04.09.2004, Tomáš Zetek

Junioři: CEB - PCE 0:2 - Na úvod doma bez gólu

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Junioři odstartovali! V sobotu po poledni se svěřenci trenéra Milana Černého střetli s mužstvem Pardubic, které do Budvar Arény přivezl bývalý internacionál Vladimír Martinec. Východočeši si po boji odvážejí dvougólové vítězství.
V horkém sobotním odpoledni otevřel svou náruč českobudějovickému mužstvu letošní ročník juniorské extraligy. V prvním kole zajížděl do Budvar Arény tým Pardubic vedený legendárním československým internacionálem Vladimírem Martincem. Východočeši přijeli pod Černou věž patřičně nažhaveni. V nasazení a bojovnosti se jim domácí vyrovnali. Ne už tak ve výsledku.

Do branky HC ČB se postavil Alexandr Salák a pouze na lavičku náhradníků tak odsunul Jiřího Anderleho. Začátek zápasu byl oboustranně opatrný a k vidění byl zejména úporný hokej plný osobních soubojů. Do první vážnější šance se dostali Pardubičtí, když Jiří Procházka protancoval celým hřištěm až do útočného pásma, kde předložil puk Šulovi, který však svou ránu nasměroval nad branku. Nepříliš kompaktní budějovická obrana kupila po celý zápas velké množství chyb. Jednu z nich málem potrestal hostující Šeda. Spolu s Ondřejem Nakládalem se řítili na jediného beka, kterého snadno prvně jmenovaný obelstil vtipnou přihrávkou. Poslední instancí zůstal gólman Salák, jenž krásným rozštěpem zkazil pardubickou radost. Jihočeši se do šancí tolik nedostávali. V 18. minutě se ale útočník Jakub Černý krásně uvolnil v pásmu soupeře a ocitl se sám před brankářem Růžičkou. Ten mu však jistým zákrokem nedovolil skórovat. Do šaten se tedy šlo za bezbrankového stavu.

Druhá třetina se nesla ve znamení zbytečných vyloučení českobudějovických hráčů. V jednom z mnoha oslabení se domácím podařilo uloupit puk, který se dostal až ke kapitánu Jaroslavu Korbelovi. Ten však svou slabou střelou nemohl jistého Růžičku nachytat na švestkách. Prakticky celý zápas se hrál ve velmi svižném tempu, které bylo přerušováno zejména zbytečnými vyloučeními. Když za jedno takové pykal domácí David Kuchejda zahřmělo v obranném pásmu Jihočechů. Po střele Petra Chaloupky se před Salákem utvořila nepřehledná situace. Tu rázně ukončil Ondřej Nakládal, když dopravil puk do napůl odkryté branky a otevřel tak gólový účet utkání – 0:1.
Obdržená branka ještě více vyhecovala domácí eskadru. Její snaha však ve většině případů končila kvůli četným nepřesnostem. Svěřencům kouče Černého rozhodně nelze upřít bojovnost a vysoké nasazení, ale to bohužel v sobotu nestačilo. Ve 34. minutě mohl rozveselit přibližně stovku diváku v hledišti agilní Petr Šulčík. Na útočné modré ho však neposlechl při zpracování kotouč a ze samostatného nájezdu nebylo nic.
Ve 36.minutě byla k vidění těžko pochopitelná věc, jež byla předzvěstí druhé branky Pardubických. V rohu kluziště zůstal u mantinelu sevřen domácí David Kuchejda. Obklopen třemi borci v červených dresech mohl jen těžko odehrát kotouč, který volně ležel pod pletencem těl. Jelikož čárový rozhodčí se neměli k tomu odpískat přerušení, přijel celou situaci rozřešit hlavní Dvořák. K překvapení všech přihlížejících ale ukázal na Davida Kuchejdu a následně na box trestoměřičů. Otřesený domácí borec, jenž asi ještě nyní nemůže přijít muži v pruhovaném na jméno, dostal po kontroverzním rozhodnutí dvě minuty za zdržování hry. Pardubičtí dokázali přesilovou hru využít a i druhý gól tak vstřelili v početní převaze. Mezi kruhy si najel Jan Starý a ostrým tahákem našel mezeru v postoji Alexandra Salák – 0:2.

