06.11.2004, Tomáš Zetek, Jiří Filip

Junioři: KOM - CEB 2:3 - Vydřené body z Moravy

B r n o - Juniorka HC České Budějovice cestovala v sobotu k dalšímu utkání do Brna. Po vítězství 4:2 z minulého venkovního zápasu, který sehráli Jihočeši s Ytongem, opět dokázali svěřenci trenéra Černého vyloupit moravskou metropoli. Rozhodující trefa přišla v poslední třetině z hole Davida Kuchejdy.
Utkání začalo s desetiminutovým zpožděním kvůli poruše rolby. Domácí začali aktivně, když první střelu vyslal už v desáté vteřině po pěkné kombinaci Tůma. Druhá minuta a přesilovka hostí, na trestné lavici seděl Dalibor Kubala. Budějovice aktivním pohybem a rychlou kombinací drželi Kometu v sevření, šanci na zakončení měl Korbela, ale minul. Hrál se velmi rychlý a bojovný hokej, který ale nepřinášel moc šancí. První střelu sice vyslali domácí již v desáté vteřině, ale na tu druhou si museli počkat až do osmé minuty, to když od modré pálil Miloš Kubala, ale s jeho střelou neměl brankář Salák nejmenší práci. Chvíli na to měli možnost přesilové hry domácí. A když chvíli po vyloučení Navrátila šel na trestnou i Hanzal, který po atakování brněnského obránce u mantinelu dostal menší trest za krosček, měla Kometa minutu převahu dvou hráčů v poli. Tu dokázalo Brno využít, když po asistenci Grozaje, pálil od modré Kello a otevřel skóre zápasu – 1:0. V 11. minutě dostal hostující Kuchejda desetiminutový trest za nesportovní chování. Domácí po vstřelené brance ožili a převzali otěže utkání do svých rukou. Velkou šanci měl Tůma, ale brankář Salák mu na poslední chvíli vypíchnul puk. Pak střílel od modré Blahuš, ale pouze do budějovického gólmana. Za chvíli jeli brněnští do šance dva na jednoho, Adamec nahrával, ale Tůma jeho přihrávku nezpracoval. V 15. minutě šli domácí do čtyř, na trestnou šel Sommer. V oslabení vystihl Hliňák přihrávku obránců, dostal se do samostatného nájezdu a jen těsně minul. Hra se rychle dostala na druhou stranu kluziště, tam měl příležitost Korbela, který ještě nedal, ale o pár vteřin později už Ficek vyrovnal – 1:1. Zbytek třetiny se dohrával stále ve vysokém tempu, hra se přelévala ze strany na stranu, ale ani jedno z mužstev si už vážnější šanci nevypracovalo.

Dvacátá vteřina druhé části hry přinesla vyloučení na obou stranách, domácí Adamec dostal dvě minuty za držení, hostující Ficek stejný trest za podražení. Hrálo se tedy 4 na 4, tento stav vyhovoval Budějovickým, kteří šli po akci sourozenců Hanzalových, kterou zakončil Kamil Černý, poprvé do vedení – 1:2. Poté se strhl boj o každý kousek ledu, bojovalo se především v rozích kluziště a šance přicházely jen zřídka. V 6. minutě hrála Kometa přesilovou hru. Ta jí ale vůbec nevyšla, kotouč měli na svých hokejkách Budějovičtí a Brnu jej na dvě minuty vůbec nepůjčili. V 9. minutě šel za napadení brankáře na trestnou lavici hostující Jakub Černý. V přesilovce předvedli krásnou kombinaci, která by si zasloužila branku Tůma s Vaškovičem, jenže brankář Salák byl jiného názoru. O pár vteřin později už se ale musel sklonit před nekompromisní ranou Adamce z pravého kruhu, která vyhnala pavouky z levého horního růžku Salákovy klece – 2:2. Po gólu se domácí nadechli k velkému náporu, ale střely Kubaly a Grozaje nenašly správný cíl. I nadále obě mužstva předváděla velmi rychlý a bojovný hokej, souboje o každý puk, ale bez větších šancí, takže po druhé třetině byl na světelné tabuli nerozhodný stav, a rozuzlení tudíž musela přinést až třetina třetí.

V jejím úvodu hrála obě mužstva velmi opatrně a bez šancí. Bylo vidět, že oba týmy věděly, že případná změna stavu by při předcházejícím vyrovnaném průběhu utkání hodně přiblížila soupeře k vítězství, a tak se soustředily na to neudělat chybu. Až v 6. minutě závěrečné třetiny došlo k vážnějšímu ohrožení branky a to té domácí, ale brankář Adamec ještě našel puk ve skrumáži. Jenže za malou chvíli pálil od modré Kamil Černý, jeho střelu vyrazil Adamec pouze před sebe, tam byl trestuhodně ponechán osamocen Kuchejda a na jeho dorážku už byl brankář příliš krátký – 2:3. V 9. minutě zajel za branku hostí Vaškovič, vybídl svojí přihrávkou ke skórování Adamce, ten ale z pozice mezi kruhy našel jen Salákovu náruč. Po této šanci se hra nastěhovala do pásma Komety, tam měli hosté tři pološance, se kterými si brněnský brankář poradil. Pak pálil od modré domácí Kubala a jeho střela jen těsně minula levou tyčku Salákovy svatyně. Ve 13. minutě mělo Brno výhodu přesilové hry, ale v té se mu vůbec nedařilo, když si nevytvořilo jedinou šanci i proto, že obrana Budějovic fungovala bezchybně. Domácí přesilovku nevyužili a tak dostali příležitost hosté, když za katr zamířil Kello. Oslabení Kometa zvládala, navíc byl v průniku faulován Vaškovič a síly se vyrovnaly. Ve hře 4 na 4 se až před brankáře proháčkoval hostující Hanzal, ale Adamec byl na místě a udržel domácí v zápase. Jenže závěrečný tlak se nedostavoval. Sedm vteřin před koncem, byl vyloučen budějovický Kuchejda, trenér Čada si vzal oddechový čas a odvolal brankáře, ale na vyrovnání už bylo příliš pozdě.

Rostislav Čada (trenér Komety Brno): „Sehráli jsme vyrovnané utkání, bohužel jsme se dopustili individuálních chyb, které rozhodly. Soupeř byl takticky trochu lepší. Ve třetí třetině jsme dostali trochu nešťastný gól, na který už jsme nedokázali odpovědět.“

Milan Černý (trenér Českých Budějovic): „V první řadě jsem rád, že jsme to zvládli a urvali body. Soupeř není špatný, navíc je před reprezentačními srazy a řada hráčů už na to myslí. Nedali jsme některé šance, které mohly rozhodnout už dříve, soupeř dal dva laciné góly a trochu narostl. Navíc je vidět, že mužstvo Brna není špatné, je dobře vedené a má svoji kvalitu.“