17.08.2005, Michal Slavík, Karel Psohlavec

Junioři: KVA - CEB 0:2 - Gólman Kovář vychytal střelce Energie

K a r l o v y V a r y - Juniorům Českých Budějovic se podařila odveta za vyřazení v první kole loňského play-off. Přestože se karlovarská Energie představila na domácím ledě, nedokázala výborného brankáře Kováře ani jednou překonat. Jihočeši se trefili zásluhou Klímy a Mertla dvakrát a odvážejí si cenné vítězství 2:0 po třetinách 0:0, 0:1 a 0:1.
Michal Slavík - V rámci přípravy juniorů na sebe narazila mužstva, která se velmi dobře znají. Karlovy Vary změřily s Českými Budějovicemi síly v závěru loňské sezony ve vyřazovacích bojích a po dvojzápase (3:2, 3:3) přes ně postoupily do další fáze play-off. Jihočeši tak dnes měli na západě Čech o motivaci postaráno a odpovídalo tomu i utkání, které se hrálo vesměs ve vysokém tempu. První vážnější střelu hostí vyslal Vach, jeho pokus zneškodnil brankář Jakubal ramenem. I nadále se prosazovali hlavně Českobudějovičtí a prvních deset minut si Jakubal na nedostatek práce stěžovat rozhodně nemohl. Ve čtvrté minutě jej ohrozil Mertl, jenž se elegantně prosmýkl mezi dvěma beky, přesně zakončit však již nedokázal. Tlak hostí mohl zesílit při vyloučení Šnajdra, na přesilových hrách obou týmů však dnes byl stále patrný fakt, že se jedná o přípravu. Energetici se do první solidní příležitosti dostali v minutě sedmé, Šnajdr našel před brankou volného Dudka, ale pro jeho střelu byla branka příliš malá. V deváté minutě rozhodčí postupně vyloučil hráče z obou mužstev, více prostoru na ledě však spíše než brilantní techniku přineslo boj. Ve dvanácté minutě v domácí defenzívě opět hořelo, přečíslení dva na jednoho vyřešil Muršak střelou do brankářových betonů. Ale i v jihočeské obraně se občas otevřela skulina, ve 13. minutě ujížděl Sláma sám na brankáře Kováře, avšak blafák se mu nepovedl a kotouč skončil mimo branku. Domácí se v této fázi zápasu začali probouzet, střelecká smůla se však lepila i na ně. Ani dorážky Zmeškala, Šnajdra a dalších nedopravily v patnácté minutě kotouč za Kovářova záda. Ke konci třetiny si Vary vyzkoušely přesilovou hru, povedl se jim pěkný zámek v útočném pásmu, ale k úspěchu chyběl větší důraz při tahu na branku. Do šaten se tak odcházelo za stavu 0:0.

Do druhé dvacetiminutovky nastoupila obě mužstva rozvážněji a do první šance se až v 23. minutě dostali hosté, kteří opět marně ostřelovali Jakubala. Ani jedno mužstvo jakoby nemohlo najít tu správnou střeleckou mušku, mohutný golfový nápřah domácího beka Štryncla skončil opět jen na zadním mantinelu. Stejně tak se vedlo i jeho kolegovi Dudkovi, jehož technická střela z 28. minuty jen těsně minula pravý horní růžek. Následovalo opět skupinové vylučování, které málem skončilo pro domácí katastrofou. Při hře čtyřech proti čtyřem si budějovický Mertl parádně položil Jakubala u pravé tyčky, už už chtěl zasunout do poloprázdné branky, Jakubal však fantasticky vymrštil paži s hokejkou a na brankové čáře kotouč zastavil. Obdobnou příležitost si Budějovice vypracovaly i o dvě minuty později, obdobný byl i výsledek. V této fázi zápasu začalo být zřejmé, že je jen otázkou několika chvil, než se v karlovarské síti smutně zatřepetá kotouč. Do tempa mohla domácí vrátit přesilová hra po vyloučení Roda, tentokrát se jim však příliš nedařilo. Po Rodově návratu si hru v přesile vyzkoušeli pro změnu hosté, k časoměřičům zamířil Kalousek. V oslabení brankář Jakubal pobavil a zároveň vystrašil hrstku diváků, když s kotoučem na hokejce povyjel až ke kruhům a elegantním obloučkem přehodil protijedoucího českobudějovického útočníka. V dalším oslabení mu však již do smíchu nebylo, 24 vteřin před koncem druhé třetiny jej po nahrávce Ficka překonal obránce Michal Klíma. 0:1.

Závěrečné dějství přineslo z celého zápasu nejméně hokej připomínajících okamžiků. Z kluziště se stalo spíše bojiště, osobní souboje se začaly dohrávat a objevila se i vyloučení za oplácení. Z domácích čišela upřímná snaha po vyrovnání, techničtější jihočeši jim však nepřenechali ani píď ledu bez boje. Obrovskou šanci na vyrovnání měla dvojice Sedláček – Gasparik, jež se řítila na samotného Mertla, ten však brilantním obranným zákrokem jejich akci překazil. Když pak ani v 58. minutě neproměnil tutovku Sláma, vybral si trenér Antonik oddechový čas, po kterém se již brankář Jakubal na led nevrátil. Pět Českobudějovických čelilo šesti Karlovarským a v této zkoušce nakonec obstálo. Třešničkou na dortu pak byla trefa Tomáše Mertla do prázdné branky. Nutno podotknout, že tento bojovník si za svůj výkon branku určitě zasloužil. Na druhé straně byl největší hvězdou brankář Pavel Jakubal, jenž bez problémů nahradil Ondřeje Jirkůva. Karlovy Vary tak v přípravném utkání zaslouženě podlehly Českým Budějovicím 0:2 po třetinách 0:0, 0:1 a 0:1.