02.12.2004, Tomáš Zetek

Junioři: CEB - VIT 2:4 - Prohra díky tragickému úvodu

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - K utkání 27. kola juniorské extraligy přijeli do Budvar Arény ve čtvrtek hokejisté Vítkovic. Domácí po prohře v Opavě ztratili dlouho sérii neporazitelnosti a díky doslova tragické úvodní desetiminutovce a neproduktivní koncovce vyšli na prázdno i proti dalšímu slezskému týmu. Dva body putují po výhře 4:2 v jihočeské metropoli do Vítkovic.
V sobotu skončila v Opavě jedna velká jihočeská série. Osmnáct zápasů bez prohry je na juniorské úrovni vskutku nevídaná záležitost. Svěřencům trenéra Milana Černého se podařil husarský kousek, který měl své trvání celé dva měsíce. Slezský klub porazil Budějovické na svém ledě 3:1 a přitáhl je zpět na pevnou zem. Ve čtvrtek přijelo na jih Čech páté mužstvo moravské části juniorské extraligy z ostravských Vítkovic.

Domácí vstoupili do zápasu v těžko pochopitelné letargii, za kterou byli po zásluze potrestáni. Již ve druhé minutě vybruslil z rohu Martin Buček a jeho nahození na branku si brankář Salák srazil ramenem za svá záda - 0:1. O pár okamžiků později měli Jihočeši příležitost napravit si reputaci díky minutové přesilové hře pět na tři. Domácí hokejisté ale nedokázali vážněji ohrozit gólmana Pastorka. V 6. minutě vznikl před brankovištěm domácích závar a na několikátý pokus Vítkovičtí překonali Saláka díky nedůslednosti budějovické obrany. Za čáru dopravil kotouč Petr Kalus - 0:2. Pár sekund nato zazvonilo domácím potřetí. Po další chybě defenzívy procedil puk skrz Salákovy betony Adam Mikšovský - 0:3. Na takovouto situaci nebyla budějovická eskadra zvyklá a v Budvar Aréně bylo hodně pošmourno. Trenér Milan Černý si vzal okamžitě oddechový čas a na lavičce bylo v tu chvíli asi hodně velké horko. Po time outu začali konečně Jihočeši hrát hokej a na ledě byly po dlouhé době opět dvě mužstva. Ze strany domácích přicházely posléze i šance. Tu největší z celého prvního dějství neproměnil po příhře Mertla Martiin Hanzal, když se sám před Pastorkem ještě uchýlil ke kličce, jíž nedokončil. První dvacetiminutovku ukončil tlak domácích, který však nebyl podpořen gólovým úspěchem.

Na úvod druhého dějství nebezpečně střílel z kruhu Kamil Černý, ale hostující svatyni netrefil. Ve 24. minutě přišel premiérový úspěch domácích. Aktivita Budějovických přinesla své ovoce, když Mertl vybojoval dobře kotouč u hrazení a předložil před branku Davidu Kuchejdovi, který lehkou tečí přehodil Pastorkovy betony - 1:3. Jen, co se opět dostala druhá budějovická pětka na led, znovu se jiskřilo. Agilní trio Mertl - Kuchejda - Martin Hanzal zavařilo Vítkovickým ještě několikrát. Jihočeši sice tlačili seč mohli, ale branky nepřicházeli. Chvílemi bohužel pro ně zapomínali na zadní vrátka. Do samostatného úniku se dostal Červenka, ale nájezd neproměnil. Poté opět zahrozili hosté, když ve středním pásmu propadl Vomela. Velecký se dostal až před Saláka, ale v první třetině nejistý brankář domácích se vyznamenal, a byl to poté opět starý dobrý "Saša". Ve 34. minutě si prožil svou chvilku slávy Martin Hanzal. Vytáhlý útočník se vydal sám do zapovězeného území vítkovického obranného pásmu, krásnou stahovačkou pasoval do role diváka Prokopa a výtečným švihem poslal touš mezi betony Pastorka - 2:3. Prostřední dějství uzavřela střela tahem hostujícího Tomáše Káňi, která olízla horní tyč Salákovy branky.

Do závěrečné části vstoupili opět lépe domácí. Stejně jako v průběhu dějství předchozího ale dopláceli na nejistou a laksní koncovku. Na hostech byl jasně vidět jejich cíl, kterým bylo udržení výsledku za každou cenu. Bohužel pro oko diváka, které mohlo jinak sledovat pohledný tvrdý hokej plný šancí i osobních soubojů, se o své místo na slunci několikrát nelichotivě přihlásil hlavní sudí Haškovec. Jeho "nejzajímavějším" počinem bylo těžkopochopitelné gesto směřující k tribuně za brankou, z které muž v pruhovaném vykázal fandícího diváka. Na ledě se postupem času hodně přiostřilo a k vidění byly časté potyčky či zbytečné fauly pramenící na jedné straně z přemíry snahy a na druhé z nedisciplinovanosti a strachu o výsledek. Asi největší šanci hostů v závěrečné třetině měl Červenka, který po ideální přihrávce zpoza branky ztroskotal na Salákových chráničích. Jihočeši s plynoucím časem přidávali na důrazu a prakticky nepustili Vítkovické z jejich obranné třetiny. Šance Kuchejdy, Jakuba Černého či Jiřího Hanzala však zůstaly nevyužity stejně jako příležitost Tomáše Mertla. Ten prošel jako nůž máslem až před Pastorka, ale jeho pokusu se postavila do cesty tyčka. Největší pozdvižení přišlo pochopitelně v závěrečných minutách. Budějovické mužstvo se tlačilo dopředu a po jednom ze závarů došlo ke strkanici před slezskou svatyní. Hostující Káňa fauloval po odpískání staršího z bratrské dvojice Hanzalů Jiřího a strhla se mela. Doutnající požár byl však včas zažehnán a bitka v pravém slova smyslu se nekonala. Na trestnou lavici kromě oplácejícího Hanzala putovali také tři hostující hráči. Trenér Černý okamžitě odvolal gólmana Saláka a domácí hráli dokonce chvilku šest na tři. Vomelova střela od modré po vyhraném buly se ale bohužel pro domácí odrazila od mantinelu a doklouzala až do středního pásma, kde naskakoval z trestné lavici vítkovický Jan Rosypal a gólem do odkryté klece zpečetil výsledek utkání - 2:4.

Milan Černý, trenér HC České Budějovice: "Totálně jsme propadli na začátku utkání. Tuto část zápasu jsme vůbec nezvládli a dostali tři zbytečné góly. Jsem rád, že se mužstvo ve druhé třetině zvedlo a hrálo hokej. Bohužel nám chybělo z mnoha šancí proměnit ještě jednu, abychom dosáhli na bod. Myslím si, že byl ale k vidění dobrý hokej tak trochu mezinárodního stylu s mnoha osobními souboji a střety."

Zdeněk Moták, trenér HC Vítkovice: "Jsem hlavním trenérem dorostu, takže jsem to dnes jen odkoučoval, protože kolega je na reprezentačním srazu. My jsme rádi, že jsme utkání zvládli a poprvé ve společné části jsme vyhráli. Předvedli jsme podle mého názoru solidní zodpovědný výkon, který přinesl své ovoce. Kluci zaslouží poděkování. Pozitivní je to i z toho hlediska, že na dnešní dobrý výkon můžeme v následujících utkáních navázat."