11.03.2006, Michal Kubáň, Tomáš Zetek

Junioři: VSE - CEB 1:0 - Jediný gól rozhodl o vyřazení Jihočechů

V s e t í n - Juniorská pouť Českých Budějovic v letošní sezoně končí. Rozhodující třetí zápas čtvrtfinálové série na ledě Vsetína rozhodl jediný gól, který přišel v 53. minutě při dvojnásobné početní výhodě domácího týmu. Ani skvělý výkon brankáře Jakuba Kováře nestačil na odvrácení vyřazení. Pro Jihočechy tímto sezona skončila.

video
Videoreportáž
(2 min. 35 sec, 15 MB, WMV)
Úvodní okamžiky prvního dějství rozhodujícího čtvrtfinálového zápasu se odehrávaly ze strany obou celků ve velmi opatrném duchu. První dvě minuty se sice hrálo bez přerušení s tím, že se oba týmy seznamovaly s aktuální taktikou soupeře. Jak Jihočeši tak i Valaši totiž po celý zápas vycházeli z pevné defenzívy s vědomím, že pokud by otevřeli jen na chvíli obranu, byla by to “voda na mlýn soupeři“. Ve vsetínské sestavě se opět ukázal Ondřej Hruška, jenž ve čtvrtek hrál za vsetínské áčko. Stejně tak tomu bylo v případě Davida Květoně, kterého do zápasu pustili z A-týmu. Vinou zranění nenastoupili do rozhodujícího zápasu vsetínský Adam Buš a Lukáš Navrátil.

Už ve druhé minutě měli hosté příležitost otevřít skóre utkání, neboť hlavní sudí Polák poslal za katr obránce Stříteského za držení. Tlak Jihočechů vrcholil v momentě, když Ficek vypálil od modré do skrumáže před brankou a brankář Štefl měl co dělat, aby našel puk pod svým tělem. V dalších momentech hry se hrálo převážně ve středním pásmu, ale v 8. minutě přišla velké šance domácích. V akci dva na jednoho ujel Hruška s Květoněm a šanci spoluhráčů z a-týmu zakončil posledně jmenovaný prudkou střelou, kterou brankář Kovář s obtížemi zlikvidoval. V čase 9:30 hráli domácí poprvé přesilovku a nebýt toho, že šikovný štírek Podešva vyjel drze před jihočeskou svatyni, vystřelil, přičemž puk jen těsně lízl horní tyčku branky, dala by se tato přesilovka založit do složky „nevydařené“.

Následně hráli Valaši šest vteřin přesilovku 5 na 3, kdy měli jako přes kopírák dvě tutové šance. Dvakrát přihrával z rohu Květoň před branku, kde v první šanci nikým nehlídaný Ondřej Hruška vystřelil přímo doprostřed jihočeské klece a Kovář, tak jeho střelu vykryl. O několik vteřin později v do puntíku přesné kombinaci střílel Dědek nad, poté co si sjel pro přihrávku až z útočné modré. Ve 12. minutě ujel po křídle Matušík ale jeho následnou střelu mezi nohy stačil Štefl vyrazit. O minutu později napodobil Matušíka vsetínský Hrňa, který se šikovně natlačil před branku Kováře, ale v rychlosti už nestihl zakončit.

V 14. minutě hráli domácí opět přesilovku, ale krom šikovné Květoňovy teče se Valachům nepodařilo vytvořit pořádnou gólovou šanci. V 16. minutě prokázal svůj hokejový um Milan Guláš, když prokličkoval celým hřištěm „za účasti četných sekyr“ ze strany domácí obrany, ovšem jeho střelu Štefl ve finální fázi vyrazil. Na druhé straně mohl Ondřej Hruška poslat Vsetín do vedení v jeho čtvrté přesilovce. V mezikruží se k němu dostal puk, ale neměl již dost času k zakončení, a tak se trefil přímo do náruče jihočeského Kováře. Ač oba týmy předváděly v první třetině dobrou defenzivní práci, tak to byl právě Vsetín, který měl díky čtyřem přesilovkám více ze hry.

video
Videoreportáž - ohlasy
(2 min. 10 sec, 12 MB, WMV)
V úvodu sice dohrávaly České Budějovice přesilovku, ovšem nedovedly si vytvořit žádnou větší šanci. Příležitost zahrát si v početné výhodě dal svým faulem Valachům i útočník Klíma. Novákovu ránu od modré Kovář schoval bravurně v lapačce ale v zápětí už při něm stáli všichni svatí. Stříteského ránu stačil totiž pouze vyrazit před Hrňu, jenž mohl otevřít skóre, ale Kovář se stihl bleskově přesunout a puk vyrazit do bezpečí. V tu chvíli se 1170 diváků chytlo za hlavu a nevěřícně koukalo na Kovářův zákrok z kategorie „snů“.

Hosté, kteří přečkali všechna oslabení, se rychle dostali do tempa a o proti první části, byl to tentokrát Vsetín, jenž působil zaskočeně. Ve 26. minutě doslova dotlačil jeden z Českobudějovických puk před Šteflovu branku, kde se ztratil pod hromadou těl. Následovaly šance Vsetína. Akci 2 na 1 si zopakovali z první třetiny Květoň s Hruškou, tentokrát pálil posledně jmenovaný. Kovář však byl velmi pozorný a schoval puk v lapačce. V přesilovce se opět ukázal Podešva, když se prokličkoval před branku, položil si Kováře, ale již nestihl přehodit ležícího gólmana. Tentýž hráč opět minut vypracoval šanci pro Hrušku jehož střele z mezikruží Kovář bleskově nastavil pravý beton. Ve 36. minutě si hráli Jihočeši přesilovku. Ježek vypálil od modré Muršák tečoval jeho ránu jen několik centimetrů od tyčky. Vsetínská obrana byla v plné pohotovosti.

