29.12.2002, Michal Berg, Aleš Rod

Jasečko vystřelil tři body

Branka Stanislava Jasečka v poslední třetině rozhodla vyrovnaný boj o devátou příčku tabulky. Hosté z Plzně se rychle ujali vedení gólem Matějovského, na který rychle odpověděl Štrba. Hudáčka překonal ještě hostující Výborný střelou na lapačku, ale bojovný výkon Budějovic v poslední třetině přinesl dva góly v Bartově síti a další tři body v tabulce pro domácí hokejisty, kteří se posunuli právě před Plzeň.

Do zápasu vstoupili lépe hosté z Plzně. Diváci zdaleka ještě nebyli na svých místech a už se měnilo skóre. Ve druhé minutě Štefanka objel branku, nahrál Matějovskému, který bez přípravy zavěsil - 0:1. Českobudějivičtí hráči byli obdrženou brankou očividně zaskočeni a těžko se dostávali do tempa. První větší šanci na vyrovnání měl Vondrka, ale tváří v tvář Bartovi netrefil bránu. V 6. minutě mezi kruhy ke střele natáhl Turek, ale Bartu nepřekonal. O minutu později však západočeský brankář kapituloval. Štrba obral ve vlastním pásmu Matějovského a parádní sólo přes celé hřiště zakončil bekhendem přesně do pravého horního růžku Bartovi klece. Brance nezabránila ani dvojice dotírajících plzeňských obránců - 1:1. O chvilku později Barta nejistě chytal nahozený puk, z čehož vyplynuly dvě nebezpečné střely, s těmi si poradil již bez problémů. V polovině první třetiny se u mantinelu po Bartově levici pěkně uvolnil Rob, našel Ondřeje a ten rozezvonil tyč branky Západočechů. Ve 13. minutě si u hrazení na Ujčíka vyšlápl obránce Barinka, ale byl to paradoxně on, který se těžce sbíral z ledu. V dalším střídání tvrdou střelu Bartoše likvidoval Barta. Celý stadion si oddychl po jedovaté střele Adamského ze středního pásma. Hudáček zasáhl, jak měl. Za okamžik si Radek Procházka počínal suverénně při nájezdu na domácího beka Slavíka, po pěkné kličce mu před střelou utekl puk a ze šance nebylo nic. Na druhé straně jeho jmenovec Stanislav Procházka najížděl na Řezníčka spolu se dvěma spoluhráči, akci řešil individuálně a bez úspěchu. V 18. minutě ležící Turek nahrál Míkovi, který zívající bránu netrefil. 14 vteřin před koncem fauloval Hurtaj v útočném pásmu Bartoše a rozhodčí Nečas poprvé vylučoval. Výhodu hráče v poli se českobudějovičtí borci chystali využít až v prostřední části utkání.

Domácí začali druhou třetinu přesilovkou, jenže brankář Barta v ní puk ze sítě nelovil. Poradil si jak ze střelou Suchánka, tak s bombou Jasečka z voleje. Zanedlouho po návratu Hurtaje do hry připravil Vondrka šanci Barinkovi, ten zeď jménem Barta neprostřelil. Ve 25. minutě se před Hudáčkem roztočil kolotoč řízený triem Ujčík, Straka, Andrašovský a byl z toho faul obránce Slavíka. Hned po vhazování dvakrát tvrdě střílel Výborný, ale ani jedna tečovaná pumelenice neprošla k Hudáčkovi. Na konci početní výhody se za Bartovou brankou Turek nesportovně ohnal hokejkou po Adamském, píšťalka sudího Nečase, stojícího asi dva metry od incidentu, zůstala němá. O pár vteřin později Štraub lehce sekl Kubeše a na trestnou lavici putoval. Učebnicová kompenzace rozhodcovské chyby přinesla hostím 19 vteřin přesilovky pěti proti třem Západočeši však Hudáčka neohrozili, naproti tomu Jindrou přes celé kluziště vyhozený puk se otřel o tyč Bartovi svatyně. Ve 29. minutě fauloval Kuboš, ale další přesilová hra zůstala opět nevyužita. Za zmínku stojí snad jen střela Suchánkova, jenže ta svou intenzitou Bartovi nemohla způsobit větší problémy. V 32. minutě se do útočného pásma hostů vřítil dobře hrající Ondřej, nahrál Procházkovi A Bartovi pomohlo břevno. Prakticky z protiútoku vstřelili gól hosté. Ofenzivně laděný obránce Plzně Výborný přetavil svůj útočný výpad v třetí branku zápasu, Hudáčka zaskočil střelou zápěstím z nemalé vzdálenosti – 1:2. Ve třiatřicáté minutě střílel Turek, Bartou vyražený puk pak poslal před branku, jenže nikdo z jeho spoluhráčů přihrávku nepřevzal. O šedesát vteři a později byl za krosček vyloučen Vobořil, Jihočeši při výhodě ani jedenkrát nevystřelili. V 37. minutě do útoku zavelel plzeňský Straka, k úspěchu chyběla přesnost. Dvě minuty před druhou sirénou musel ošemetnou situaci řešit Libor Barta, v závaru celkem natřikrát zasahoval proti Míkovi a Procházkovi. Na druhé straně tvrdě pálil Řezníček. Deset vteřin před koncem druhé dvaceetiminutovky se dveře od trestné lavice zavřely za obráncem Suchánkem, šel pykat za sekání.

