16.09.2004, Tomáš Zetek

Junioři: CEB - KLA 5:4 - Vydřené body zůstávají na jihu

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Ve čtvrtek zavítal do Budvar Arény vítěz posledních dvou ročníků juniorské extraligy tým HC Rabat Kladno. V nervydrásající bitvě plné šancí a zvratů se naskytla divákům velká podívaná. Zápas té nejvyšší úrovně nakonec strhl na stranu domácích 30 sekund před závěrečnou sirénou hrdina dne Jiří Hanzal.
Ve čtvrtek v podvečer se návštěvníkům Budvar Arény naskytla velká podívaná. Do jihočeské metropole zajížděli dvojnásobní juniorští mistři republiky z posledních dvou let. Utkání HC České Budějovice - HC Rabat Kladno nabídlo hokej té nejvyšší úrovně, kterému nechybělo téměř nic z pravé moderní ledové bitvy. Nasazení, rychlost, výbušnost a hlavně krásné akce a celkem jedenáct gólů. V podobném výčtu by se dalo pokračovat ještě hodně dlouho. Ve čtvrtek se zkrátka v Budvar Aréně bylo při zápase juniorky na co dívat. A co víc, strhující závěr byl k potěše domácích v režii HC ČB.

Domácím však nepatřil jen závěr utkání, ale i jeho převážná část. Kladenské přivítal pod Černou věží velice záhy obránce Kamil Černý, když po vyhraném buly Martina Hanzal rozvlnil již po 27 sekundách hry síťku za reprezentačním brankářem Pavelcem - 1:0. Jihočeši se do svého soupeře zakousli se vší chutí a obvzláště v prvním dějství byla hostující branka v ohni střel. Ve 4. minutě se nádhernou stahovačkou uvolnil budějovický David Kuchejda. Tváří v tvář hostujícímu brankáři však své sólo nedotáhl do zdárného konce.
Jednu z mnoha pohledných akcí v podání domácích mohli diváci shlédnout v 10. minutě. To mladý Matušík ukradl ve středním pásmu váhajícím "Kladeňákům" kotouč a po rychlé narážečce s Tomášem Mertlem následně v ideální pozici promáchl. Ihned z protiútoku na sebe upozornili také hosté. Nadějné akci dva na jednoho však vystavil stopku Salákův vymrštěný beton. V druhé polovině první třetiny Jihočeši přitlačili ještě více na pilu a také díky dvěma přesilovým hrám si vytvořili téměř souvislý tlak. Před kladenským Pavelcem chvílemi doslova hořel led. Šance kapitána Korbely, Jiřího Hanzala nebo Kamila Černého však zůstaly pohříchu nevyužity. Tečkou za první částí pak byla v 19. minutě Šulčíkova střela do tyče.

Do druhého dějství vstoupila kladenská eskadra s větším nasazením a hra se pomalu začala vyrovnávat. Ve 24. minutě byla odměnou za aktivitu Středočechům branka , který od modré propálil vše, co mu stálo v cestě včetně domácího brankáře Saláka, jenž měl houštinou těl zcela zakrytý výhled. Jestliže v první třetině byl k vidění velký tlak domácích, tak ve 30. minutě předvedli něco podobného na brejky hrající hosté. Hrdina minulých zápasů Alexander Salák se musel vytáhnout při nájezdu Klause a následné dorážce Stielera.
Ani ne 30 vteřin nato se strážce domácí svatyně opět překonával při přčíslení Kladenských. Po učebnicovém přemístění vyškrábl vyrážečkou střelu Diviše. Prakticky celý zápas se hrál hokej nahoru - dolů a útoky se valily jako laviny z jedné strany na druhou. Ve 31. minutě se řídil okřídleným "nedáš, dostaneš" domácí David Kuchejda. Po ideální přihrávce mladšího z bratrské dvojice Hanzalů Martina uklidil puk k pravé tyči Pavelcovi klece - 2:1. Odplata hostů však na sebe nenechala dlouho čekat. Ve 34. minutě dorazil střelu Kazatele David Stieler a opět tak vyrovnal. Do šaten se tedy šlo po čtyřiceti minutách za stavu 2:2.

Do závěrečného dějství vstoupili Jihočeši méně koncentrováni než by bylo zdrávo a po kardinální hrubce při rozehrávce překonal Saláka ostrým švihem mezi nohy Richard Diviš - 2:3. O tři minuty později už ale bylo vyrovnáno, když své spoluhráče opět podpořil populární "Saša". Zneškodnil nájezd dvou na jednoho, aby následně z protiútoku vyrovnal z přihrávky Jiřího Hanzala agilní Milan Gulaš - 3:3.
Ve 47. minutě se Budějovickým naskytla ideální příležitost pohnout dějinami utkání významně na vlastní stranu. 35 vteřin trvající přesilovku pět na tři využil sekundu před jejím vypršením Martin Hanzal, když dorazil střelu Petra Šulčíka - 4:3. V 55. minutě mohl rozhodnout dopředu velmi dobře hrající Gulaš. Svůj únik po křídle však zakončil nepřesnou střelou. Minutu nato opět zahřmělo před Salákem. Ten dokázal efektivně pokrýt střelu Čurilly i dorážku Kříže. Na třetí pokus ho však překonal Jan Krtička a domácí brankář měl svým bekům co vyčítat.
Definitivní rozuzlení zápasu si nechali jeho aktéři až na poslední minutu. V rohu vybojoval puk aktivní Mertl, jenž našel mezi kruhy v ideální palebné pozici Jiřího Hanzala. Ten po rychlém zpracování vyhnal pavouky z pravého horního kouta Pavelcovi branky a bylo rozhonduto - 5:4! Kladenští se již na další odpověď nezmohli a díky zodpovědně hrajícím domácím nestihli ani hru bez brankáře.

Milan Černý, trenér HC ČB: "Jsme samozřejmě rádi, že jsme takto vyhráli, ale v první třetině jsme měli jasně zápas rozhodnout. Měli jsme velké množství šancí, ale dali jsme pouze jednu branku. S výsledkem jsme pochopitelně spokojeni, jelikož jsme vyhráli. S hrou také, ale my víme, kde děláme chyby. Hráli jsme dobrý hokej, ale zrazovali nás individuální chyby a laksnost některých hráčů. Toho bychom se měli vyvarovat. "

Václav Blažek, trenér HC Rabat Kladno: "První třetina byla jasně v režii domácích. My jsme dostali hloupý gól hned při prvním střídání a poté jsme se z toho dlouho nemohli dostat. Do druhého dějství jsme vstoupili úplně jinak, dokonce jsme se dostali do vedení. Ve třetí třetině ale za stavu 3:2 bohužel Ríša Diviš nedal nájezd a vlastně z protiútoku jsme dostali gól, který podle mne rozhodl zápas. Domácí se následně dostali do vedení. My jsme sice ještě vyrovnali, ale po naší hrubé chybě jsme dostali v závěru branku. Podle mého názoru jsme si za předvedený výkon bod zasloužili."