Dalším důležitým momentem zápasu byla 38. minuta. Jihočeši hráli přesilovku a v pevným obklíčení bombardovali Štefla střelami ze všech pozic. Jednomu z Jihočechů ale vyškrábl puk Knebl a upaloval sám na branku. Byl ale zahákován a sudí Polák trestal tento prohřešek trestným nájezdem. Vykonavatel byl David Květoň. Vsetínský útočník zvolil kličku do bekhendu a však puk zvedl příliš vysoko. Pravidlo „nedáš dostaneš“ mohli uvést vzápětí do reality Českobudějovičtí. Rod se totiž proháčkoval až před branku, přihrál osamocenému Muršákovi, který se zakončením otálel tak dlouho až mu puk vyrazil z hokejky jeden z obránců Vsetína.

Velkou dávku štěstí si vybrali domácí hráči v prvních minutách závěrečného dějství. Brankář Štefl rozehrával podél hrazení, ale k puku se dostal obránce Baran, který pohotově vypálil do odkryté klece. Štefl „skokem plavmo“ vlétl do brankoviště, ale kotouč mu podjel pod tělem. Prosvištěl však mimo třemi tyčemi. V zápětí zatopili jihočeské obraně Varga s Vrdlovcem. Bezúspěšně. Ve 46. minutě ale prokličkoval před Štefla Ježek, přihrál Černému ale ten nestihl zakončit. Klíčový moment celého zápasu nastal v 52. minutě.

Černý dostal za faul vysokou holí dvě minuty a při signalizované výhodě ještě nedovoleně bránil Rudolf Červený. Valaši hráli přesilovku pět na tři. Domácí sice uzavřeli Jihočechy v jejich třetině, ale první minutu přesilovky odehráli bez větších šancí. Trenér domácích si vzal oddechový čas a na tabulku namaloval za divokého gestikulován jinou přesilovkovou variantu. Geniální Turkův tah se vydařil! Na modré přenechal obránce Stříteský puk najetému Kneblovi, jehož prudkou přihrávku před branku usměrnil za Kovářova záda Martin Podešva – 1:0.

Domácí zpřesnili hru v defenzívě a už se nepouštějí do žádného většího napadání. Převážná část hry v poslední desetiminutovky zápasu se hraje před Šteflem. Jihočeši se neustále pokoušeli probít před vsetínského fakíra, ale vsetínští beci nemilosrdně vyhazovali kotouče přes všechny čáry. V 58. minutě zazvonila tyčka Šteflovy branky, Českobudějovičtí útočili ze všech sil. Právě Guláš několika rychlými pohyby zmátl vsetínské obránce a jeho střela se přes klubko hráčů nedostala za Šteflova záda. V jednom okamžiku bylo šest hráčů v brankovišti z nichž polovina rukama a nohama vyrážela puk ze vsetínské klece. Mohlo být rozhodnuto. Hned po buly na druhé straně ujel Podešva, ale při blafáku mu sklouzl puk z čepele.

V čase 58:49 si svěřenci trenéra Černého vzali oddechový čas. Následovalo odvolání Kováře z branky. V power-play se vsetínskému Haschkovi nepodařilo vyhodit puk, a namazal tak hostům, kteří nejednou střelou vyzkoušeli nervy vsetínského diváka. Štefl přesto odolal. Dvacet vteřin před koncem vyhodil puk Hrňa. Rychlonohý Podešva jej dojel a nebýt nepodařeného blafáku mohl přidat druhou a definitivní tečku v zápase. Jihočeši se už nestihli dostat do třetiny, a tak po taktické defenzivní bitvě postupují do čtvrtfinále Valaši. Na závěr je třeba vyzvednout vynikající práci brankářů, kteří svými výkony přivedly útočníky takřka do bezmocného stavu.

Josef Turek (Vsetín): Bylo to velmi vyrovnáné utkání jak v Českých Budějovicích ve čtvrtek tak i dnes. Bylo to tedy o tom, kdo dál gól, tak vyhraje. Bohudík jsme ho dali my.

Milan Černý (České Budějovice): "Oba týmy předváděly svou hrou špičku juniorského hokeje, ovšem dnešní zápas nebyl o těchto mužstvech ale o rozhodčích. Mrzí mě, že tady ti náctiletí kluci vidí, co je možné. Ten zápas si měli rozhodnout sami hráči ne rozhodčí. To co tady rozhodčí předvedl, je pro ty kluky neskutečná výbava do života. Vidí, o čem je ten hokej. A pokud dnešní zápas sledoval někdo soudný a nezaujatý, tak to musí potvrdit. Jediný klíčový moment zápasu byl tedy sudí, který tě vyloučí do tří po několika faulech na naše mužstvo. Jinak by se to hrálo do prodloužení nebo do samostatných nájezdů, ale tento zápas prostě ukončil rozhodčí.