18.11.2004, Tomáš Zetek

Junioři: CEB - ZLN 5:1 - Moravané drželi krok jen půl zápasu

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Ve 23. kole juniorské extraligy zavítali do Budvar Arény hokejisté Hamé Zlín. Domácí rozhodli o svém vítězství dvěma slepenými góly v závěru prostřední části. Jednu z branek vsítil i Jaroslav Korbela, jemuž v závěru utkání po ostrém nárazu na mantinel pomáhal z bezvědomí až doktor domácího mužstva. Vše dopadlo naštěstí dobře a díky výhře 5:1 prodloužila juniorka svou sérii neporazitelnosti již na úctyhodných 16 zápasů.
Po reprezentační přestávce se opět naplno roztočila kola juniorského extraliového stroje. Budějovičtí se ve čtvrtek pokusili v zápase proti dalšímu z moravských soupeřů prodloužit svou sérii neporazitelnosti, která činila před soubojem se Zlínem již 15 zápasů v řadě bez porážky! Juniorka HC České Budějovice v reprezentační přestávce poctivě trénovala a pod taktovku trenéra Milana Černého se ze srazu s národním mužstvem vrátili Jiří Hanzal, David Baran, Tomáš Mertl, Martin Hanzal, David Kuchejda a Lukáš Bílek. Posledním borcem, jenž dělal čest v dresu se lvíčkem na prsou budějovické líhni, je Micha Klíma. Ten si však v minulých dnech obnovil zranění ramene a čeká ho pravděpodobně operace. Do sestavy tedy musel zaskočit z dorostu Ondřej Předota

Utkání s "Medvědy" odstartovali Jihočeši dobře a již v úvodních sekundách se do velké šance dostal Petr Ficek. Ten samý hráč se v 6. minutě objevil opět tváří v tvář brankáři Štůralovi. I na podruhé však domácí útočník neuspěl. Pět minut nato zahrozili víceméně nezištně také Moravané. Nahozený kotouč, za nímž se domácí gólman Salák vydal za branku, se k překvapení všech odrazil přímo před svatyni zející prázdnotou. V její těsné blízkosti ale nebyl nikdo, jenž by dopravil touš za čáru. Ve 12. minutě měli hosté ideální příležitost otevřít skóre. Jediný vážnější pokus v dvojnásonbné početní převaze ale Alexandr Salák efektním rozklekem kryl. V 15. minutě hbitě zatáhl puk po pravé straně Kuchejda a ač faulován, propasíroval kotouč pod padajícím brankářem před opuštěou klec, kde neměl problémy dosáhnout prvního úspěchu Martin Hanzal - 1:0. Necelou minutu nato si s defenzívou "Ševců" pohrál Milan Gulaš, v jehož kličkách se utopili oba dva obránci. Předložil kotouč na zlatém podnosu Ondřeji Ježkovi, který dokázal přehodit beton Štůrala, jenž se mu tygří skokem vrhl do rány - 2:0. Dvougólovým vedením Jihočechů skončila také celá první třetina.

Do druhého dějství vstoupilo hostující mužstvo s očividně vyšším nasazením a pravděpodobně také bez přehnaného respektu. Již dvě minuty po úvodním buly prostřední části potrestal chybu v rozehrávce Michal Pšurný. Lehká střela z kruhu prolétla jinak dobře chytajícímu Salákovi mezi betony a strážce domácího brankoviště se musel hodně červenat - 2:1. Když se již utkání pomalu ale jistě přehupovalo do své druhé poloviny, měli domácí dvě vyložené šance k navýšení hubeného náskoku. Nejprve zlínské obraně upláchl starší z bratrské dvojice Hanzalů Jiří, ale jeho pokus v síti neskončil. Pár chvil po "superšanci" reprezentanta do dvaceti let se ocitl ve stejné příležitosti i agilní Jakub Černý. Ani ten na Štůrala nevyzrál a hostující gólman našel po efektivním zákroku touš ve své lapačce. Šance však neměli jen Jihočeši. "Medvědi" dokázali notně zahrozit ve 35. minutě, když Piluša prostrčil na Klabačku a jeho čepel jen o centimetry minula neposedný kotuoč procházející se brankovištěm. Další ze samostatných nájezdů, jenž zůstal nevyužit, předvedl Milan Gulaš. Ani jeho rychlé a bezpochyby skvěle technicky vybavené ruce však neznamenali třetí gól v hostující síti - jeho střela mířila do tyče. To, co se nepovedlo všem výše jmenovaným, dokázal minutu a půl před vypršením čtyřicáté minuty Jaroslav Korbela. Chytrým pokusem z úhlu nachytal v nedbalkách zlínského brankáře, jemuž puk proklouzl pod rukou do sítě - 3:1. O osudu utkání definitivně rozhodl v závěru druhého dějství pendl z A-týmu Petr Macháček, který ranou z "voleje" procedil touš skrz Štůralovy betony - 4:1.

