18.02.2006, Roman Šperňák

Junioři: CEB - SLA 1:3 - Budějovičtí se dočkali svého přemožitele

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Dlouhých třináct zápasů nenašli Jihočeši žádného protivníka, jenž by je dokázal porazit, ale 45. kolo juniorské extraligy se jim stalo osudným. Do Českých Budějovic zavítal celek pražské Slavie a domácí nedokázali vylepšit svou zápasovou bilanci s tímto sokem a potřetí v sézóně mu podlehli. I když byl celek z Budvar Arény po většinu zápasu lepším týmem, zradila ho špatná koncovka a v závěrečné části hosté strhli vedení na svou stranu díky dvěma šťastným gólům. Vedoucí branku svého týmu vstřelil reprezentant do osmnácti let Tomáš Rod.
Hned od začátku začal rozhodčí poměrně dost tvrdě trestat sebemenší přestupek proti pravidlům a druhé vyloučení během úvodních čtyř minut se stalo Pražanům osudným. Nejprve napálil od modré Macháček tyčku, aby se posléze dostal k puku Matušík a našel před brankou volného čerstvého reprezentanta do osmnácti let Tomáše Roda, který neměl potíže s hbitým uklizením kotouče za záda brankáře. - 1:0 Jihočeši od prvních minut jasně dominovali a jejich soupeř se nedostal prakticky k žádné šanci. Vůbec první střela z hole slávistického hráče letěla na Saláka až v 11. minutě, ale s tou si hravě poradil. Naopak na druhé straně dosloval hořel led před gólmanem Kamišem, který měl v některých situacích více štěstí než rozumu a domácí ostrostřelci se mohli zlobit jen a pouze na svá špatně seřízená mířidla. Nejblíže ke vstřelení druhého uklidňujícího gólu byla dvojice Ficek - Polodna, ale ani jeden z nich nedokázal dostat za brankovou čáru touš, jenž pro ně umě vybojoval Černý na obránci Višňákovi. Další solidní příležitost ke skórování měl Klíma, jenž se z pozice obránce vydal na výlet směrem k brance soupeře a za uctivého přihlížení hostujících beků tříkrát po sobě vystřelil na Kamiše, ovšem ani jeden pokus mu nevyšel. Hráči v červených dresech se postupem času začali rozehrávat a v 16. minutě se na jednoho obránce řítila dvojice slávistických hráčů Indra - Stromko, Zíb se však dokázal obětavě vrátit a hrozící nebezpečí pádem pod nohy útočníka zlikvidovat, za což si vysloužil i potlesk slušně zaplněných tribun. V závěru úvodní dvacetiminutovky pak zazmatkovali domácí hokejisté a rozhodčí je po dvou zbytečných faulech poslal do tří. Dlouhé, minutu a půl trvající oslabení přerušila siréna, a tak se v druhé části začínalo pouze v osmi hráčích na ledové ploše.

V krizových okamžicích dlouhé početní nevýhody poslal trenér Černý na led trojici složenou z jednoho zadáka a dvou útočníků a tahle formace splnila úkol a nepřipustila srovnání stavu, i když hostující pětice byla permanentně nastěhována v útočném pásmu a především Jiří Drtina byl při střelecké chuti, poněvadž vyslal na branku snad čtyři pokusy a to pokusy velmi jedovaté. Domácí mužstvo sice bylo lepší svého soupeře, ale Pražané se před Salákem objevovali stále častěji především z rychlých protiútoků. Zdálo se, že přečkaným oslabením jsou Jihočeši z nejhoršího venku. Opak byl pravdou. Zanedlouho putoval za katr Zíb a tahle přesilová hra vyšla Slávistům náramně. Po několika vteřinách napřáhl na modré Drbohlav a jeho projektil zastavila až síť branky Alexandra Saláka. - 1:1 Ani vyrovnávací branka nezměnila obraz hry a byli to Jihočeši, kdo tahal za kratší konec provazu. V 34. minutě pak přišla jedna z nejhezčích akcí zápasu, která začala u obránce Klímy, jenž se ve vlastním pásmu výbornou kličkou zbavil dotírajícího soupeře a poté přesnou přihrávkou našel Mertla. Ten přihrál přes šíři kluziště Gulašovi, ovšem jeho střela orazítkovala tyčku a pomohla v tu chvíli již bezmocnému brankáři. Tato akce dokumentovala průběh celého zápasu, kdy se domácí velice snadno dostávali do třetiny soupeře, ale dopláceli na bídnou koncovku. Ještě jednou trochu vyděsil diváky hostující Stoklasa. Potvrdil pravidlo, když se dva perou, třetí se směje a obral Saláka a Parýzka, kteří se nemoli dohodnout, o kotouč. Zacílit do odkryté klece však již nedokázal. Protože se do konce prostřední části nedokázal prosadit ani Matušík nebo Ondráček, šlo se do šaten za nerozhoného stavu 1:1.

Závěrečné dějství již mnoho hokejové krásy nepřineslo. Célých dvacet minut se neslo v duchu marné snahy o dobytí brány slávistického bránkáře. Mladící z hlavního města se již nikam nehrnuli a s nerozhodným stavem na světelné kostce byli viditelně spokojeni. Kdo nebyl spokojen ani trochu, byli domácí a neustále se snažili o překonání obranného valu vystavěného na modré čáře a nutno dodat, že jejich snahy byly naprosto marné. Když už se dokázali dostat na dostřel brány, puky jako magnety přitahoval Kamiš. Hostující celek vystřelil na gólmana Saláka ve třetí třetině všehovšudy čtyřikrát, ale předvedl neskutečnou produktivitu. Když už se zdálo, že utkání míří k nerozhodnému konci, nechal se zbytečně vyloučit Zíb a jeho prohřešek nezůstal nepotrestán. Vladimír Růžička se dokázal protáhnout mezi obránci a sám před Salákem nezaváhal a zamířil zcela přesně k tyčce. - 1:2 Byla to trochu studená sprcha pro snažící se Jihočechy a zcela ledovou se stala o chvíli později. V čase 57:22 napřáhl ke střele Drtina a Salákem vyražený kotouč v pádu usměrnil za brankovou čáru Pavel, čímž zpečetil osud celého zápasu. Středočeši předvedli skvělou produktivitu a z minima vytěžili maximum a pojistili si tak druhou příčku v extraligové tabulce.

Milan Černý, trenér HC České Budějovice: Bohužel dnes to pro nás byl velmi smolný zápas. Naší porážku ovlinila hlavně slabá produktivita. Již po první třetině jsme měli vést minimálně o dva góly a utkání bychom zvládli. Takhle soupeř vycítil šanci a z několika střel dokázal skórovat. Pozitivní je, že se na led vrátil Milan Gulaš po dlouhém zranění a naopak nám dnes citelně scházel Ondřej Ježek, jenž má angínu.

Martin Pešout, trenér HC Slavia Praha: První třetinu byly Budějovice jasně lepší a my můžeme děkovat pouze Kamišovi, že nás držel ve hře. Povedlo se nám šťastně vyrovnat a pak se štěstí přiklonilo na naší stranu. České Budějovice jsou mužstvem, které sedí naší hře, protože chtějí hrát hokej a jenom nebrání.