Do třetí třetiny skočili domácí hráči rovnýma nohama a rázem se už tak svižný hokej ještě zrychlil. V kombinacích se však stále vyskytovaly nepřesnosti, které vzhledem k výsledku po utkání rozhodně mrzely. Do závěrečného dějství nastoupil místo Ondřeje Ježka Jakub Matušík a hned ve 44. minutě naservíroval puk Kamilu Černému, jehož projektil si však cestu do branky nenašel. Jihočeská aktivita gradovala a zlepšily se zejména jejich přesilové hry. Z žádné z mnoha šancí se ale nepodařilo snížit. Aktivitou hýřil zejména zkušený Vojtěch Mrkvička, jenž působil při hrách v početní převaze na postu ostřelovače na modré čáře a odehrál tak na ledě prakticky polovinu závěrečné třetiny.
Domácí byli ve třetí třetině lepším mužstvem a při akcích Mertla, Šulčíka či Mrkvičky visela branka doslova na vlásku. Jen díky štěstí a dobrému brankáři Růžičkovi se ukazatel skóre do konce zápasu již nepohnul. V závěrečné hře bez brankáře ještě přihrával z rohu Mertl a na modré se do puku opřel opět Mrkvička. Střela z první připomínající dělovou kouli vrženou maximální možnou rychlostí se však do branky nevešla a olízla pouze helmu strážci hostující svatyně. Vyvrcholením smůly v zakončení byla v posledních sekundách spolupráce Tomáše Mertla, jenž byl opět v roli nahrávače, a Jaroslava Korbely, který minul odkrytou klec. Se závěrečným hvizdem rozhodčího se ještě v pardubickém brankovišti hodně jiskřilo, ale vzplanuvší emoce se u všech borců podařilo včas uhasit.

V pondělí zajíždí českobudějovická juniorka do Karlových Varů. Domácím fanouškům se představí opět ve čtvrtek 9.září, kdy v Budvar Aréně přivítá pražskou Spartu. Utkání začíná v 17.30 hod.

Milan Černý, trenér HC ČB: „Utkání se rozhodně lišilo od přípravy, ve které jsme nenarazili na tak silného soupeře, jakými jsou Pardubice. Hrálo se určitě s větší jiskrou a na ledě to bylo znát. Měli jsme problémy vzadu. Nastoupili za nás dva dorostenci a jeden hráč, jenž hrál po dlouhé době ostrý zápas a před dvěma dny se dozvěděl od doktora, že může hrát. Obranu máme momentálně tak, jak ji máme a budeme muset na tom zapracovat. Chybí nám od ní lepší rozehrávka a o to víc budou muset pracovat a pomáhat útočníci. Chyba v obraně, ale na druhou stranu není vždy chybou beka. Třeba druhý gól jsme dostali, když jsme šli v oslabení zbytečně dopředu, což by se nemělo. V závěru jsme museli i trochu improvizovat, když jsme dali Vojtu Mrkvičku na post obránce při přesilovkách. Je to ale první mistrovské utkání a nechtěl bych dělat nějaké závěry. Hledáme chyby v obraně, ale když se podíváme na výsledek, tak jsme hlavně gól nedali, což je špatné. Kdyby mužstvo dalo první gól, tak se bekům bude hrát lépe. To se ale dnes nestalo a mi si z toho musíme vzít ponaučení do dalších kol.“

Vladimír Martinec, trenér HC Pardubice: „Podle mne to bylo velice vyrovnané utkání. O výsledku rozhodly přesilovky, které jsme dokázali využít. Dá se říct, že jsme hráli zodpovědně dozadu a výborně nám zachytal brankář, což je vždy velmi důležité. Naše obranná hra dnes slavila úspěch i v oslabení pět na tři, kdy měli domácí i trochu smůlu. Co se týče útočné fáze, tak si myslím, že jsme mohli ještě některá přečíslení využít a zvýšit. Tím bychom utkání rozhodli a také podstatně zklidnili. S vítězstvím, které se nerodilo lehce, jsem však pochopitelně spokojen.“