10.09.2015, Miroslav Mayer

JUN: CEB - SPA 6:3 - Jihočeši rozhodli zápas ve skvělé druhé třetině

ČESKÉ BUDĚJOVICE — Juniorka Motoru se snad rozjíždí. Svůj druhý zápas v sezóně dokázal na svém ledě vyhrát, když porazili favorizovanou Sparta. Vše se rozhodlo ve druhé části, kde dali domácí hned čtyři branky a otočili tak nepříznivý stav z 1:2 na 5:2.
Na druhé ledové ploše se hrálo utkání juniorské DHL extraligy. Zatímco domácí Motor v prvním kole dostal příděl v Hradci Králové 7:2, Sparta naopak v Pardubicích stejným poměrem vyhrála.

Zápas začal svižně a měl všechny atributy juniorského hokeje. Obě mužstva byla plná sil a odhodlání, které se na ledě projevovalo v osobních soubojích. Začátek byl vyrovnaný, ale útoky Sparty byly přeci jen o něco nebezpečnější než ty domácích. Na první gól se čekalo jen pět minut, to Sparta využila rychlý protiútok a jehož konci byl přesně střílející Martin Jandus, která prostřelil Kváču. Gól hostům pomohl a ti měli herní převahu a tlačili na domácí obranu. Z toho plynulo vyloučení, ale to pomohlo Motoru, neboť ujel Jan Bárta a svoje sólo s přehledem proměnil. To byl pokyn pro domácí, aby převzali iniciativu na svoje hole. To vydrželo skoro ke konci třetiny, kdy si hosté rozhodli zvýšit aktivitu. To se jim vyplatilo, když se přesně trefil úplně volný Albert Michnáč a rozhodl o tom, že Sparta šla do kabin s náskokem jedné branky.

Druhá třetina se ukázala jako zatím nejlepší třetina Motoru. Dá se říct, že mu vyšlo téměř vše a postaral se o dokonalý obrat v zápase. Vše začal Jakub Doktor, který se trefil z rychlé protiakce. Za tři minuty byla k vidění nejkrásnější akce zápasu, kdy František Bárta skvěle viděl najetého Ondřeje Šulka a ten svůj nájezd bezpečně proměnil. Uplynulo pouhých 24 vteřin, když se František Bárta dokázal tentokrát prosadit střelecky. Sparta reagovala oddechovým časem, ale to ji nebylo moc platné. Rozjetý Motor totiž přidal ještě jednu branku a opět z rychlého protiútoku se trefil tentokrát Marek Sloboda. Hosté se sice snažili hrát aktivně a nic nevzdávali, ale nedařila se jim kombinace, a když už se dostali do útočného pásma, většinou hráli jen u mantinelů.

Kdo by čekal, že Sparta spustí útočný koncert, ten by se mýlil. Začalo se opatrně a první branku nakonec přidali Jihočeši, když se podařilo Janu Bendovi prostřelit brankáře Pírse, který vystřídal Choura. Vzápětí byl Procházka faulován a bylo nařízeno trestní střílení, které Kváča chytil. Pak se přeci jen podařilo hostům snížit, když se prosadil Daniel Schwamberger. Pak ještě Pražané zkusili něco s výsledkem udělat a další šanci měl Havel, který stál sám mezi kruhy a trefil jen Kváču. Hrálo se sice dál dost rychle, ale o výsledku bylo už rozhodnuto.

Jihočeši si tak připsali důležité tři body za výkon, který potěšil diváky a dal naději, že juniorka letos konečně nebude hrát v dolních patrech tabulky.

Martin Štrba, trenér HC Motor:Dnes velká radost a spokojenost. Porazili jsme Spartu výborným týmovým výkonem, i když první třetina byla trochu ospalá. Ve druhé třetině jsme hráli, jak jsme si představovali a dali do toho srdce a díky tomu jsme i vyhráli.

Darek Stránský, trenér HC Sparta: Z naší strany to byl dnes špatný zápas. Sice jsme vyhráli první třetinu, i když jsme v ní nebyli dobří, chyběl nám pohyb i agresivita. Ve druhé třetině jsme trestuhodně propadli, bylo hodně samostatných nájezdů a přečíslení dva na jednoho a to rozhodlo zápas. Ve třetí třetině jsme zvýšili agresivitu, ale už to bylo zoufalé, soupeř měl navíc dobrého gólmana.