06.10.2011, Petr Lundák

JUN CEB - SPA 2:1sn - Druhý bod nakonec pro domácí celek

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Pět minut po úvodní siréně už jihočeští mladíci zvedali ruce nad hlavu, protože vedli. A vedli dlouho v zápasu, který rozkouskovávala častá vyloučení na obou stranách. Až tři minuty před koncem se Spartě Praha podařilo stav utkání srovnat. Pavel Kantor, který v nájezdech nepustil ani jeden gól, nestačil na střelu do horního růžku. Dva důležité body do juniorské extraligové tabulky však zapsal posledním nájezdem Tomáš Rousek.

Papírově by měl mít soupeř navrch. Ale domácí HC Mountfield postavení v tabulce vůbec nezajímalo a v první dvacetiminutovce to byli právě domácí, kteří měli více ze hry. Spartu trápila zejména rozehrávka, z čehoš pramenila spousta icingů. Takže Pavel Kantror v bráně domácích neměl tolik práce jako jeho kolega na protější straně. Pavel Bílek si doslova zachytal, ayle zejména jeho zásluhou Sparta po první třetině prohrávala jen o jediný gól. O ten se postaral v páté minutě Bohumil Svoboda, když si důrazem u mantinelu vybojoval puk a samostatnou akcí chladkokrevně zakončil - 1:0. Poté ještě měli Jihočeši mnoho šancí, ale dorážky z bezprostřední blízkosti si Bílek uměl pohlídat.

Druhá dvacetiminutovka byla ve znamení přesilových her. A to na jedné, i na druhé straně. Takže plný počet hráců nebyl na ledě moc k vidění. Nejprve měli Sparťané výhodu hned dvou mužů v poli, ale domácí si své oslabení odehráli na výbornou. I když dvojnásobná přesilovka hosty viditelně nakopla, za nedlouho se do šancí zase dostávali Jihočeši. Ti doráželi na Bílka, ale to se pochopitelně pražským mladíkům nelíbilo, hra se tedy přiostřovala. Následovaly další verdikty rozhodčího, které posílaly jednoho hráče za druhým na trestnou. A hosté měli dokonce dlouhou šanci na srovnání zápasu, protože Radek Saidl dostal za nebezpečné vražení zezadu pětiminutový trest a jako návdavek i trest do konce utkání. Ale Sparta si s dlouhou přesilovkou nevěděla vůbec rady. Dva brejky si dokonce připsali jihočeští mladíci. Stav se tedy ani po čtyřicáté minutě hry neměnil.

Třetí dějiství začalo početní výhodou pro domácí a i když přesilovku hráli Jihočeši dobře, v branku svou snahu nepřetavili. Po skončení přesilovky se ocitl před výborně chytajícím Bílkem sám Martin Sekera, ale puk už nezvedl nad brankářův beton. Zanedlouho po další přesilové hře Sparty se do podobné situace jako Sekera dostal i Michal Švihálek. Akce měla i stejný konec, tedy nepřinesla gól. Ke konci třetí třetiny se do tempa hry dostávala i Sparta, ale Pavel Kantor měl také svůj den. Až na střelu pod víko Davida Merty nestačil. Hosté tak srovnali stav tři minuty před koncem utkání. Na řadu tedy přišlo prodloužení na pět minut, jenže ani tehdy branka nepadla. Rozhodnout o bodu navíc musely samostatné nájezdy. Dlouho se nikdo nemohl prosadit, oba golmani byli pozorní. Až v posledné sérii jedoucí Tomáš Rousek střelou k tyčce zápas rozhodl.

Ladislav Kolda (HC MOUNTFIELD): Pořád jsme vedli, což bylo dobře. V pěti hráčích jsme byli lepší my, ale bohužel viděli jsme častá vyloučení. Obě mužstva to v přesilovkách mohla strhnout na svou stranu, to se nepovedlo nikomu. Škoda toho závěru, že jsme zápas nedotáhli do stavu bez branky. Také škoda našich šancí, kterých jsme měli moc! Podruhé v sezoně jsme byli šťastnější a dva body jsou pro nás perfektní.