28.10.2004, Tomáš Zetek

Junioři: CEB - HAV 6:2 - První třetina rozhodla

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Ve sváteční podvečer vstoupili do druhé poloviny základní části juniorské extraligy hokejisté HC České Budějovice utkáním proti Havířovu. O osudu zápasu rozhodla již první třetina, kterou Jihočeši dokázali vyhrát rozdílem třídy v poměru 4:0. Poté sice dali hostům dýchnout, ale vítězství si s bravurou pohlídali. Dva góly v utkání vsítil talentovaný Tomáš Mertl.
K zahajovacímu zápasu druhé části, která se nese ve znamení soubojů s celky z moravské části extraligy, v Budvar Aréně přivítali svěřenci trenéra Milana Černého Pantery z Havířova. Domácí borci se museli v utkání obejít bez Jaroslava Korbely, který si odpykával jednozápasový trest za svou nedisciplinovanost. V minulém utkání v Mladé Boleslavi, kde Jihočeši remízovali s místními Škodováky 2:2, totiž dostal již třetí letošní desetiminutový osobní trest. Tato skutečnost neznamenala nic menšího, než-li to, že kapitán musel čtvrteční utkání sledovat pouze s tribuny jako divák. Na předzápasovou otázku, kdo si vezme na dres kapitánské "céčko", odpověděl kouč Černý po svém s úsměvem: "Někomu ho nalepíme!"

Domácí vstoupili i bez potrestaného Korbely do utkání velice dobře. Kapitánem se stal na jeden zápas Petr Ficek. Než-li se stačili diváci v Budvar Aréně vklidu usadit, vedli Jihočeši po krásné přízemní střele pendla z A-týmu Martina Hanzala - 1:0. První třetina byla jednoznačně v režii domácího mužstva a další branky na sebe nenechaly dlouho čekat. V 10. minutě zakončil přesilovkovou kombinaci jemnou tečí připomínající sametový dotek Petr Ficek, když usměrnil nahození Kamila Černého - 2:0.
O své místo na slunci se přihlásili také hosté, když měli ideální příležitost hrát 61 vteřin přesilovku pět na tři. Slezské mužstvo s ní však naložilo prachbídně. Podle okřídleného hesla - nedáš dostaneš, zahřmělo před brankářem Slipčenkem. Chybu v rozehrávce potrestal po přihrávce Mrázka Jakub Černý - 3:0. To již nevydržel ani hostující gólman a nechal se v brankovišti vystřídat svým kolegou Hanuljakem. Závěrečné resumé úvodní části podtrhl po akci Gulaše pěknou brankou Ondřej Ježek - 4:0

Tak, jak byl začátek úvodního dějství v režii Jihočechů, zaskvěli se po úvodním buly druhé třetiny hosté. Po bleskovém úniku po pravém křídle slavili Slezané první úspěch. Sprušilova střela na Salákovu tzv. dřevěnou nohu zapadla k levé tyči - 4:1. Ani ne dvě minuty nato měli domácí trenéři opět důvod ke zlosti. Chybu Klímy dokázal beze zbytku využít Filip Seman - 4:2. Tato trefa již dokázala probudit Jihočechy z nedbalek a ti odpověděli gólem Tomáše Mertla, kterému předcházela krásná souhra Kuchejdy s Martinem Hanzalem - 5:2. Ve 34. minutě se již za Salákem probliklo brankové světlo. Blafák havířovského Marka Sikory ale brankou neskončil. Po čtyřiceti minutách svítilo na ukazateli skóre 5:2.

Závěrečná část se již dohrávala víceméně v poklidném tempu. I přes tuto skutečnost bylo ještě před oběma golmany velké horko. Ke slovu přišlo i několik početních výhod a jak Salák, tak vystřídavší Hanuljak, se měli v brance, co otáčet. Ve 46. mintě definitivni uklidnil Jihočechy svou druhou trefou v utkání prvoligovými zápasy ostřílený Tomáš Mertl. V oslabení se dostal až před brankoviště, kde si zcela osamocen rychlým bekhendovým blafákem pohrál s havířovským brankářem - 6:2.
Největší šance Slezanů přišla o dvě minuty později. Sám na Saláka se řítil Giesel. Reprezentační brankář však vytáhl z repertoáru brilantní a vysoce efektní zákrok, kterým nepřipustil závěrečnou detektivní zápletku v podobě snížení skóre. Jihočeši si v závěru pohlídali další cenné vítězství a vstoupili do druhé poloviny sezony stejně dobře, jako z té první vystoupili. Protáhli svou šňůru neporazitelnosti již na dvanáct zápasů!

K dalšímu utkání zajíždí juniorka HC České Budějovice v sobotu do Brna k utkání s místním Ytongem. Domácím fanouškům se opět představí ve čtvrtek v 17.30 v souboji s Duklou Jihlava.

Milan Černý, trenér HC České Budějovice: "Byli jsme asi o malinko lepší. Soupeř nebyl kompletní a nepředvedl asi to, na co doopravdy má. Zápas mohl skončit i větším rozdílem, ale my jsme dali hostům ve druhé třetině šanci. Ukázala se česká povaha. Rusáci nebo Američané by přidal další čtyři góly, kdežto my jsme polevili. Zápas jsme ale dotáhli do vítězného konce, s čímž jsme spokojeni."

Stanislav Sztefek, trenér HC Havířov: "Nám utekla první třetina, díky které jsme vstoupili špatně do utkání. Poté jsme sice zlepšili hru a dali i góly, ale nedokázali jsme se na domácí dotáhnout. Ti si pohlídali zasloužené vítězství, k němuž jim tímto gratuluji. Soupeř byl dnes lepší i proto, že nám chybělo hodně hráčů ze stálého kádru."