29.10.2005, Roman Šperňák

Junioři: CEB - KLA 2:3 - Další těsná porážka

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Junioři HC České Budějovice nedokázali ani v dnešním zápase zastavit sérii porážek. Prohráli již počtvrté za sebou a znovu pouze těsným jednobrankovým rozdílem. Dobrým výkonem a prvním gólem svého týmu se prezentoval nejproduktivnější hráč Jihočechů Milan Gulaš.
Po třech porážkách v řadě doufali junioři HC České Budějovice v plný bodový zisk, ovšem los jim do Budvar Arény poslal soupeře z nejtěžších, vedoucí Kladno. Ve snaze zlomit nepříznivě se vyvíjející výsledky provedli trenéři Milan Černý a Jiří Šrámek několik změn. V brance již podruhé za sebou nastoupil Jakub Kovář a v obraně potom poprvé dorostenec Martin Havran, který nahradil oporu zadních řad Michala Klímu. Ten nemohl nastoupit k utkání kvůli týden starému otřesu mozku.

Již od úvodu utkání bylo patrné, že se bude jednat o vyrovnaný zápas. Oba celku vstoupily do utkání velice aktivně a hra se přelévala z jedné strany na druhou, ale ani jeden z týmu se nedokázal prosadit do gólové šance. To se povedlo až v 6. minutě Matušíkovi. Před ním se na modré čáře otevřel prostor, protože se hostující beci nepochopitelně rozestoupili, jenže v rozhodující chvíli mu byl puk vypíchnut vracejícím se hráčem. Po této první vlaštovce se s šancemi roztrhl pytel a diváci se rozhodně nenudili. Středočeši nejprve zahrozili střelami Cafourka a Dlouhého, aby ve své třetí šanci skórovali. V 11. minutě střílel od modré Voráček, Kovář pouze vyrazil před sebe, kde kotouč všichni z uctivé vzdálenosti sledovali. Jako první se k němu dostal kladenský Lhotský, jehož dokázal brankář vychytat, ale vyražený puk skončil před Kosem, kterému nedělalo problémy umístit ho do branky. – 0:1 Českobudějovické mladíky gól nesložil, zvedli hlavy, bojovali i nadále a po zásluze se dočkali vyrovnání. Po Matušíkově vyhraném vhazovaní se k puku jako první dostal Gulaš, udělal slalom obranou a vymetl horní růžek. – 1:1 Tento zásah se mu povedl v čase 15:47, proto se zdálo, i hra tomu odpovídala, že by třetina mohla tímto skóre skončit. Opak byl pravdou. V 19. minutě ujel Lhotský. Místo očekávané střely volil přihrávku na lépe postaveného spoluhráče, kterou si ve snaze odvrátit srazil do vlastní sítě Matušík. – 1:2 Pro domácí nebrala smůla konce, protože z jednoho ze soubojů si odnesl Předota pochroumané rameno, čímž ještě zvětšil mezery v obranných řadách.

Druhá část hry přinesla mnohem horší hokejový zážitek než předcházející. Začala přerušenou přesilovkou Kladna z prvního dějství. Tu ještě vylepšil Slavík, když putoval po 18 vteřinách hry za katatr a hokejisté Rabatu měli jeden a půl minuty výhodu dvou hráčů. Tu proměnit nedokázali, stejně si počínali v obdobné početní výhodě v druhé polovině třetiny a ukázali, že hru v oslabení mají oba celky dobře natrénovanou. Co se nepovedlo v nestandardním počtu hráčů na ledě, povedlo se v plném. Od modré vystřelil Trončinský a propálil všechno co mu stálo v cestě. - 1:3 Poté se hokej ze stadionu jakoby vytratil. Jediné vzrušení tak přinesla situace ze čtyřicáté minuty. 4 vteřiny před koncem byl ve své nájezdu Muršak faulován. Rozhodčí ukázal, že se pojede trestné střílení a daroval tak domácím největší šanci za uplynulých 20 minut. Rozjel se sám faulovaný Muršak, zkoušel udělat kličku brankáři Cikánkovi, ale kotouč letěl vedle tyče. Stav se neměnil, hokejisté od soutoku Vltavya malše prohrávaly o dva góly.

Závěrečné dějství přineslo podobný obrázek, jako třetina první, rychlý hokej nahoru a dolů s množstvím šancí, ovšem hlavně na jedné straně. Do začátku vlétli Českobudějovičtí se snahou o vyrovnání. Černý byl sám před brankářem, aktivní Gulaš z úhlu neprostřelil Cikánkovy betony a neprosadil se ani z následné dorážky. To bylo ze strany hráčů zpod Černé Věže vše a po následujících deset minut byl k vidění spíše souboj Kováře s útočníky Kladna. Z velkého množství šancí nejvíce zaujala spolupráce Kazatele s Růžičkou, kdy jeli sami na gólmana, ovšem ten druhého jmenovaného vychytal. Kladno hrálo v pohodě, kontrolovalo hru, domácí nepouštělo do větších šancí. Zdálo se, že mu nic nebrání v zisku všech bodů. Zničehonic však přišlo snížení stavu. Polodna pálil od modré a Cikánkem vyražený puk zvednul pod víko branky Vach. - 2:3 Další šance nedokázali Gulaš a Ježek přetavit v gól, proto si hosté odvezli všechny body domů.

Milan Černý, trenér HC České Budějovice: Viděli jsme kvalitní utkání. My se teď potýkáme s takovou malou krizí. Není to pouze otázka herní, ale i kádru, kdy máme snad nejmladší věkový průměr v téhle soutěži. Po dobrých výsledcích přišel útlum, přestalo se nám dařit a svojí vydobytou pozici jsme ztratili, takže teď musíme začít zase od začátku.

Václav Blažek, trenér HC Rabat Kladno: Myslím si, že České Budějovice i Kladno patří k tomu nejlepšímu, co v téhle skupině je, proto si myslím, že se utkání muselo líbit. Obě mužstva jsou útočné typy a tomu odpovídal i zápas.