08.10.2005, Roman Šperňák

Junioři: CEB - LIT 10:1 - Neplánovaná exhibice

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Po sérii tří zápasů na ledě soupeřů se junioři HC České Budějovice představili na domácím ledě. Do Budvar arény zavítal celek Litvínova a odvezl si vysokou porážku. Domácí definitivně zlomili odpor hostujícího týmu čtyřmi slepenými brankami v závěru druhé třetiny. Tři kanadské body za tři přihrávky si na své konto připsal kapitán týmu, Petr Ficek.
V sobotním odpoledni se V Budvar aréně odehrával zápas mezi juniorskými týmy HC Chemopetrol Litvínov a HC České Budějovice. Jihočeský celek chtěl navázat na vítěznou šňůru zápasů na domácím ledě a podařilo se mu to náramně. Samotný zápas začal opatrnou hrou obou mužstev, nikdo nechtěl hru otevřít, nikdo nechtěl inkasovat jako první. Ale jak plynuly sekundy na časomíře, zvyšovaly se i obrátky, dnes velmi dobře namazaného, českobudějovického motoru, který se od 5. minuty rozjel naplno. Gólem zaváněla kombinační akce trojice Mertl – Ježek – Matušík, ale posledně jmenovaný posunul puk jen těsně vedle prázdné branky. Podobně své kolegy napodobili i Slavík s Černým, kotouč opět skončil těsně vedle. Bezzubý Litvínov držela ve hře pouze nepřesná finální přihrávka domácího celku nebo brankář Pošusta při střelách Ježka či Hájka. Otevření skóre viselo ve vzduchu a ve 14. minutě se diváci dočkali. Michal Klíma napřáhl od modré a prostřelil vše co mu stálo v cestě. – 1:0 K troše aktivitě hostům pomohla přesilovka z 15. minuty, kdy Salák zabránil jasnému gólu rychlým přesunem od tyčky k tyčce. Když už se zdálo , že hosté zvedají hlavu srazil jim vaz Muršak, jenž doklepával do branky sraženou střelu Petra Ficka. – 2:0. Druhý gól padl v čase 18:54, a stanovil tak skóre po první části hry.

V druhé třetině si domácí hlídali s přehledem dvoubrankový náskok a chemiky k ničemu nepouštěli. Ti měli pouze jednu jedinou nebezpečnější střelu Rindoše. Tím se jejich útočná aktivita omezila. Salák musel dnes ve druhé třetině ve své brance spíše mrznout, než že by se nějak výrazně zahřál. Výstrahu pro severočeský celek přinesla spolupráce čtvrtého útoku a Vachovi chyběly znovu centimetry. O pár minut později se stalo, co se stát muselo. Jan Muršak dostal přihrávku od Ficka ve středním pásmu a zpoza obránce trefil přesně skulinu mezi betony. – 3:0 O minutu později přidával další gól dorostenec Hájek -4:0 a za dalších 20 vteřin zvedal ruce nad hlavu další hráč, který věkem patří ještě do dorostenecké kategorie, Stanislav Polodna - 5:0. V čase 38:07 si najel na krásnou dlouhou přihrávku Klímy Jakub Černý. Prudká náhra mu dělala potíže při zpracování, ale on si s tím poradil a bekhendovým blafákem mezi betony poslal bezmocného brankáře Pošustu na střídačku, čímž si vysloužil potlesk hlediště. – 6:0 Do hry naskočil náhradník Kafan. Ten dokázal alespoň na chvíli přerušit nápor týmu zpod Černé věže, ovšem ne na dlouho. Studená sprcha v podobě poslední pětiminutovky druhé třetiny hosty totálně zmrazila a bylo jasné, že poslední dějství se bude hrát pouze z povinnosti.

Zvlášť když po pěti minutách hry Jakub Černý přebruslil obránce Severočechů, objel s pukem branku a zavěsil u druhé tyče. - 7:0 Hned za několik okamžiků zvedal ruce nad hlavu Muršak, ale radost mu pokazil rozhodčí rozpažením, čímž ho připravil o hattrick. Na ledě v té době probíhala exhibice, která měla jediného aktéra. Po pěkné kombinační akci čtvrtého útoku zakončoval Vach po nahrávce Gulaše a proměnil v gól druhou přesilovou hru. - 8:0 Po osmé obdržené brance nečekaně zvedli hlavu hosté. Dvě šance jim stačily na to, aby skórováním zhatili Salákovi šanci na udržení čistého konta. Do ukolébané obrany vlétl Vrtek a tvrdou ranou alespoň trochu korigoval stav - 8:1. S rozdílem sedmi gólů se Jihočeši nespokojili a přidali další dvě branky, aby výsledek zakulatili. Gulaš projel přes půl hřiště a zavěsil. – 9:1 Závěrečnou tečku za povedeným utkáním potom udělal Rod, který zužitkoval přihrávku svého spoluhráče z prvního útoku Muršaka. – 10:1

Milan Černý, trenér HC České Budějovice: Takovýchto zápasů se za sezónu moc nehraje. Soupeř nebyl vůbec slabý, dokázal dělat body tam kde my ne. Se zápasem jsme spokojeni po všech stránkách.

Josef Beránek, trenér HC Chemopetrol Litvínov: Byla to jednostranná záležitost z pozice Českobudějovických. Soupeř byl ve všech směrech lepší než my.