Třetí třetina byla tedy také zahájena v nevyrovnaném poměru hráčů. Plzeň přesilovku nesehrála vůbec dobře, Hudáček zasahovat nemusel. Zapotil se až ve 46. minutě, kdy vyjel až mezi kruhy a tam vleže hokejkou vychýlil přihrávku mířící na volného Andrašovského. O chvilku později Bartu svou střelou vyzkoušel Bartoš. Ve 47. minutě se vhazovalo po Hudáčkově levé ruce. Domácí předvedli vtipný signál, kdy ihned po vyhraném vhazování na pravém okraji střídačky hřiště opustil Bartoš a na opačné straně u červené čáry, tedy za hostujícími obránci, naskočil do hry Štrba. Zmocnil se vyhozeného puku a nikým netísněn „upaloval“ na Bartu. Překonal ho ale až dorážející Míka – 2:2. Od té chvíle měli domácí hráči značnou herní převahu a již tak dost vytížený Barta si rozhodně neodpočinul. Ve 48. minutě nahrál Ondřej Procházkovi, tomu však puk utekl do rohu. V 51. minutě se z kouta Ujčík probil přes dva hráče až před Hudáčka, který mu kryl blafák i následnou dorážku. Po následné buly předvedli domácí ten samý signál jako při druhé vyrovnávací brance, jenže tentokráte Rob nájezd neproměnil. Lišáckou fintu Jihočechů těžce nesl Řezníček a s domácím koučem Pouzarem si vyměnili pár zřejmě nepublikovatelných slov. V 52. minutě na trestnou lavici putoval Andrašovský a zanedlouho i jeho spoluhráč Vlček. České Budějovice využily po vybraném time-outu dvojnásobnou převahu za několik sekund, Jasečko na modré zachytil laxní vyhození Štefanky a golfákem nasadil Bartovi jesle - 3:2. V pokračující přesilovce 5 na 4 byl na mantinel tvrdě naražen Suchánek a na hřišti se strhla potyčka. Skončila však tak rychle, jako začala. Hokej potom nebyl příliš plynulý, zato hřiště plné nevybíravých zákroků a rozhodčí Nečas utkání evidentně nezvládal. V 56. minutě to sám zkoušel Míka, střela přes ruku mezi tyče nemířila. Zanedlouho najížděli na jednoho obránce Turek s Bartošem, Bartošovu přihrávku do prázdné brány ale Barta vystihl. V 58. minutě tvrdě vypálil Štefanka, ale naštěstí pro domácí se mu před střelou postavil puk a jeho bomba tak „jenom“ málem rozbila plexisklo za Hudáčkovými zády. Z protiútoku ohrozili Bartu opět Bartoš s Turkem, ale teď Barta vystihl Turkovu nahrávku. Když Bartoš vzápětí přebruslil Řezníčka, chytře dloubl puk, který se otřel o Bartovo rameno a zastavil se v brankovišti. Konec utkání dohráli hosté v šesti a málem se jim podařilo vyrovnat. Po fatální hrubici domácí obrany se před Hudáčkem zjevili dva (!) zcela volní hráči Plzně. Matějovský byl ale šancí a dostatkem času tak zaskočen, že nenahrál lépe postavenému splouhráči a Hudáček ho vychytal.
Nejlepší hráči: Ondřej, Turek - Barta
Jaroslav Pouzar (České Budějovice): "Plzeň hraje tvrdě do těla, všechny zápasy proti ní jsou těžké. Varovali jsme naše hráče, aby se nenechali vyprovokovat, ve všech případech to ale nezvládli. Po dvě třetiny se hostům dařilo nás přehrávat, ve třetím dějství jsme měli štěstí díky gólu z přesilovky a jsme rádi, že závěr hráči udrželi."
Karel Trachta (Plzeň): "Ve vyrovnaném a řízném utkání se na konci přiklonilo štěstí k domácím. My jsme jim trochu pomohli oslabením tři na pět, které oni využili a rozhodli o výsledku. V power play jsme ještě mohli vyrovnat, ale při nás štěstí nestálo."