18.12.2004, Tomáš Zetek

Junioři: CEB - KOM 3:2 - Bitva se šťastným koncem

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Nervydrásající bitvu mohli vidět diváci v Budvar Aréně při zápase domácí juniorky s Kometou Brno. Rychlé a pohledné utkání vrcholilo v samotném závěru a do posledních sekund nebylo jisté o rozdělení bodů. Dvě minuty před koncem strhl dějiny utkání na stranu Jihočechů Jaroslav Korbela, který vsítil dvě ze tří branek svého týmu.
Stejně jako sobota 6. listopadu se nesla ve znamení souboje budějovického a brněnského hokeje, tak i 18. prosincový den mohl vidět tři utkání Komety s hokejovým klubem z jihočeské metropole. Jako první, už ve dvanáct hodin v Budvar Aréně, skřížili hole junioři obou mužstev. Domácí borci postrádali Macháčka s Martinem Hanzalem, kteří cestovali s A-mužstvem pod Špilberk, kde z důvodu večerního zápasu obou prvních celků zůstal také bývalý hráč HC České Budějovice a nynější spolumajitel Komety a asistent trenéra juniorů Libor Zábranský.

Souboj třetího celku české a devátého moravské části juniorské extraligy začali lépe domácí borci, kteří se do svého soupeře pustili od úvodního vhazování. Jejich chuť do zápasu byla naprosto očividná a velmi brzy začaly přicházet i šance. V 6. minutě měli možnost hrát Jihočeši kratičkou přesilovou hru pět na tři, ale z té se neurodilo. Svěřenci trenéra Milana Černého byli prakticky po celou první třetinu lepším a hlavně aktivnějším celkem. Opravdu zatopit před Růžičkou však dokázali většinou jen v početních výhodách. V jedné z nich měl blízko k úspěchu Mertl, jenž ale stejně jako Jakub Černý červené světlo za brněnskou klecí nerozsvítil. Dokladem jihočeské aktivity v úvodní části byla vyplněná kolonka zaznamenavší střely na branku - 13:4. Před hostujícím brankářem Růžičkou bylo pořádně horko v 15. minutě, kdy při signalizovaném vyloučení Kašpárka zamotal hlavu brněnské defenzívě Milan Gulaš. Po svém slalomu předložil puk zpoza branky Mrázkovi, jehož střelu dokázal jen s vypětím všech sil vytěsnit strážce hostující svatyně mimo tři tyče. Domácí nepřestávali bušit na vrata Komety. Gólovou listinu mohl založit Gulaš, který však v ideální pozici ještě přihrával a bylo po šanci. Tak jako nebyli hosté celou třetinu příliš vidět, dokázali zahrozit na konci úvodní části. Po zbytečném vyloučení Korbely hráli přesilovou hru pět na tři, kterou nevyužili. Následně museli stát při Salákovi v domácí brance všichni svatí, když vyrazil tvrdou střelu Kella a z následné dorážky Martin Foldyna pouze rozezvučel levou tyč. Poprvé se tedy šlo do šaten za bezbrankového stavu.

Druhé dějství mělo asi podle představ domácíh hráčů a trenérů začít stejně jako to první, čili velkou ativitou Budějovic a zaraženým výkonem hostů. To se však nestalo. Kometa zrychlila pohyb, zpřesnila rozehrávku a hlavně zvýšila aktivitu. Rázem byly na ledě dvě vyrovnaná mužstva a začal se hrát vskutku pohledný hokej "nahoru - dolu". Hned na úvod prostřední části putoval za katr opět neposlušný Korbela. Ten sice předvedl v sobotu dobrý vžkon, který gradoval v závěru utkání, ale několikrát se dopustil nepřesností a také se nechal v krátkém časovém rozmezí dvakrát zbytečně vyloučit. V nastalé přesilové hře zamkli hosté svého soupeře do pásma - golový efekt to však nemělo. S několika laksními pokusy Moravanů si Salák poradil bez potíží. Jediná vážnější střela přišla od modré čáry z hole Štěpničky. Dělový projektil se ale mezi tři tyče nevešel. Postupem času opět přebírali otěže zápasu do svých rukou Jihočeši. Jejich snaze se dostalo zasloužené odměny ve 28. minutě. To po dlouhém tlaku přišel první gól utkání. Hostující defenzívě ukradl puk Jaroslav Korbela a překonal poprvé Martina Růžičku - 1:0. Tento úspěch hráče v bílém trochu ukonejšil a ručička na měřiči jejich nasazení šlo poněkud dolů. Toho dokázali Brněnští záhy využít. Čtyři minuty po premiérové brance odpověděli Zdeňkem Kubicou, který po rychlém únik po pravém křídle vyrovanl - 1:1. Po této brance začali Jihočeši kupit chyby v rozehrávce a ke slovu se stále častěji dostávali hosté. Do konce druhé části se ale již skóre nezměnilo, a tak svítily po čtyřiceti minutách na ukazateli skóre dvě jedničky.

