10.09.2005, Tomáš Zetek

Junioři: CEB - PCE 3:4 - Z urputného boje s těsnou prohrou

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Jihočeští junioři sehráli v sobotu druhý domácí zápas letošní extraligové sezony. Soupeřem jim byl v Budvar aréně podstatně těžší soupeř než v kole úvodním. Pardubičtí hokejisté dokázali urvat těsné vítězství, když rozhodující trefu utkání zaznamenali pět minut před koncem. Druhou branku domácích vsítil agilní útočník Josef Slavík.
Utkání začalo velmi svižně a obě mužstva od začátku roztočila své motory na plné obrátky. Kvalitativní rozdíl oproti zápasu prvního kola mezi domácím týmem a Hradcem Králové byl naprosto nesrovnatelný. Od úvodního buly měl souboj vysoké tempo a nasazení většiny hráčů bylo enormní. Hned v první minutě dokázali zahrozit hosté Ondřejem Nakládalem, ale Salák vytáhl skvělý rozklek a vykopl kotouč do rohu. Jihočeši poprvé zahrozili v minutě třetí. Zčista jasna se před Růžičkou objevil Hájek, ale reprezentační gólman se překvapit nenechal. O něco slabší chvilku si strážce východočeské svatyně vybral v šesté minutě. Nahození exsparťanského Karla Vacha vyrazil nad sebe a plachtící puk se mu snesl na záda a poté doskákal těsně vedle levé tyče. Za brankou se jej hbitě zmocnili hostující obránci a založili bleskovou akci, po níž vybojoval ve středním pásmu kotouč Filip Procházka a sám před Salákem se nemýlil – 0:1. Radost vydržela hostům tři minutu. Přesilovou hru pěti proti třem totiž po deseti sekundách od jejího zahájení využil ve velké pohodě hrající Milan Gulaš, když se ihned po vyhraném buly Vacha zmocnil puku a po slalomovém průjezdu se dostal až před Růžičku. Táhlou kličkou pak pokořil i jeho – 1:1. Závěr prvního dějství rozkouskovala četná vyloučení a do šaten se šlo za nerozhodného stavu.

I start prostřední části byl rozdroben do mnoha přerušení. Při hře čtyř proti čtyřem si od modré čáry nabruslil z úhlu Parýzek, ale tváří v tvář Růžičkovi selhal a pouze vyprášil soupeřovy betony. Postupem času nabírala hra na ještě větším tempu. Hrálo se několikrát velmi dlouho bez přerušení a co víc, ani šancí nebylo zrovna málo. Tu největší na straně hostů měl Ludvík, jehož záměr ale Salák dobře odhadl a pokryl střelu z ideální pozice. Takové štěstí už neměl ve 33. minutě. Semorád vyhrál buly za sebe, kde byl na hranici kruhu připravený Kamil Vávra, jehož bleskový příklep prosvištěl mezi Salákovými betony do sítě – 1:2. Neuběhly ani dvě minuty a skóre se opět měnilo. Bylo tomu znovu ku prospěchu Pardubických. Chybu domácí obrany při vyvážení kotouče potrestali Bartoníček s Komůrkou. Druhý jmenovaný se zmocnil puku a vyřešil situaci dva na nikoho jak nejlépe mohl. Nalákal na svou stranu gólmana a poté předložil touš Jakubu Komůrkovi, kterého prázdná branka málem spolkla – 1:3. Oba úspěchu přišly až příliš krátce po sobě, což Jihočechy hodně otřáslo. Ti do té doby rozhodně nebyli horším mužstvem, ale velmi nejistě chytajícího Růžičku se jim nedařilo pokořit. To až do 38. minuty, kdy druhého úspěchu domácích dosáhl Josef Slavík, který po dobré práci Jakuba Černého našel mezeru v postoji pardubického gólmana – 2:3. Za tohoto stavu se šlo podruhé do šaten.

Do třetí třetiny vlétli domácí hokejisté jako velká voda. Ve 45. minutě byl kapitán Petr Ficek snad dvě minuty na ledě, ale přesto stačil samostatně založit akce, z níž vzešlo vyrovnání. Slovinský útočník Muršak ještě nedal, ale při následné signalizované přesilovce se v rohu prosadil opět velmi dobře hrající Matušík a našel na vzdálenější tyči Martina Hlavatého, který v pohodě poslal kotouč za Růžičku – 3:3. České Budějovice byly lepším mužstvem a připravily si i více brankových příležitostí. Při krátkém tlaku se ocitl Několikrát v těsné blízkosti hostující branky Gulaš, ale protlačit puk za čáru se mu nepovedlo. Jihočeši zahleděni do útoku následně zapomněli na pověstná zadní vrátka a situace se náhle obrátila. Pardubice se usadily před Salákem a největší šanci musel krýt domácí gólman z hole Šedy. Skóre se neměnilo ani v 51. minutě, kdy nahazoval Matušík a Růžička pouze nejistě vyrazil puk, který minul bez jeho vědomí pravou tyč. Hráči domácího týmu se postupem času začali bát o výsledek a to se jim šeredně vymstilo. V 56. minutě totiž přišla po dlouhém zmatku a obléhání jejich obranného pásma křižná přihrávka Bláhy, na níž si najel nehlídaný Jiří Procházka a rozhodl o osudu utkání – 3:4. Jihočechům už nebyly nic platné další drobné šance ani hra bez gólmana, v níž mohli naopak ještě inkasovat, ale střelec rozhodující trefy utkání orazítkoval pokusem přes půl hřiště jen tyčku opuštěné klece.

Jiří Šrámek, asistent trenéra HC České Budějovice: „Bylo to podstatně jiné utkání než proti Hradci Králové, což jsme rozhodně čekali. V první části to bylo kdo s koho. Nevěděli jsme totiž, co máme od soupeře čekat. Utkali jsme se s ním letos poprvé, jelikož jsme s ním nehráli ani v přípravě. Rozhodla druhá třetina a dva slepené góly, po nichž jsme museli dotahovat výsledek. To se nám nakonec povedlo, ale bohužel jsme nezvládli závěr a dostali rozhodující branku. Myslím si, že utkání bylo vyrovnané, ale soupeř nás předčil v důrazu kolem beranky, což rozhodlo.“

Vladimír Bezdíček, trenér HC Moeller Pardubice: „Bylo to pro nás trochu šťastné utkání a jsme samozřejmě spokojeni, že jsme vyhráli. Budějovice měly chvílemi tlak a přehrávaly nás, ale díky zodpovědné hře a dobrému výkonu brankáře se nám povedlo uspět. Naše hra byla založená na dobré obraně a brejkových situacích. V závěru se k nám přiklonilo i trochu štěstí. Stejně jako jsme vyhráli, jsme mohli klidně i prohrát. To je ale hokej. Myslím si, že celkově to bylo kvalitní utkání na vysoké úrovni.“