16.10.2004, Antonín Vansa

Junioři: CEB - SLA 4:1 - Jihočeši o skóre do čela tabulky

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - V sobotním deštivém odpoledni přehráli českobudějovičtí junioři pražskou Slavii 4:1 a prodloužili tak sérii neporazitelnosti na devět utkání. Výborný výkon znovu předvedl brankář Alexander Salák, který inkasoval pouze při slávistické přesilovce 5 na 3.
Začátek zápasu mezi Českými Budějovicemi a Slavií Praha se musel odehrát bez hlavního rozhodčího Dvořáka, který nakonec dorazil s patnáctiminutovým zpožděním. Tradiční úvodní oťukávání uťal ve 3. minutě aktivní Polakovič, který se na modré čáře prohnal kolem Barana, z rohu kluziště poslal před Saláka střílenou nahrávku, kterou se až na modré čáře snažil přetavit v první gól zápasu Šulc. Jeho ránu však českobudějovický brankář zneškodnil. Ještě větší šanci si slávisté vypracovali v 5. minutě, kdy Šulc přihrávkou přes celé kluziště našel Lukáše Macháčka, ale ten nedokázal najít v postoji talentovaného gólmana sebemenší skulinku. Neposedný touš mohl do branky uklidit ještě dojíždějící Jonáš, ale Salák na brankové čáře nebezpečí zažehnal. První gól zápasu se zrodil v čase 7:57. Mertl našlápl na vlastní polovině, s kotoučem projel neobtěžován po pravém křídle a před brankou se snažil najít Kuchejdu. Muskulaturní forvard však nedokázal včas vložit hůl do jeho přihrávky, proto za něj musel dílo dokonat z druhé vlny najíždějící Kamil Černý - 1:0.
Vyrovnat mohl v 10. minutě Charousek, ke kterému se dostal puk po vyhrané bully v útočném pásmu. Mertl nestačil včas ke slávistickému bekovi přistoupit, ale Salák s vypětím všech sil ránu zanedlouho osmnáctiletého hokejisty dokázal zneutralizovat. Hlavní rozhodčí do Budvar arény dorazil ve 12.10 hodin a v 12.15 už pevně řídil do té doby klidný zápas. Aby snad hráčům neušlo, že přijel, okamžitě vyloučil hostujícího Stromka za údajné sekání. Jihočeši však hlavnímu arbitrovi mohli za jeho rozhodnutí blahořečit. Při přesilovce báječně zavezl puk do útočného pásma Martin Hanzal, na modré ho přenechal Fickovi a ten před zraky asistenta kouč HC České Budějovice Milana Kupky těžkou ránou pod vyrážečku Kamiše zvýšil na 2:0. Na druhý obdržený gól okamžitě reagoval trenér Slavie Slížek a nahradil nejistého Kamiše Hladišem. Šanci hrát přesilovou hru dostali ve 14. minutě i Pražané po vyloučení Petra Macháčka. Jenže výhodu jednoho muže v poli brzy zhatil podrážděný Pavel, který po odpískání sekl důrazného Mrázka. A tím zdaleka série vyloučení nekončila. Na další důslednost domácích v útočném pásmu reagoval slávistický kapitán Šulc oplácením a dostal osobní desetiminutový trest, což již psychicky nezvládl hostující kouč Slížek. "Jdi už do pr.... Přijedeš pozdě a ještě to kur...!" běsnil ve ztichlé Budvar aréně směrem k rozhodčímu Dvořákovi. Hlavní arbitr jeho projev ocenil dvouminutovým trestem pro hráčskou lavici a Jihočeši dostali možnost hrát 33 sekund v pěti proti třem. Jenže přesilovku sehráli prachbídně a brankář Salák musel dokonce hasit požár, který vznikal při úniku aktivního Doležala. Slávisté oslabení přežili bez úhony a sami dostali šanci hrát přesilovou hru v 19. minutě po naivním faulu Ficka. V čase 19:01 se před Saláka protlačil Doležal, ale českobudějovický brankář jeho úmysl střílet na vyrážečku vystihl.
Závěr třetiny svěřenci Milana Černého nezvládli. V čase 19:54 poslal tým do tří Milan Gulaš po zbytečném podražení Březiny a se závěrečným klaksonem ocenil hlavní arbitr dvěma minutami i zlomenou hůl Jaroslava Korbely.

