28.01.2017, Denisa Józsová

JUN: CEB - KLA 5:4s.n. - Přestřelku zvládli lépe domácí hráči

V rámci 38. kola přijel do Budvar arény soupeř ze středních Čech - Rytíři Kladno. Jihočeši se dostali až do vedení 4:1, ale Kladno dokázalo stav srovnat. Na řadu tak přišlo prodloužení i samostatné nájezdy. V těch jako jediný vstřelil gól Tomáš Guman, který si v zápase připsal ještě další dva body (1+1). Také obránce Jan Farka byl produktivní a připsal si dva body (1+1).

První velkou šanci zápasu měli domácí hráči. Bárta jel se Svobodou v přečíslení dva na jednoho, jenže druhému jmenovanému sjel kotouč z hole, a tak střela ani nedojela k brankáři. Tak přišel trest. Po dvou a půl minutách se trefilo Kladno. Po chybě Motoru v obranném pásmu se puk postupně dostal až k Okegawovi na modrou. Jeho střelu Patera vyrazil, ale jen před sebe, zde byl připravený Václav Janeček, pro kterého to byl první gól v juniorech. Šanci na vyrovnání dostal Motor v podobě početní výhody, kterou využil. Guman poslal puk na volného Jana Farku, jehož střelu zastavila až síť v brance. Domácí začínali přebírat otěže zápasu a z toho vyplynul další faul Kladna. Budějovičtí přesilovku opět využili. Káník viděl Tomáše Gumana, jenž si udělal ze soupeřů figurky, najel do prostoru kruhu a svou ranou nedal Stahlovi šanci. Další gól domácích mohl přidat Bárta, jenž se dostal do samostatného úniku, jenže jeho úmysl v podobě bekhendové kličky Stahl přečetl a překonat se nenechal. Budějovičtí hráli do konce první části ještě jednu přesilovku. Opět ji dokázali využít. Farka našel svým pasem volného Jana Bártu, který svou střelou z kruhu překonal kladenského brankáře. Do kabin tak šli Jihočeši s dvougólovým náskokem.

Začátek druhé třetiny nám přinesl hru čtyř proti čtyřem. Kladno mohlo hrát přesilovku, ale Stahl se nechal nesmyslně vyloučit, když zahrál puk na útočné modré. Byli to opět Jihočeši, kdo se prosadil. Tintěra vybojoval puk v souboji u mantinelu, poslal ho na Tejka, který viděl před bránou osamoceného Lukáše Matyse, který střelu tečoval přesně k tyčce. Kladno mělo velkou šanci na snížení skóre. Kubík ujel s Okegawou do přečíslení dva na jednoho. Okegawa zkusil bekhendový blafák, jenže Patera to přečetl a puk za svá záda nepustil. Naopak velkou šanci na zvýšení skóre měl Guman, který byl vyslán do samostatného úniku. Jeho střelu Stahl vyrazil, ale k puku dojížděl Sloboda, jemuž bylo znemožněno zakončení jen za cenu trestného střílení. Sloboda nic moc nevymýšlel a zkusil střelu, tu středočeský gólman chytil. Tak přišel trest, prosadilo se Kladno. Vincent Keszi zkusil střelu mezi betony, kde našel skulinku a snížil na rozdíl dvou gólů. Kladno mohlo do konce třetiny snížit na rozdíl jednoho gólu. Havelkova jemná střela dopadla na Paterovo ramena, odkud se odrazila do brankoviště. Zde puk poskakoval, ale nikdo ho nedokázal dorazit až do sítě. Do kabin šel tedy Motor opět s dvougólovým náskokem.

Kladno se nevzdalo a po odehraných 41 sekundách snížilo stav v početní výhodě. Po střele vznikla skrumáž před brankou, kde byla většinu hráčů, kteří se nacházeli na ledě. Jako poslední se puku dotkl Vincent Keszi, jenž vrátil Středočechy do hry. Krátce nato mohlo být vyrovnáno, ale Okegawa nezachytil skákavý pas. Také na druhé straně se mohlo měnit skóre. Puk v brankovišti nejrychleji našel Matys, ovšem jeho bekhendový pokus Stahl stihl vyrazit. Kladnu se podařilo srovnat. Po chybě na obranné modré domácích se k puku dostal Čermák, jenž viděl úplně volného Dominika Vacha, který střelou přesně do růžku branky nedal domácímu brankáři šanci. Středočeši mohli nakonec vyhrát, ale jejich dvě velké šance zlikvidovala domácí obrana, popřípadě Patera. Zápas tak dospěl do prodloužení.

V prodloužení bylo vidět opravdu mnoho šancí, kdy jich o trochu více měli domácí hráči. První velkou šanci měl v přesilové hře Havelka, avšak trefil spojnici tyčí. Další šanci měl Sloboda, ale jeho střelu skvělým přesunem zastavil Stahl. Ke konci se ještě vytáhl Patera, kdy Kladenští jeli dva na nikoho, ale on přesto neinkasoval a poslal zápas do nájezdů. Zde se trefil jediný hráč. Byl to domácí Tomáš Guman, který tak rozhodl o bonusovém bodu pro Motor.

Luboš Rob (HC Motor České Budějovice): Zápas se pro nás vyvíjel velice příznivě, ale když jsme vedli o tři góly, tak jsme přestali hrát svoji hru, což se nám nevyplatilo. Nakonec to Kladno dotáhlo až do stavu 4:4 a my jsme se štěstím vyhráli. Myslím, že ty dva body jsme získali zaslouženě.

Petr Tatíček (Rytíři Kladno): My jsme věděli, že domácí mají výborné přesilovky, bohužel jsme je pustili do tří, které oni využili a otočili stav z 0:1 na 3:1. Když jsme dostali na 4:1, tak to s námi vypadalo velmi špatně. Nicméně jsme se nevzdali, nenechali jsme se vyprovokovat. Hráli jsme tak, abychom němeli vyloučení. Proměnili jsme nějaké šance a s trochou štěstí jsme mohli vyhrát v základní hrací době, kdy jsme měli dvě tutové šance v posledních vteřinách. I v závěru tři na tři jsme měli gólovou šanci. Na penalty mají domácí výborného gólmana, proti kterému jsme se nedokázali prosadit. My jsme hodně rádi za ten jeden bod, z toho stavu 1:4 je to pro nás zlatý bod.