17.01.2013, Lukáš Dvořák

JUN: CEB - VIT 4:6 - Strhující finiš body domácím nepřinesl

Č. B u d ě j o v i c e - Základní část juniorské soutěže jde do své závěrečné fáze. České Budějovice doma vítaly lídra soutěže, HC Vítkovice Steel. Bohužel však na body nedokázaly dosáhnout, i když v posledním dějství mocně finišovaly. Přestože se domácí kapitán Adam Přibyl zaskvěl hattrickem, odvážejí si hosté z Jižních Čech tři body za vítězství 6:4.

Do zasněžených Českých Budějovic přijel vedoucí tým NEON extraligy juniorů - HC Vítkovice Steel. A od začátku byl patrný rozdíl mezi oběma celky. Brankový účet zápasu otevřel jako první hostující Karel Richter. Ten se ve třetí minutě dostal k puku po vyhraném vhazování, na nic nečekal a tvrdou ranou poslal puk za domácího brankáře Gábu - 0:1. Neuběhly ani dvě minuty a českobudějovický strážce svatyně lovil puk ze sítě podruhé. Přečíslení dvou na jednoho vyřešil na jedničku Jan Pasker, který propasíroval puk za brankovou čáru - 0:2. Domácí se nemohli dostat do zápasu, jedinou velkou příležitost tak zaznamenal Luboš Rob. V oslabení totiž prchal sám na Kubáně, ten však vyjel z branky a puk mu vypíchl. Následně udeřilo potřetí. V desáté minutě vypálil od modré Vojtěch Tomi a svou první brankou v utkání zvýšil již na 0:3 pro hosty. Vítkovice byly aktivnější, domácí po zbytek třetiny nepouštěly k žádným vážnějším akcím a do druhé třetiny si odnesly příjemný náskok.

Domácí vstoupili do druhé třetiny o poznání aktivněji, dokázali zatlačit Vítkovice a vypracovat si pár šancí. To však jen do té doby, než přišel čtvrtý zásah hostů. Ten zařídil opět Vojtěch Tomi, který se nejrychleji dostal ke skákajícímu puku v mezikruží, lehce do něj plácl a ten skončil až na vnitřní brankové konstrukci. Gól ale musel být potvrzen po konzultaci s brankovým rozhodčím - 0:4. Českobudějovický Gába už toho měl ve své svatyni dost a nechal se vystřídat Ondřejem Bláhou. Tomu však dlouho čisté konto nevydrželo. Za necelé tři minuty, přesněji v sedmadvacáté minutě, ho šťastnou kličkou překonal Michal Jonáš - 0:5. Domácí opět vypadli z herního rytmu a nedařilo se jim takřka nic. Děkovat mohli právě Bláhovi, díky kterému nebyl náskok Vítkovic daleko větší. V závěru se do šancí dostávali především Rousek s Robem, ani jeden však nedokázal úspěšně zakončit. Zdálo se, že do třetí třetiny půjdou oba týmy pouze z povinnosti.

Na začátku poslední části však Českobudějovičtí hráli dvojnásobnou početní výhodu. A tu se jim povedlo dokonale využít. Na 1:5 snížil tvrdým projektilem v jednačtyřicáté minutě Jan Trummer, o 74 vteřin později uklidil poskakující puk do částečně odkryté klece Adam Přibyl - 2:5. Následovala dvě zbytečná vyloučení domácích, která zbrzdila snahu přiblížit se soupeři. Přesto však při druhém trestu dokázal, po Rouskovo přihrávce, ujet Adam Přibyl a zkorigovat stav na 3:5. Najednou začali domácí tlačit svého soupeře. Svým třetím gólem v utkání se ve čtyřiapadesáté minutě prosadil opět kapitán týmu, Adam Přibyl a rázem bylo v posledních minutách o co hrát - 4:5. Před hostujícím brankářem Kubáněm bylo rušno, domácí se tlačili do zakončení, zkoušeli štěstí ze všech pozic, ale nedařilo se jim vyrovnat. Minutu před koncem došlo k odvolání brankáře Bláhy, čehož dokázal využít hostující Jan Hudeček a stanovit tak konečný stav utkání na 4:6 z pohledu Českých Budějovic.

Aleš Krátoška (České Budějovice): ,,Začátek se nám vůbec nevyvedl, prohrávali jsme po první třetině 0:3. V té druhé už šlo o vyrovnané utkání, přesto se nám podařilo znovu inkasovat. Ve třetí části jsme sice stáhli na 4:5, ale nakonec jsme inkasovali v power-play. Škoda těch vyloučení v závěrečné části, hráli jsme takřka šest minut v oslabení. Šance jsme dokázali proměňovat až na konci, i když byly už v první třetině. Dneska je to pro nás velká ztráta tří bodů. V sobotu jedeme do Třince, čekají nás poslední tři kola, nepůjde o nic jednoduchého, ale věříme, že to zvládneme a postoupíme."