírali na vsetínskou klec, až se jim to ve 26. minutě vyplatilo. Kuchejda přihrál z pravé strany na střed volnému Mertlovi, který střelou k pravé tyči srovnal – 1:1.

O pět minut později Černého střelu v přesilovce Jihočechů chytá Štefl do lapačky. Hosté neustále zvyšovali tlak na vsetínskou branku. Důkazem toho byla akce Guláše, který se v plné rychlosti prosmýkl kolem dvou vsetínských obránců a bekendem nasměroval puk jen těsně mimo vsetínskou branku. V další akci se po neodpískaném faul řítil sám na Štefla útočník Jiří Hanzal, jeho blafák na pravou stranu ale vykryl brankář domácích betonem. Ve 33.minutě ujel v oslabení Mertl, jeho prudkou ránu ze tří metru Štefl vyrazil.

Ve druhé části České Budějovice naplno převzaly iniciativu v zápase, vysunuly ještě více forčeking a čekaly na chyby domácích. Vsetín nabídl sice spoustu hrubek, obzvlášť v rozehrávce, ale v brance stál výborný Štefl, který "držel Valachy nad vodou". Příkladem tomu byla gólová šance hostů ve 37. minutě. Mertl šikovně našel Martina Hanzala, který mohl obrátit skóre, ale Štefl jeho blafák pokryl. Domácí se v závěru zmohli jen na tečovanou střelu Hubáčka, přičemž puk těsně minul horní tyčku branky hostů a zmizel někde vysoko v útrobách zimního stadionu.

Ve třetí třetině začali domácí v početní přesile díky vyloučení Kuchejdy. Valaši se, ale krom nahrávky Hrabala před branku Jihočechů a následného Hruškovo sklepnutí mimo branku, na moc nezmohli. Ve 48. minutě pro změnu hráli přesilovku hosté. Vomelovu střelu dorážel Ježek natřikrát s drtivým důrazem, že dosekaný Štefl po přerušení vystartoval na českobudějovického forvarda až si málem vykoledoval od rozhodčího Trombíka trest za hrubost. V 50. minutě ve hře 4 na 4 vystřelil na Saláka bombou obránce Pavelec, ale jihočeský gólman vyjetím z branky a zmenšením střeleckého úhlu nenechal nikoho na pochybách.

V 51. minutě měli domácí velkou šanci ke skórování. Hráli totiž minutu a 41 vteřin přesilovku 5 na 3 za vyloučení Vomely a Martina Hanzala. České Budějovice sehrály ale oslabení skvělým způsobem. Nejen že, nepustili domácí do velkých do své obranné třetiny, ale mohly skórovat. Šteflovu špatnou rozehrávku vracel nahozením Ficek a puk jen těsně minul odkrytou vsetínskou branku. Nevyužití dvojnásobné přesilovky se stalo klíčovým bodem zápasu, který nakonec skončil remízou 1:1. Vsetín totiž do konce zápasu výrazně neohrozil brankáře Saláka a ze strany Jihočechů to kromě šance Ježka, který dostal puk zpoza branky, ale již ho nestihl umístit, bylo vše.