16.12.2006, Filip Junek

Junioři: CEB - LIB 4:0 - Jednoznačně za tři body

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Českobudějovičtí junioři už opět válí. Po Karlových Varech doslova smázli i Bílé Tygry. Soustředěný a poctivý výkon v obraně spojený s trestáním soupeřových faulů a chyb vyústil v jednoznačný výsledek. Trenéra Milana Černého opět mohla potěšit nejen první útočná formace, která zařídila úvodní dvě branky.
HC České Budějovice i liberečtí Bílí Tygři měli, před dnešním měřením sil, v tabulce stejný počet bodů - 59. Dnes, po sobotním poledni, byla Budvar Aréna společně se zhruba stovkou přítomných diváků svědkem souboje třetího domácího celku, se čtvrtými hosty ze severního pohraničí.

První ohrožení branky se urodilo v českobudějovické obranné třetině. Klestil nejistě zasáhl a dorážející Křišťán s Kopicem nebyli daleko od úspěchu. V úvodu utkání se poměrně často vylučovalo. Jenže pykající hosté hráli v oslabení velmi dobře a často na dlouhé desítky sekund vůbec nepouštěli domácí borce do útoku. Jakmile končila (relativně nudná) první desetiminutovka udeřili v situaci dva na jednoho domácí. Ťoupal přihrál Rodovi a ten prostřelil Blažíčka. V brankovišti posakující kotouč definitivně uklidil za brankovou čáru Ondřej Ťoupal - 1:0. Bránící Jiří Hanousek proti přesile vůbec nic nezmohl a nakonec skončil spolu s pukem v liberecké brance. Následně mohli hosté srovnat. Hráli celkem třiasedmdesát sekund dvojnásobnou přesilovku. Výhodu ale nedokázali využít a prakticky si nevytvořili ani žádnou vyloženou šanci. V další přesilovce liberečtí málem naopak gól inkasovali. Na modré obral Slavík Jiřího Hanouska. Střelu Josefa Slavíka Tygr, Robin Blažíček, v brance skvěle zneškodnil. Brankář Liberce se zaskvěl i po ráně Hlavatého. Zákrok lapačkou určitě zasloužil potlesk. V závěru prvního dějství se ještě do zakončení prodral Jakub Klíma a posléze i Jiří Peřina. Na Klestila v brance si ale nepřišli.

Ve druhé třetině předvedli i hostré, proč jsou v horní polovině extraligové tabulky. V některých okamžicích domácí hokejisty přehrávali. Štěstí stálo při Českých Budějovicích v 25. minutě. Kapitán hostí, Petr Hrach, tvrdě vypálil do plexiskla za brankou. Kotouč se ale nečekaně hodně odrazil a doletěl až na záda jihočeského brankáře. Klestil si málem nechtěně srazil kotouč do vlastní branky. Osvědčená spolupráce Roda s Ťoupalem vyústila ve dvoubrankový náskok. Prvně jmenovaný od zadního mantinelu předložil kotouč před branku Bílých Tygrů. Tam se nejrychleji orientoval Ondřej Ťoupal a s pomocí teče jednoho z bránících hokejistů vsítil - 2:0. Další možnost gólově odpovědět měl Bárta. Samozřejmě chtěl trefit kotouč, ale jen nechtěně hokejkou sekl budějovického brankáře přes lapačku a vysloužil si dvouminutový trest. Obrovskou šanci spálil po nahrávce Klímy Langr. Z vrcholu brankoviště přestřelil nejen domácí klec, ale také hrazení za brankou. V těchto momentech zápasu se Liberec připravoval o dobrý výsledek - neproměňoval ani ty nejvyloženější šance. HC České Budějovice ještě libereckým dokázali před odchodem do kabin přitížit. Tři sekundy před druhou sirénou zavěsil Rudolf Červený. Stý letošní extraligový gól na ledě oslavil i Červeného asistent David Feferle.

Třetí třetina začala podobně jako druhá. Hosté vlétli na led s odhodláním konečně se brankově prosadit. Ale že se to nepovedlo ani v této dvacetiminutovce si mohou, opět svojí neschopností kýžený gól vstřelit, sami. V přesilovce pálil mimo Tendr. Času a prostoru na rozdávání měl i Jiří Hanousek (ale dnes jak jinak) minul. Velikou šanci vypracoval celý první liberecký útok pro Radim Křišťána - střela šla zase mimo tyče! Bílí Tygři útočili a pootvírali zadní vrátka. Toho využívali domácí mrštní útočníci a často se dostávali do brejkových situací a přečíslení. Sám na bránu, dokonce v oslabení, jel Tomáš Rod, ale klička do bekhendu mu sjela z čepele a Blažíčka nakonec vůbec neohrozil. Definitivní podobu výsledku dal Josef Slavík. Feferleho přihrávku si přikopl do jízdy a v pádu zavěsil do protipohybu libereckého gólmana - 4:0. Zápas rozhodla efektivita v zakončení. Jihočeši potvrdili stoupající formu z posledních zápasů a lehce proměňovali většinu šancí. Liberecké mládí by dnes snad netrefilo ani fotbalovou branku.

Milan Stárek, asistent trenéra HC České Budějovice: "Byl to úplně jiný zápas než v Karlových Varech, kde jsme hráli určitě dvě třetiny lépe než Vary. Dnes se nám podařilo proměnit to, z čeho jsme dali góly. Efektivita byla vynikající. Jinak to byl vyrovnaný zápas, jak to s týmy ze špičky bývá. Záleží hlavně na tom, jak se kdo vypořádá s koncovkou. Zápas nám dnes vyšel a byli jsme i ukázněnější."

Milan Skrbek, trenér HC Bílí Tygři Liberec: "Když se netrefíme do branky, tak nemůžeme dát gól. Pár šancí jsme měli, ale bohužel všechny ty střely chodily vedle."