10.12.2005, Roman Šperňák

Junioři: CEB - OLO 5:0 - Hánaci odjíždějí s debaklem

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Po dlouhé době se představili junioři HC České Budějovice na vlastním ledě. Přivítali své vrstevníky z Olomouce a nepředstavili se jako dobří hostitelé, protože Hanákům přibalili na cestu domů pětibrankový příděl. Téměř u všech gólových zásahů byl přítomen Milan Gulaš, jenž vsítil hattrick a do kanadského bodování přidal i jednu asistenci.
V netradičním čase i na netradičním místě se po dlouhé době představili junioři HC České Budějovice. Jejich zápas se stejně starými hráči Olomouce se odehrával na druhé ledové ploše Budvar Arény namísto první, a také čas začátku 15:30 byl netradičním oproti normálním 12:30. V sestavě se objevil pendl z A- mužstva Martin Hanzal a naopak chyběla tradiční opora Jan Muršak, který byl na reprezentační akci slovinské „dvacítky“
Ačkoliv Jihočeši vyhráli vysoko 5:0, může se zdát, že průběh utkání byl zcela jasný, ovšem opak je pravdou. Českobudějovičtí rozhodně svého soupeře nezneškodnili hned v úvodu, ale paradoxně do byli Hanáci, kdo se mohl dostat vedení, ovšem to by nesměl stát v brance Alexander Salák a zlikvidovat každou šanci soupeře. Koutný se svojí svižnou střelou proti jihočeskému „mágovi“ neprosadil a otěže zápasu postupně brali do svých rukou svěřenci Milana Černého. Nejprve se výborně uvolnil na modré Zíb, přes Matušíka došel puk až k Ježkovi, ten se však sám proti brankáři neprosadil a poslal svůj pokus těsně vedle. Ve 12. minutě udělal ještě jednu velkou chybu ve vlastním obranném pásmu Vondráček. Přenechal v pádu kotouč rychle postupujícímu Tobiášovi, který si bekhendem na Saláka nepřišel. To bylo z olomoucké strany vše a začali úřadovat domácí. V čase 15:31 dal Ježek zpoza branky nahrávku Gulašovi a ten věděl co udělat s toušem. Brankáře si položil a skóroval do zpola odkryté brány. -1:0 Tím stanovil i stav první dvacetiminutovky, protože nikomu jinému se již nepodařilo červené světlo rozsvítit.

Do prostřední části vlétli aktivněji hosté, ale paradoxně opět inkasovali. Dokonce ve vlastním oslabení si Gulaš vybojoval puk v rohu, pustil se neohroženě mezi obránce a opět zasunul za ležícího Adamce. – 2:0 Za tohoto stavu pak domácí trochu ubrali na důrazu, možná trochu přecenili svůj náskok a koledovali si o snížení. Nejblíže k zásahu do černého měl olomoucký Frais, avšak opora v českobudějovické kleci řešila vše. Hanáci, frustrovaní průběhem hry, začali často faulovat a právě hra v početní nevýhodě se jim stala osudnou. Jihočeši zakombinovali v útočné třetině a po nahrávce Matušíka napříč brankovištěm se trefil Stanislav Polodna. – 3:0 To byl poslední hřebíček do olomoucké rakve, protože neustálá nečistá hra jim nedovolovala ani pomyslet na korigování nebo vyrovnání. Navíc těsně po skončení jednoho z trestů vysunul Klíma Gulaše, jenž výborně převzal v plné jízdě přihrávku na útočné modré a dělovkou prostřelil poslední instanci. - 4:0 Adamec to již nevydržel a odjel střídat. Mezi tři tyče se postavil náhradník a podle jeho konta zatíženém pouze jednou čárkou si vedl lépe. V závěru třetiny měli hokejisté zpod Černé Věže možnost velmi dlouhé přesilovky 5:3, ale z velmi hustého mraku před Šrámkem již nezapršelo. Tentokrát ne na kostce, nýbrž na obyčejné časomíře svítil stav 4:0 a hráči se vydali na další dlouhou cestu do šaten skrze celou arénu.

Za stavu 4:0 se závěrečné dějství dohrávalo jen z povinnosti a tomu odpovídal i průběh. Domácí trenéři, vědomi si náskoku svého mužstva, pustili do hry celou střídačku a hráli tedy na kompletní čtyři pětice, a proto se hosté znovu dostali více do hry a Salák se alespoň více zahřál. V několika po sobě jdoucích přesilovkách se Hanáci dostali do velmi zajímavých šancí. Nebezpečná byla střela Handla, jenž najížděl z pravého křídla. Od modré dvakrát pálil Ondrušek a Spurný, jenže vždy se kotouč v cestě za čáru zastavil o nějakou část brankářovi výstroje. V polovině poslední části se probrali i Jihočeši a první pětka zamkla soupeře v jeho pásmu. Pohnout stavem si zkusil snad každý příslušník první formace a gól v těchto chvílích visel na vlásku. Šrámek však čaroval a stále to bylo o čtyři branky. Tato skutečnost netrvala příliš dlouho, protože v 56. minutě se nechal vyloučit Čuřík za zásah hokejkou do obličeje Martina Hanzala a šel si odpočinout na 4 minuty. Bez využití nezůstal ani tento nestandardní počet hráčů na ledě a v čase 57:37 sebral Vach kotouč z hokejky moravského obránce a svůj nájezd zakončil efektní kličkou. – 5:0 Bylo zvýšeno na pětibrankový rozdíl a za tohoto stavu se již utkání dohrálo. Mladící v červenobílých barvách zaslouženě vyhráli a připsali si dva veledůležité bodíky.

Milan Černý, trenér HC České Budějovice: Ten zápas nebyl úplně od začátku pod kontrolou. Pak jsme nějaké góly dali a rozhodli to pro sebe a jsme rádi, protože tohle nebyl vůbec jednoduchý soupeř, což jsme věděli již z prvního zápasu na Moravě, kdy jsme se na výhru hodně nadřeli. Nějaké chybičky tam byly, ale obecně jsme s výsledkem spokojeni, protože v naší situaci potřebujeme každý bodík.

Miroslav Žáček, asistent trenéra HC Olomouc: Přijeli bez několika stabilních opor, protože jeli s naším A- mužstvem k zápasu do Chomutova a ti nám výrazně chyběli. Utkání se rozhodlo v druhé třetině, která nám vůbec nevyšla.