17.12.2005, Roman Šperňák

Junioři: CEB - KOM 8:2 - Sahali po bodu, ale odjeli s debaklem

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Ve druhém vzájemném zápase Jihočeši oplatili Kometě Brno porážku z úvodního střetnutí a na cestu domů jí navíc přibalili dáreček v podobě osmibrankového debaklu, který se zrodil v posledních 7 minutách zápasu. Čtyřmi góly a jednou asistencí se na vítězství svého týmu podílel pendl z A-mužstva Tomáš Mertl.
Znovu na druhé ledové ploše a znovu s moravským soupeřem sehráli mladí hokejisté HC České Budějovice utkání s vrstevníky Komety Brno. Domácí se museli obejít bez několika tradičních opor a to Gulaše, ten leží v nemocnici s podezřením na protrženou slezinu, Muršaka a Kováře, jenž si odbývají své reprezentační povinnosti. Trenéři naopak mohli využít služeb pendlů z A-mužstva Mertla a Jiřího Hanzala a jak se ukázalo, ti výraznou měrou přispěli k vítězství svého týmu.

To však nepřišlo tak hladce, jak by mohl napovídat pohled na výsledek, protože v první, druhé i polovině třetí třetiny byla hra vcelku vyrovnaná, i když na šance jasně vedli Jihočeši. Vůbec jako první zahrozil dnes velmi aktivní Mertl, ale nájezd z pravého křídla jen naznačil věci budoucí, protože exbudějovický Tomáš Kubeš v brance hostí tento závar vyřešil. Jestliže napoprvé vyhrál brankář, podruhé se radoval útočník. Jiří Hanzal si položil gólmana a svůj pokus nasměroval jen do tyčky. U odraženého kotouče byl první Mertl a uklidil ho za čáru. - 1:0 Hned v zápětí byl vyloučen Ježek za vražení na hrazení a ze zápasu si mnoho neužil. Zároveň oslabil své mužstvo na dlouhých pět minut a přesilovky dnes byla jediná zbraň hostí, jak se dostat k brance soupeře. Ve 100% šanci se ocitl Vincour, ale trefit úplně prázdnou bránu mu nebylo souzeno. Podobně dopadli i Kozárek s Andráščíkem a na Salákovi si hosté vylámali zuby i v minutě desáté, kdy si během několika málo sekund připsal hned tři zákroky. Domácí přečkali dlouhé oslabení pět na tři a pohnuli skóre. Mertl se výborně proháčkoval obranou. Jeho střelu vytěsnil Kubeš a přes Formánka se puk dostal až k Jiřímu Hanzalovi, který nekompromisně vsítil. - 2:0 Aby toho nebylo málo, stav se měnil ještě jednou, když Moravané využili dvojnásobnou početní výhodu a vyraženou Šiškovu střelu dojel a dorazil do branky Kubica. – 2:1 Srovnat mohl šest vteřin před koncem třetiny Pinka, ovšem Salák jeho střelu z prostoru mezi kruhy schoval ve své lapačce a udržel tak pro své mužstvo hubený náskok.

Prostřední část hry toho nabídla nejméně z celého zápasu a omezila se pouze na soboj mezi Kubešem a českobudějovickými hráči. Hosté se výrazněji ozvali pouze v úvodu třetiny, ale pronikající Kubica selhal na Salákovi. Poté už se šance rodily pouze u jedné branky a to hlavně díky přesilovým hrám. Aktivní byl především Klíma, který pálil od modré o sto šest a jeho rány nadělaly dost zmatku v obranném pásmu. V 11. minutě vychytal Kubeš Černého, jenže o dvě minuty již zvedal ruce nad hlavu útočník v bíločerveném. Zblokovaná střela Hájka se dostala až k Černémua ten rychle a přesně zakončil. – 3:1. zdálo se, že utkání již domácí dovedou k zdárnému konci, protože si o druhé přestávce odnášeli do kabiny dvoubrankové vedení.

Závěrečné dějství nabídlo divákům nejvíce branek v celém utkání, ačkoliv to na začátku nevypadlo. Brňané nastoupili se snahou ještě se porvat o výsledek. Do tlaku je dostala i přesilovka, kterou jim nabídl svým vyloučením Baran a těsně po jejím konci na modré napřáhl Tinka a Salák díky zakrytému výhledu nestačil včas zareagovat. - 3:2 Z jasného zápasu se opět stávalo drama, ale to netrvalo příliš dlouho. Mertl a posléze dvojice Černý – Ficek naznačili, že se se stávajícím stavem nechtějí smířit. Mertl se dostal k odraženému kotouči a přes ležícího Kubeše trefil bránu. - 4:2 Ještě v té samé minutě sebral puk soupeři a 30 vteřin po prvním přidal i druhý gól ve třetí třetině celkově tím završil hattrick. - 5:2 Hosté v té době zcela odpadli a mladící zpod Černé Věže i nadále řádili. V čase 54:40 vyšla spolupráce dvojice Matušek – Slavík. První střílel a druhý zakončoval. - 6:2. Poslední dvě branky ještě přidali Černý, jenž se prosmýkl obrannou a napotřetí dotáhl svůj bekhendový pokus do konce. - 7:2 Poslední zářez pak zasadil se štěstím Mertl a vyhnal tak Kubeše z branky na střídačku. - 8:2 a ustanovil tím výsledek zápasu.

Milan Černý, trenér HC České Budějovice: Byl to pro nás důležitý zápas, protože potřebujeme získat každý bodík. K zápasu jsme přistoupili hodně zodpovědně a jsme rádi, že to odpadlo takhle. Hodně nám pomohli hráči, kteří již něco odehráli v seniorském hokeji a to hlavně v těch vypjatých situacích ve třetí třetině, kdy byl stav těsný.

Jiří Rech, trenér HC Kometa Brno: V Českých Budějovicích jsme chtěli uhrát bod a ve třetí třetině jsme k němu měli už dost blízko. Vlastními chybami, jsme se o dobrý výsledek připravili. Máme dost zraněných hráčů, především v obranných řadách a zápas jsme dohrávali na čtyři obránce, takže nám chyběli síly na zvrat. Domácí byli dnes lepší a zasloužili si vyhrát.