24.02.2007, Filip Junek

Junioři: CEB - PCE 3:1 Postup do bojů o titul ze čtvrtého místa

Č e s k é B u d ě j o v i c e - Poslední utkání základní části juniorské extraligy bylo pro domácí důležitou přípravou na blížící se play-off. Ačkoliv měl budějovický HC více ze hry, musel dohánět jednobrankový náskok Pardubic. Vyrovnávací brankou k obratu zavelel hokejista s dobře známým hokejovým jménem - Roman Horák.
V zápase o zas tolik nešlo. České Budějovice měly už před soubojem s Pardubicemi jisté čtvrté místo. Východočeši sice nebojovali o elitní šestku v české skupině, ale po případném úspěchu na jihočeském ledě a klopýtnutí Litvínova, mohli právě Chemiky v konečném zúčtování předstihnout.

I když, jak už bylo zmíněno o moc nešlo, mladíci to na ledě absolutně nebrali v potaz. Budějovičtí se snažili, ale přes pozornou obranu pardubických se k výraznějšímu ohrožení brankáře Šimka nedostali. Velkou šanci si HC České Budějovice vytvořil při první přesilové hře. Rod krásnou křižnou přihrávkou napříč pásmem našel najetého obránce Havrana. Ale ke vší smůle domácích puk poslal jen do tyče. Další příležitost, tentokrát z dorážky, měl po Feferleho střele David Formánek. Pro změnu trefil druhou, levou pardubickou tyčku. Vynikající přehled a periferní vidění. Tyto vlastnosti nechybí Otakaru Janeckému, jenž je dokáže v pravý moment využít. Čelem k mantinelu za bránou Budějovic poslal zadovku přímo na hůl Ugo Dobiáše a hosté se ujali vedení. V závěru třetiny, kdy Pardubice hrály přesilovou hru, musel být Kovář v pozoru, ale jednobrankový náskok hosté zdvojnásobit již nestačili.

České Budějovice se hnaly za vyrovnáním. Po Janečkově nahození a teči Radima Heřmana stáli při hostech snad všichni hokejoví svatí. Puk odskákal těsně mimo tyče až za branku. V polovině střetnutí se domácí borci konečně dočkali. Ze skrumáže (které se účastnil i pardubický gólman) se kotouč vykutálel až k Romanu Horákovi a ten v pohodě zamířil do prostředku prázdné klece – vyrovnáno 1:1. Za sedmatřicet sekund už domácí vedli. Nepřehlednou situaci ukončil a pro svůj tým optimálně vyřešil Vladimír Stejskal - 2:1. Možnost definitivně uzmout opratě střetnutí do svých rukou nevyužil Rod - to vynikající zákrok vyrážečkou předvedl brankář Šimko.

V posledním dějství se vyrovnat pokoušel Tomáš Kaut, ale šikovný Parýzek byl proti. Třetím gólem zatížila konto pardubického brankáře trojka Horák, Formánek a skórující Tomáš Rod. Zdramatizovat utkání se pokusil Tomáš Kaut, ale Jakub Kovář dvoubrankový náskok udržel. Do konce zápasu, včetně závěrečné přesilovky, se Pardubicím nepodařilo překonat nejlepší obranu (v obou skupinách juniorské extraligy). Jihočeši se těší na moravské týmy v play-off, Východočeši mají po sezóně.

Milan Černý, trenér HC České Budějovice: "V sestavě, kde není kámen na kameni a je nebývalá marodka, jsme se k zápasu postavili velmi dobře. Chtěli jsme vyhrát. Díky zvýšené bojovnosti jsme otočili. S pěti dorostenci body bereme."

Trenér Milan Černý se vyjádřil i k velké marodce: "Na play-off to s marody nevypadá moc dobře. Teprve uvidíme. Někteří mají angíny, berou antibiotika, otřes mozku.. Nepanuje žádný velký optimismus, jestli se někdo vrátí, tak nevíme v jaké bude formě. Není to ideální, vypadá to hrůzostrašně, ale nesmíme tomu podlehnout."

Jiří Šejba, trenér HC Pardubice: "S týmem se kterým jsme přijeli, jsme nakonec neuhráli tak špatný výsledek. Jsou to hráči, kteří v průběhu sezony nehráli stabilně. Domácí mají velkou marodku a také postavili mladé. První třetina byla vyrovnaná a dokonce jsme se ujali vedení. Ve druhé třetině jsme začali ztrácet, protože jsme přestali dohrávat souboje a začali jsme propadat. Gól na 2:1 jsme inkasovali po chybě ve středním pásmu. Ve třetí třetině jsme změnili útočné formace, ale další individuální chyba definitivně rozhodla."