18.02.2012, Matěj Mayer

JUN: LIB - CEB 2:3 - Českobudějovičtí předvedli infarktový závěr

Č. B u d ě j o v i c e - Jihočeši odehráli ve Svijanské areně zajímavé utkání. Liberečtí junioři se dostali díky brankám ve 25. a 27. minutě do vedení a udrželi ho až do 38. minuty, kdy za České Budějovice snížil Babka. Ve třetí třetitě se hostům dlouho nedařilo vyrovnat, ale nakonec se devět minut před koncem trefili. Utkání pak spělo do prodloužení a už se čekalo jen na závěrečnou sirénu. Čtyři sekundy před koncem se však střelou pod břevno prosadil Eddie Turek a zařídil hostům tři body.
Bitva sousedních celků v tabulce odstartovala v nepříliš svižném tempu. V úvodní části převládaly na ledové ploše spíše nepřesnosti, zdlouhavé souboje u mantinelu či kostrbaté kombinace v útočném pásmu. Výrazněji zahrozili pouze Českobudějovičtí ve čtrnácté minutě, kdy Švihálek vybídl k zakončení Rouska. Ten ale z těsné blízkosti selhal na připraveném Sobotkovi.

Prostřední třetina již nabídla o poznání kvalitnější podívanou. Gólový účet sobotního podvečera otevřeli Bílí Tygři, Bittner posunul kotouč na Patrika Maďara, jenž měl na levé straně dostatek času na to, aby neomylně zamířil – 1:0.

Vzápětí usedli na trestnou lavici dva hostující hráči a Severočeši měli k dispozici přesilovku pěti proti třem. Mountfield se zprvu bránil na výbornou a vyvážel kotouče do středního pásma. Následně však napřáhl na modré čáře Jaroslav Vlach a navýšil vedení svého celku. Domácí útočník se opřel do Procházkovy nabídky a tvrdý příklep namířil přesně k tyči – 2:0.

Jihočeský výběr mohl bleskově odpovědět, v přečíslení libereckých řad ale Babka černou pryž do sítě nepřesměroval. Na domácím brankáři vzápětí ztroskotal také Erben, jenž svůj projektil umístil jen do Sobotkovy lapačky. Kontaktní trefy se hosté dočkali až při nabídnuté přesilovce, kdy proklouzla do branky rána Jakuba Babky od modré čáry – 2:1.

Minutu před koncem druhého dějství se mohli potřetí v zápase zaradovat modrobílí, Miškovský ale v nadějné příležitosti trefil pouze tyč. Liberecký forvard zůstal trestuhodně neobsazen na pravém kruhu, Mountfield zachránila branková konstrukce.

Bohatý scénář závěrečné dvacetiminutovky odstartoval svým drzým průnikem Erben, po jeho akci ovšem nikdo z jeho spoluhráčů nedoklepl kotouč za dezorientovaného Sobotku. Klíčový moment celého klání nastal posléze, když Psota z pozice před brankovištěm dotlačil puk za ležícího brankáře Bláhu. Bílí Tygři se radovali, hlavní rozhodčí Stolín ale po krátké poradě s čárovými kolegy nekompromisně rozpažil.

Českobudějovický strážce svatyně následně vyškrábl hřbetem lapačky nad břevno Kedrštův pokus zleva, udeřilo tak na opačné straně. Hosté využili druhou přesilovku, Sobotka několika střeleckým pokusům odolal. Do zdárného konce vedla až dorážka Radka Seidla – 2:2.

S přibývajícím časem se oba týmy střídaly v útočné aktivitě, v posledních minutách však usilovali o rozdílovou trefu především domácí hokejisté. Třetí trefu libereckého týmu odmítl Miškovský, jehož oslovil Kedršt přesným pasem zpoza branky.

Když už se zdálo, že vítěze duelu určí až nastavený čas, nastal moment, který bude všem přítomným zřejmě delší dobu kolovat v paměti. Liberec držel útočné pásmo, časomíra odečítala několik posledních vteřin. Hokejový bůh však namířil svoji magickou ruku na Eddieho Turka, hostující útočník v čase 59:56 zakončil útočný výpad Českých Budějovic parádní střelou.

Turek metr po přejetí útočné modré čáry napřáhl k příklepu, který rozpáral naděje v závěrečných chvílích aktivnějšího Liberce na bodový zisk. Trefil naprosto přesně, kotouč cinkl o břevno a skončil v síti. Jihočeši mohli odstartovat vítězné oslavy, zdrcení Tygři nemohli ještě dlouhé minuty kruté porážce uvěřit – 2:3.

Aleš Vladyka (Bílí Tygři Liberec): "Závěr byl pro nás až moc krutý. Utkání jsme měli ve svých rukách, ale bohužel naši nejzkušenější hráči neproměnili několik vyložených šancí. Soupeř naopak ze svých příležitostí dokázal skórovat. Poslední dobou jsou všechny naše zápasy jako přes kopírák, nedokážeme udržet vedení a dotáhnout zápas do vítězného konce."

Ladislav Kolda (HC Mountfield): "Zápas jsme neměli dobře rozehraný, ale naštěstí jsme dokázali vyrovnat. V závěru jsme udělali hodně chyb, soupeř mohl rozhodnout. Nakonec se ale štěstí přiklonilo k nám. Jsme moc rádi, že jsme po dlouhé době zvítězili."