05.10.2003, Aleš Strouha, Tomáš Kučera

Jihočeši si připsali první tři body v sezóně

Až na desátý pokus se podařilo hokejistům HC České Budějovice uspět v letošním ročníku extraligy. V Budvar Aréně si svěřenci trenéra Pouzara po velmi bojovném výkonu poradili s Litvínovem a zvítězili 3:1, když vítěznou branku vstřelil Michal Vondrka šest minut před koncem.
První domácí utkání pod trenérským dohledem Jaroslava Pouzara začal v budějovické brance mladík Josef Kučera, který dostal přednost před psychicky zjevně dosti unaveným Hudáčkem, a tento tah se ukázal býti šťastným. Mladík si mezi tyčemi počínal až překvapivě jistě a oproti svému předchůdci si s sebou do branky přivezl i potřebný kus štěstí. Zpočátku ho ale ani příliš nepotřeboval, jelikož Litvínov zjevně přijel spíše bránit než tvořit. Vůbec první dějství bylo hokejově velmi poklidné a větší šance se rodily vlastně jen v přesilovkách. V té první, kterou hráli domácí, nedokázali Pince prostřelit Kristek a Bělohlav. Na druhé straně při vyloučení Roba musel velmi ošemetné situace řešit Kučera, ale i on si dokázal poradit, ač měl často zakrytý výhled. Parádní kousek si domácí brankář připravil i na dvanáctou minutu, kdy fantastickým semaforem donutil Kubinčáka ke gestu zmaru. Pak se hra vrátila do zajetých kolejí a vzruch přinesly až další dvě vyloučení. Nejprve si šel zchladit hlavu na trestnou lavici litvínovský Kroupa a vedle něj si po necelé minutě a půl přisedl i jihočeský odchovanec v černém dresu Bombic. Přesilovou hru nesehráli domácí úplně špatně, ale jejich pokusy skončily na pozorném Pincovi a nebo vedle. Přísný metr nepřesného rozhodčího Homoly pak ještě pocítil domácí draveček Hřebejk, který musel taktéž navštívit box časoměřičů, a v nastalé výhodě se jistě třásl při šanci Rolínka, kterou opět velmi dobře vyřešil betonem Kučera. První dějství tak skončilo bezbrankovou remízou, které nahrála menší aktivita mužstev v útoku a velmi pozorní strážci branek.

Aktivněji do druhé třetiny vstoupili domácí. Varování z holí Roba a Vondrky Litvínovští nedbaly, a tak je ve 23. minutě a ponechané výhodě ztrestal ex-zlínský rychlík Kristek. Muchovu střelu od modré Pinc vyrazil, stejně tak Šimánkovu dorážku, ale na další pokus právě Kristka už nestačil – 1:0. Domácím pak narostla křídla, která ještě zpočátku trochu tupíroval milovník vylučování, rozhodčí Homola, ale Hranáč ani Kroupa se neprosadili. Na druhé straně pak v oslabení ujela dvojice Bělohlav-Sailer a druhý jmenovaný v čisté šanci bezhlavě napálil puk do dunícího mantinelu. Při dalším vyloučení, za katr tentokrát zamířil Vondrka kvůli chybě při střídání, se opět hostům moc nedařilo a velkou šanci Jihočechů tentokrát při úniku nevyužil Babka. Po další spršce vyloučených měl Litvínov v přesilovce tentokrát velmi blízko k vyrovnání. Z levého křídla vystřelil agilní Prorok, puk orazítkoval tyč, a odrazil se do zad domácího gólmana, ten však stihl včas na puk lehnout, a i když pak museli neposedný touš krotit v brankovišti ještě domácí obránci, jihočeská branka přežila. Zápas v této fázi měl svou úroveň a jediný, kdo do ní nadále nespadal, byl muž v pruhovaném, který rozdal v nepříliš záludném utkání 24 trestných minut. Nicméně po druhé třetině byl stav 1:0 ve prospěch domácích a to vcelku odpovídalo rozložení sil na ledě.

Třetí třetina pak zpočátku neudržela úroveň té předchozí a domácí celkem v poklidu drželi vedení. V tu chvíli do zápasu opět zasáhla vyšší moc, na trestnou lavici putoval velice přísně Hřebejk a v přesilovce se už konečně prosadil i Litvínov. Od modré vyslal oblouček Hranáč a Kučera tentokrát bez výhledu nedokázal reagovat – 1:1. Hned vzápětí skóroval Prorok, ale naštěstí pro domácí těsně předtím zadul do píšťalky čárový rozhodčí v předzvěsti postavení mimo hru. Jihočechy zmatené z vyrovnání pak zachránil navrátilec z kempu NHL, Vondrka. Ten skvěle prokličkoval mezi trojicí obránců a v pádu dotlačil puk pod tělem Pince do sítě – 2:1. Hostující lavička pak překvapivě reagovala střídáním brankářů a do brankoviště tak putoval stejně jako v pátek ex-jihočech Michal Mařík. Domácí se po gólu dostali do pohody, jejíž plody trhali snad poprvé v ročníku. Veterán Suchánek ale v šanci těsně minul a tak se do závěrečného tlaku v power-play dostali Chemici. Asi dva nepřehledné závary však řešil Kučera ve spolupráci s obránci a když Sailer vypíchl na modré puk do jízdy pro Turka, bylo o výsledku a prvních bodech pro Jihočechy rozhodnuto. Téměř tři a půl tisíce překvapivě celkem dost fandících diváků tak odcházelo domů poprvé v sezóně spokojeno.

Jaroslav Pouzar (České Budějovice): Děkuji všem hráčům, že byli schopni podat takový výkon po devíti prohrách. Nebylo jednoduché se zvednout, na hráčích ležela psychická deka. Soudržností, dřinou, obyčejnou prací jsme udělali body, někdo už to musel odnést, přestože zápas byl vyrovnaný. V některých momentech jsme měli také štěstí.
Jaroslav Hübl (Litvínov): Po porážce se mi zápas hodnotí těžko. Nehráli jsme nejlépe, ale měli jsme šance, bohužel jsme je nevyužili. Po chybách jsme naopak inkasovali. V power play už nám chyběl klid a jistota. Pince jsme v závěru střídali, protože jsme k jeho výkonu měli výhrady.