Do závěrečné třetiny vstoupili opět lépe domácí, když se kolem hrazení prohnal Jiří Hanzal, dostal se až před Růžičku, ale svůj dlouhý blafák do bekhendu nezakončil. Oba dva hráči si svůj souboj tváří v tvář zopakovali o pár sekund později. To se budějovický útočník protlačil mezi dvěma beky, ale v tísni si dokázal jen vymodlit faul. V následné přesilovce rozpoutali před Růžičkou Jihočeši peklo a brněnský gólman byl v ohni střel. Vrcholem ataků byla střela Korbely, která orazítkovala všechny tři tyče, ale za čáru nakonec (alespoň podle rozhodčího Dvořáka) neproklouzla. Ihned po této šanci pykali hosté za svou nedisciplinovanost. Martin Polanský byl vyloučen za úmyslné posunutí branky a domácí se chystali na dlouho dvojnásobnou přesilovku. Černého armáda pálila jak u Verdenu, ale touš do branky prostě nedostala. Na modré se hodně činili Bílek s Kamilem Černým, ale ani jeich dělovky v síti neskončily. Martin Růžička spolu se třemi statečnými spoluhráči odolal i tomuto náporu. Brněnská takřka nedobytná tvrz padla podruhé v 50. minutě. Z rohu "namazal" před branku nejlepší hráč utkání Jiří Hanzal Kamilu Černému, který se nerozpakoval a poslal kotouč pod horní tyč Růžičkovy branky - 2:1. Radost Jihočechů ale opět netrvala příliš dlouho. Čtyři minuty nato se podařilo hostům skórovat. Od modré pálil Petr Adamec. Jeho střelu dokázal Salák vyrazit jen před sebe, kde se dostal k neposednému kotouči, jenž se otřel o Předotovu výstroj, Martin Hliňák a nekompromisně ho poslal do branky - 2:2. Po vyrovnávací brance se strhla na ledě pravá bitva. Navrch v ní měli Jihočeši, kteří šli razným krokem naproti svému štěstí, což se jim nakonec vyplatilo. Dvě minuty před vypršením šedesáté minuty využili přesilovou hru, když Ficek skvěle zatáhl puk, jenž předložil před branku Jaroslavu Korbelovi, a ten svou střelou podél Růžičkova ramene určil definitivní podobu sobotnímu výsledku. V posledních sekundách zkusili Morvané hru bez brankáře, ve které ještě málem inkasovali. Jiří Hanzal jel sám na opuštěnou klec, ale jeho nájezd ukončila závěrečná siréna.

Juniorská extraliga se nyní uloží k vánočnímu spánku. Další utkání sehrají Jihočeši 6. ledna ve Zlíně. Domácím fanouškům se v novém roce představí poprvé v sobotu 8. ledna, kdy přivítají ve 12 hodin Vsetínskou hokejovou a.s.

Jiří Šrámek, asistent trenéra HC České Budějovice: "Mysím si, že se dnes hrál velice pohledný hokej, který se musel divákům líbit. Hrálo se nahoru dolu a hra nepostrádala tvrdost. Nějaké fauly byly samozřejmě zbytečné, zejména útočné, od kterých se stále nemůžeme odprostit. Tato vyloučení nás pak srážejí do kolen. Tím, že jsme měli v závěru štěstí, se pouze potvrdila skutečnost, že jsme měli celý zápas převahu. Chtěli jsme z posledních tří zápasů vydolovat šest bodů. Ty máme, takže jsme spokojeni."

Z brněnské strany se nám nepodařilo získat ohlasy, jelikož trenér Rostislav Čada odmítl sdělit své dojmy z utkání. Lodivod mužstva z moravské metropole pouze prohlásil s gestem směřujícím ke kabině rozhodčích: "Běžte se zeptat tam za tím pruhovaným."