Dvouminutovou přesilovku 5 na 3 nesehráli Pražané dobře. Těžko se dostávali do útočného pásma a když už se jim tento krok zdařil, nedokázali si přesně přihrát. Dobrou šanci měl v čase 20:48 Charousek, ale jeho projektil od modré čáry vytěsnil Salák i mimo dosah dojíždějícího Pavla. Dvojnásobnou přesilovku využila Slavia až v úplném konci. V době největšího zmaru využil chybného postavení tří domácích borců Endál, osamocený projel před Saláka a forhendovou kličkou snížil na 2:1.
Jihočeši viditelně po snížení soupeře znejistěli a proto nebylo divu, že se přes pět minut hrálo takřka bez šancí. Do dobré šance se tlačil ve 28. minutě Jiří Hanzal, který využil krátkodobé nepozornosti slávistických beků. Jeho akce však gólem neskončila. Branka přišla až o minutu později. Jiří Beránek tragicky chyboval ve vlastním obranném pásmu, bekhendem poslal touš přímo na hůl beka Petra Macháčka. Ten si však pouze otevřel střelnici do výstroje hráčů v červeném a tak musel celou akci dokončit kapitán Jaroslav Korbela a střelou pod horní tyč zvýšil na 3:1.
Další gól mohl přidat v polovině zápasu Jakub Černý, ale v nájezdu z levé strany minul Hladišovu klec. Aktivní Černý se proto změnil do role nahrávače, ale ani tato role mu podle situace ze 34. minuty příliš neseděla. Maličký útočník vypíchl na polovině hřiště puk váhajícímu Charouskovi, ale nájezd 2 na 1 vyřešil špatnou přihrávkou na Ficka, který už nemohl dělat nic jiného, než zakončit do připravených betonů gólmana Hladiše.

V závěrečné třetině se už Jihočeši očividně soustředili na důsledné bránění vlastní modré čáry a občas vyráželi do nebezpečných brejků. Jeden takový přišel ve 46. minutě, kdy se na zteč vydala první útočná formace Českých Budějovic. Mertl se za brankou Hladiše dostal k puku, posouval černý nesmysl na najíždějícího Kuchejdu, ale ležící Březina dokázal na poslední chvíli změnit dráhu puku. O minutu později musel Hladiš čelit dvěma prudkým nájezdům z levé strany od Ježka a Barana. Slávisté s ubývajícím časem ztráceli nervy, což nejlépe dokumentoval podrážděný kouč Slížek. Dvakrát během tří minut spílal rozhodčímu Dvořákovi kvůli tomu, že neprušil hru ve chvíli, kdy jeden z jeho svěřenců ležel po střetu s českobudějovickým hráčem na ledové ploše. Soudce jeho prosby vyslyšel v čase 52:35, kdy za zvláštních okolností poslal za katr domácího útočníka Jakuba Černého. Přesilovou hru pražského týmu navíc umocnil faul Jiřího Hanzala, po kterém dostali hosté možnost hrát pětadevadesát vteřin ve dvojnásobné početní převaze. Největší příležitost ale spálil Doležal, který namířil jen do tyče křížnou přihrávku Stromka.
O pobavení hrstky příznivců, kteří dali juniorskému hokeji přednost před jistě chutným sobotním obědem, se postaral v 56. minutě Prostředník, který ukázkovým bodyčekem uklidil Jiřího Hanzala na slávistickou střídačku. Dílčí slávistickou radost mohl utnout Jakub Černý, který se po exklusivní přihrávce od Ježka ocitl sám před Hladišem. Slávistický gólman se však před českobudějovickým útočníkem dokonale roztáhl a zabránil čtvrté brance. O 55 vteřin později už ale byl krátký i on. Jiří Hanzal se u levého mantinelu zbavil Prostředníka a přihrávku, kterou směroval na Korbelu, uklidil do vlastní sítě nešťastný slávistický kapitán Šulc. Uklidnění domácí v závěru poslali do hry i čtvrtou útočnou formaci a o úplnou tečku za zápasem se postaral českobudějovický brankář Salák, který v čase 59:59 lapil nebezpečnou střelu Endála z prostoru mezi kruhy.

Milan Černý, trenér HC ČB: "Jsme určitě rádi. Utkali jsme se s mužstvem, které nás jako jedno zmála v první části soutěže, když jsme jeli k nim, přehrálo. Dneska se mi zdálo, že jsme byli lepším týmem my. Urvali jsme dva body, které jsou velmi cenné. Hosté nehráli vůbec špatně, soustředěně bránili střední pásmo, a nebyl to tudíž jednoduchý zápas. S výsledkem jsme spokojeni."

Ladislav Slížek, trenér Slavie Praha: "Z výsledku jsme zklamáni, protože průběh zápasu nebyl ze stran domácích až tak přesvědčivý, jak jsme čekali. Mysleli jsme si, že nás domácí více zatlačí do defenzívy. To se nestalo a podle mého názoru jsme tu mohli rozhodně bodovat."