18.09.2010, Miroslav Mayer

JUN: JIH - CEB 4:1 - Ani napodruhé junioři neuspěli

Č. B u d ě j o v i c e - Ani druhé vystoupení v nové sezóně českobudějovické juniorky nebylo úspěšné. Tentokrát nestačili na Jihlavu, která ovládla utkání a přehrála jihočechy 4:1. První gól vstřelili domácí, avšak českobudějovičtí dokázali ve 27. minutě vyrovnat. Na to ovšem zareagovali opět domácí a dvěma góly si pojistili vedení, které ke ještě ke konci utkání navýšili. Jedinou branku českobudějovického mužstva vstřelil obránce Martin Semrád.

K prvnímu utkání nového ročníku NOEN Extraligy juniorů nastoupila Dukla Jihlava až ve 4. kole. Na Horáckém zimním stadionu hostila celek Českých Budějovic, který v pátek prohrál na ledě havlíčkobrodských Rebelů 1:5.

Utkání začalo svižně, ale ani jeden ze soupeřů si pořádnou šanci skórovat nevytvořil. První zahrozili hosté, ale se střelou Pekárka i následným druhým pokusem Hlaveše si českobudějovický gólman Bláha poradil.

První branku viděli diváci v Jihlavě na začátku sedmé minuty. V čase 06:05 vystřelil z pravého kruhu na budějovickou bránu Pekárek, Bláha puk ještě vyrazil před sebe, k němu se ale dostal rychlík Michael Polcar a zasunul ho do poodkryté branky - 1:0. Zahrozili i hosté z jihu Čech. Před Jírovou brankou se zčistajasna zjevil budějovický kapitán Jakub Marek, jihlavský Filip Matějka musel zatáhnout za záchrannou brzdu a po zásluze byl vyloučen na dvě minuty za hákování. I v oslabení se Jihlava dostávala do slibných šancí. U té největší byl znovu Michael Polcar. Spolu s Adamem Pometlem se dostal do brejku, nahodil spoluhráči před branku, ale puk Pometlovu hůl přeskočil.

Jihlava nedokázala využít téměř čtyřicetivteřinovou přesilovku pěti proti třem. Vytvořila si sice tlak, ale Bláha mezi třemi tyčemi odolával.

Zkraje druhé třetiny dostali svěřenci trenéra Patra Svobody další šanci k úpravě skóre při početní výhodě. Z dvouminutové přesilovky ale vytěžili pouze jednu slibnou šanci, když v čase 22:31 Vysloužilovu ránu tečoval Protasenja. Puk sice přeskočil klečícího českobudějovického gólmana, skončil ale mimo brankoviště.

Do šancí se dotávali i hosté. Po přihrávce Lukáše Sumerauera vyslal dělovou ránu na Jíru Radek Seidl. Při střeleckém pokusu však zlomil hůl. V přesilovce z konce 25. minuty měl šanci i Miloslav Jáchym, Jíra vyrazil.

Ochozy Horáckého zimního stadionu byly svědky brankové smrště od 37. minuty . Během 92 vteřin padly hned tři góly. Nejprve propálil od modré vše co mu stálo v cestě českobudějovický Martin Semrád a využil tak přesilovku, když trestnou lavici zahříval Vojtěch Zadražil. – 1:1. Jihlava odpověděla bleskově. V čase 37:06 – po dvaatřiceti vteřinách - vrátil jednobrankové vedení vysočinskému týmu Jakub Brychta. Každý čekal, že Marek Prokš vrátí puk najetému Martinu Kuřítkovi, počkal si ale, až mu mezi kruhy sjel právě Brychta a poslal mu přesnou přihrávku, kterou neměl jihlavský střelec problém umístit do Bláhovy branky - 2:1. Přesně minutu nato se ve skrumáži před Bláhou nejlépe zorientoval Roman Mikeš, který tak pro Jihlavu vytěžil slepený gól – 3:1.

Zároveň se sirénou ohlašující druhou přestávku poslal hlavní rozhodčí na lavici hanby jihlavského Dvořáka, třetí dějství tedy zahajovala Dukla ve čtyřech. A hosté mohli snížit. Pokus Martina Semráda na poslední chvíli zasedl Jíra ještě před brankovou čárou.

Čtvrtý přesný zásah Jihlavy přidal v polovině 44. minuty dvoumetrový Anatolij Protasenja - 4:1. Další velká šance Mounfieldu přišla na začátku 51. minuty, kdy Přibyl přihrával před bránu Zvoníkovi. Jeho hokejka ale na puk nodosáhla. O sedm minut později zahrozila i Jihlava. Mikešovu střelu Bláha vyrazil vedle své branky, k puku se dostal Kasalý, obkroužil budějovickou svatyni a snažil se ho dostat do poodkryté klece. Chyběly centimetry a Dukla se mohla radovat popáté. V další šanci se ocitly i Budějovice. Markovu střelu z mezikruží Jíra sice vyrazil, přišel přitom ale o hůl a dobrou půlminutu se musel obejít bez ní. Z prvního utkání vytěžili mladíci Dukly Jihlava tři body za vítězství 4:1.

Ladislav Kolda, České Budějovice: „Byl to pro nás druhý zápas na Vysočině. Ten první se nám vůbec nepovedl. Chtěli jsme se zlepšit oproti utkání v Havlíčkově Brodě. Výkonem a nasazením se nám to vcelku povedlo, byly tam ale chyby, které domácí využili. Než jsme vyrovnali na 1:1, stálo nás to hodně úsilí. A hned během necelých dvou minut dostaneme na 1:3. Už jsme to nedokázali dotáhnout. Mrzí nás, že jsme z těchto dvou utkání nezískali ani bod. Soutěž je ale dlouhá a já doufám, že nám nebude trvat moc dlouho, než začneme bodovat."

Petr Svoboda, Jihlava: „Pro nás to byl první zápas. Měl jsem trošku obavy, protože přeci jenom první zápasy bývají nevyzpytatelné. Kluci to vzali za správný konec, plnili přesně to, co jsme si řekli v kabině. Svojí bojovností to uhráli. Je to ale jen první krok, dalších jedenačtyřicet nás ještě čeká."