Třetí část se dohrávala víceméně z povinnosti, ale i přesto se bylo na co dívat. Hosté poznali, že na Jihočechy po hokejové stránce nestačí, a začali do svého repertoáru zákroků zařazovat provokativní sekání či ostré nárazy na hrazení. Domácí si nenechali nic líbit a v Budvar Aréně tak dost nahlas duněly mantinely. I přes tuto skutečnost se rozhodčí příliš neměl k vylučování a některé zákroky byly opravdu na hranici regulérnosti. V 50. minutě mohl poslední hřebíček do zlínské rakve zatlouci Jakub Matušík. Jeho pokus ale skončil stejně jako ten Gulašův ve druhé části na tyči hostující klece. Moravané se kromě ostrých zákroků zmohli také na jeden krušný závar před brankovištěm Alexandra Saláka. Byl to ale nakonec on, kdo skončil v brance, nikoliv však puk. Vyvrcholením oboustranně agresivní hry byl v 53. minutě čin hostujícího Stuchlíka. Při dojíždění kotouče se zaklesl do Jaroslava Korbely, kterého těsně před hrazením podkopl. Domácí kapitán naprosto nekontrolovaně doslova vlétl do mantinelu, při čemž se mu naneštěstí pro něho na hlavě posunula helma. Ochranná přilba mu nakonec rozsekla zátylek. To by však nebylo zdaleka to nejhorší. Po nešťastném pádu a následném úderu do hlavy totiž Korbelovi zapadl jazyk a vážnost situace v ten okamžik nabyla naprosto jiného rozměru. Nad dusícího se mladíka se sjeli spoluhráči a čároví rozhodčí. Ti však asi neměli ve škole povinný kurz první pomoci a nezmohli se na nic víc, než na mávání ke střídačce. Z té naprosto spontáně vystartoval doktor Petr Kuric, který zraněnému vytáhl jazyk a zachránil mu tak bezpochyby holý život. Korbela následně ač po svých, tak očividně otřesen, odšel v doprovodu trenéra Šrámka na ošetřovnu, kde mu hlavu vyspravil lékař třemi stehy. Otřesený a dezorientovaný kapitán po utkání sám došel do šatny. Po cestě do kabiny pouze tvrdil: "Točí se mi hlava a ten střet si vůbec nevybavuji." Vše ale naštěstí dopadlo dobře. Korbela, jenž podle slov lékaře domácího celku prodělal lehký otřes mozku, odjel s rodiči do nemocnice, kde se podrobil nezbytnému vyšetření. Závěr utkání již zkrášlila pouze branka Jiřího Hanzala, který unikl po pravé straně a žabičkou, jež propadla za Štůralova záda, podtrhl gólový účet čtvrtečního utkání - 5:1.

V dalším domácím utkání se juniorka HC České Budějovice představí ve čtvrtek v 17.30 proti Třinci. Před tím zavítá o víkendu do Vsetína.

Milan Černý, trenér HC České Budějovice: "My jsme ze zápasu měli trochu obavy, jelikož se nám vrátili hráči z reprezentačních srazů a my jsme nevěděli, v jaké budou hrát pohodě. Někteří hráli dobře, jiní hůře. Deset kluků bylo pryč, takže to bylo trochu specifické. Utkání jsme ale zvládli lépe, než jsme čekali, takže s výsledkem jsme samozřejmě spokojeni. My se v agresivní hře příliš nevyžíváme, ale ve třetí třetině přišlo z obou stran několik tvrdých zákroků. Chceme hrát tvrdě, ale hlavně chceme hrát hokej. Potom je rozdíl, když tam někdo fauluje, při každé příležitosti někoho narazí na mantinel nebo fauluje hokejkou. Hra se trochu rozbila a vyvrcholilo to zákrokem na Korbelu, kterého soupeř před mantinelem podkopl. Takže takovýto zákrok nám už pochopitelně vadí, ale na druhou stranu jsme rádi, že to dopadlo tak, jak to dopadlo."

Eduard Gajdošík, trenér HC Hamé Zlín: "Myslím si, že zvítězilo lepší mužstvo. Domácí hráli lépe než my hlavně rychlostně a kombinačně. My jsme se snažili narušit jejich souhru dobrou obranou, která se nám až tak nedařila, protože jsme nebyli schopni hrát dostatečně důsledně. Pokud jsme se dostali do nějaké šance, tak jsme nebyli schopni ji proměnit nebo dohrát situaci důrazně před brankou soupeře. V přehnané snaze došlo nakonec k několika zákrokům, kterých se mohla obě mužstva vyvarovat."