28.02.2011, Miroslav Mayer,

JUN: UNL - CEB 3:2 Jihočeši klesli na barážovou příčku

Č. B u d ě j o v i c e - Junioři HC České Budějovice prohráli ve svém dalším utkání v Ústí nad Labem 2:3. Jejich největší soupeř Kladno vyhrálo venku a o bod se dostali právě před Českobudějovické. Jihočechům teď patří barážové umístění a posledních sedm kol budou muset ukázat větší vůli po udržení extraligy.

Celek z jihu Čech si do Ústí nad Labem chtěl přijet pro důležité body, které budou velmi cenné pro udržení v nejvyšší soutěži juniorů. Jak se ale dovíte v reportáži, tak se nestalo a body lovil tým, který má už jistý sestup do Ligy juniorů.

Úvodní buly vyhráli domácí, kteří na svého protivníka opravdu rychle vlétli. Již na začátku třetí minuty se ze vstřelené branky mohl radovat Štěpán KUCHYNKA, který si zprava nabruslil před Hrubce a zavěsil - 1:0. Krátce po prvním gólu měli domácí k dispozici přesilovou hru. Nedisciplinovanost hostí potrestal v šesté minutě Lukáš KRUPIČKA jedovkou od modré a stav byl už 2:0 pro svěřence trenéra Neliby. Naopak jeho sok Jaroslav Formánek zareagoval po druhém zásahu oddechovým časem.

Poté se naskytla i početní výhoda pro Mountfield. Největší šanci této přesilovky měl Turek, jenž v "tutové" šanci z mezikruží trefil pouze betony brankáře Bursy. Přišla minuta třináctá a s ní i dvojtý menší trest pro ústeckého Vávru za vysokou hůl. Čtyřminutové oslabení ale Lvi přečkali, a tak byl stav před druhým dějstvím 2:0 pro Lvy.

Druhá část nebyla pro oko diváka nikterak zajímavá, oba celky hrály i přesilovou hru, branku z ní ale netěžili. Největší příležitost ke skórování se naskytla ve 23. minutě hostujícímu Ježkovi, kterého zpoza branky výborně nalezl Zvoník. První jmenovaný trefil touš pouze do betonů hájce domácí svatyně. Po bezbrankové prostřední periodě zbývalo Českým Budějovicím ještě dvacet minut na zvrat utkání.

Ve třetí třetině měli jihočeští hokejisté jednoznačně navrch. Trápili se ale v koncovce a za Bursu jim to nepadalo. Skvěle chytající Bursa byl pokořen až na konci 53. minuty, kdy inkasoval z hole Michala ŠVIHÁLKA, který předvedl, jak má vypadat důraz před soupeřovou klecí - 2:1. Čtyřicet sekund po rozsvícení červeného světla za žlutomodrým gólmanem dostali Českobudějovičtí další ohromnou šanci vyrovnat, hráli opět přesilovku. Mertovo oslabení domácí přežili a po jeho skončení riskl soupeř power-play. V polovině 59. minuty se do prázdné branky trefil Vojtěch HOŠEK a na časomíře svítilo skóre 3:1. V ten samý okamžik byl ještě osobním trestem potrestán Jan Předota, jenž protestoval bouchnutím své hole do mantinelu a zamířil do sprch. 47 sekund před koncem základní hrací doby byla ještě hráčská lavice Slovanu potrestána dvěma minutami za příliš mnoho hráčů na ledě. Na 3:2 tak upravil přesně minutu po předchozí trefě ještě v přesilovce z dorážky Martin SEMRÁD.

Vyrovnávací gól se již hostům za dvaatřicet vteřin vstřelit nepodařilo, a tak zůstávají všechny tři body v Ústí nad Labem. Nebýt úvodu, Jihočeši by možná sahali i po třech bodech. Po pondělním duelu tak náleží soupeři Slovanu z tohoto utkání šestá příčka, která zajišťuje baráž.

Jan Neliba (HC Slovan Ústečtí Lvi): "Jsem rád, že se družstvo nechalo přemluvit do bojovnosti a že konec nevydařené sezony nevyznívá úplně na prázdno, body sbíráme. Samozřejmě je zklamání, že Ústí nad Labem opustí extraligu juniorů, ale nedá se nic dělat, tak se to musí brát. Jsem ale rád, že tým zabral a chce hrát. Dnešní utkání rozhodla bojovnost našich hráčů a výborný výkon gólmana Bursy."

Jaroslav Formánek (HC Mountfield České Budějovice): "Zápas rozhodlo prvních pět minut, kdy jsme nastoupili nekoncentrovaní a inkasovali dva laciné góly, které nás možná budou stát i sestup, respektive účast v baráži. Měli jsme tlak, výrazně soupeře přestříleli, ale nebyli jsme schopní vstřelit branku. Od druhé třetiny jsme chtěli napadat, vytvořit si tlak, ale to se nám podařilo až v závěru."