28.10.2006, Filip Junek

Junioři: CEB - KVA 4:2 Jedenácté vítezství v řadě

Č e s k é B u d ě j o v i c e - V 18. extraligovém kole hostil první HC České Budějovice druhé Karlovy Vary. Očekávaný souboj nejlepších obran i brankářů smetli z ledu Jihočeši už v první třetině. Gólmana Závorku poslal na střídačku zpytovat svědomí už v desáté minutě Josef Slavík. Jihočeši nakonec vyhráli 4:2 a pojistili si vedení v tabulce.
Sobotní utkání mělo mnohá „nej“. Souboj nejlepších obran, nejlepších brankářů a nejlepších dvou týmů české extraligové skupiny. První velkou příležitost si vypracoval karlovarský Zucker, ale připraveného Kováře trefil do pravého betonu. V sedmé minutě hráli Jihočeši dvojnásobnou přesilovku. Ve třech se karlovarští ještě ubránili, ale v klasickém oslabení už inkasovali. Rod vybojoval kotouč za bránou a před Závorkou připravený Vladimír Stejskal trefil do růžku – 1:0. Při vyloučení Předoty a hostujícího Slámy se ve čtyřech měnilo skóre podruhé. Ještě v obranném pásmu Západočechů zachytil touš Martin Havran, vypálil, a nad betonem brankáře Karlových Varů si černá guma našla cestu do sítě – 2:0. Za půlminutu už upalovala brankářská jednička Tomáš Závorka na střídačku. Zíb vystřelil od modré brankáři na vyrážečku, kde Závorka také puk ztlumil a přikryl. Jenže si nevšiml, že se puk už dávno povaluje v brankovišti – školáckou chybu potrestal Josef Slavík - 3:0. Hosté se však zmohli na odpor. Vynutili si vyloučení domácích a hráli přesilovou hru pěti proti třem, nejprve minutovou a poté dokonce dvouminutovou. Bezchybný Kovář ale beznápadité a čitelné střelce jednoduše vymazal.

Druhá třetina patřila hostům z Karlových Varů. Výborný pohyb a větší přesnost v kombinaci je ale paradoxně do vážnějších šancí nedostala. Naopak domácí hráli přesilovou hru, ve které ale konečně udeřili hosté. Norbert Tomiš v nájezdu na Kováře vyvolal v obraně Budějovic takový zmatek, že si Tomáš Rod smolně holení usměrnil puk do vlastní brány – 3:1. Koncem druhé dvacetiminutovky se Karlovarští dostali opět do hry. Možná trošku laxní přístup budějovické sestavy potrestal David Zucker. Situaci dvou proti jedinému obránci společně s Baranem vyřešil nejlépe jak mohl. Kovář na přesnou střelu do protipohybu nezareagoval – 3:2. Šanci srovnat s českobudějovickým soupeřem krok mohl využít západočeský útočník Rohan. Jakub Kovář mu ale šanci svou hokejkou z jeho čepele hole odpálil do koutu kluziště v Budvar aréně.

Zajímavé utkání mohl ve třetím dějství nejen herně, ale i brankově, vyrovnat Jiří Novák nebo Martin Baran. Výborný Kovář ale stále precizně ničil hosty z lázeňského města. Další přesilová hra Varů znamenala ostřelování domácí brány. Ve střelbě od modré se činili zejména Boguský a Tomiš, ale mířili vždy těsně mimo tyče. Hosté byli aktivní, snaživý, ale v šancích netrefovali domácí klec. V závěru se ještě odhodlali pro hru bez brankáře. Po šikovném lobu Rudolfa Červeného z vlastní obranné třetiny se k puku mezi dvěma obránci prosmýkl Josef Slavík a pečetil vítězství HC České Budějovice – 4:2. Jihočeši prodloužili sérii výher na jedenáct, naopak hosté z Karlových Varů potřetí za sebou prohráli, což se jim v této sezóně ještě nestalo.

Milan Černý, trenér HC České Budějovice: Hrál první s druhým a my jsme na to zapomněli po první třetině, když jsme vedli 3:0. Zapomněli jsme na to,že hrajeme s opravdu kvalitním družstvem a otevřeli jsme to dozadu, dostali jsme dva góly a tím jsme si zápas zkomplikovali. Na druhou stranu jsme rádi,že ve třetí třetině jsme nezpanikařili, dokázali jsme to uhlídat, šli jsme do třetí třetiny s tím, že chceme přidat góla nebo neinkasovat. Jsme rádi za výsledek proti tak kvalitnímu mužstvu, pustili jsme je do hry a oni dokázali, že hrát umějí. Viděli jsme kvalitní utkání, s druhou třetinou jsme hrubě nespokojeni, na druhou stranu byla atraktivní pro diváky. Máme morálku v oslabeních a výborného gólmana, to jsou předpoklady k neinkasování v oslabení. A samozřejmě oslabení jsou i otázkou štěstí.

Hostujícího trenéra se nám nepodařilo zastihmout. Vedoucí družstva Karlových Varů, Petr Tašner se k utkání odmítl vyjádřit.