28.11.2009, Miroslav Mayer

JUN: CEB-KLA 4:3p - Zasloužené body

Č. B u d ě j o v i c e - Po dleší době dokázali junioři HC České Budějovice vyhrát soutěžní utkání juniorské NEON extraligy. Na domácím ledě porazili Kladno 4:3 v prodloužení. Domácí navíc dokázali vyrovnat devět sekund před koncem zápasu v power-play. V prodloužení rozhodl zápas Stanislav Polodna, který proměnil trestné střílení za faul na Radima Heřmana.

Zápas začal pro domácí přímo katastrofálně. Hned první střela na branku, včase 0:15, skončila v síti. Lehké nahození od modré čáry Martina Čurdy vylekalo Hrubce natolik, že ho pustil za svá záda. Takový úvod zápasu samozřejmě hosty nabudil a domácí, naopak přibrzdil. Než se domácí dostali opět do hry měli hosté přesilovou hru. Tu se jim povedlo využít. Máša našel krásnou křižnou přihrávkou před brankou volného Martina Čurdu a ten se podruhé v zápase nemýlil. První velkou šanci domácích měl Předota, který pálil od modré a odražený puk dorážel Ježek, ale Lejsek byl na místě a vše vyřešil. Další velkou šanci českobudějovických juniorů měl Jakub Marek. Ten se ocitl sám před Lejskem, ale jeho dořážku dokázal Lejsek zázračně, lapačkou, chytit. To už byla hra vyrovnaná a hosté začali spíše mírně ztrácet. Domácí se přeci jen dočkali alespoň jedné branky. Po akci Polodny, který zatáhl puk a vystřelil se k dorážce dostal Adam Přibyl a po ledě trefil dolní růžek branky. Poslední gólovu šanci zápasu měl kladenský útočníl Bušek, který se ocitl sám u tyčky domácí branky, ale Hrubce nepřekonal. Po první třetině na tom byli lépe hosté, kteří vedli 2:1.

Domácí hráči byli zřejmě po přestávce naladění na vyrovnání. Již v úvodu třetiny se do střelecké pozice dostal Polodna, ale jeho střela skončila v Lejskově lapačce. Pak nastala nudná desetiminutovka, ve která byla k vidění hra ve středním pásmu, bez šancí i střel na branku. Diváci se mohli probudit až v půlce zápasu. To byl vyloučen domácí Ježek a hosté byli nastěhováni ve svém útočném pásmu. Ke střele se dostal obránce Doudera, jeho vstřelu Hrubec vyrazil. Puku se ujal obránce Makovský a jel sám na Lejska. Ten si počkal do poslední chvíle a betonem na ledě zbránil puku v cestě do branky. Tato akce byl signál pro lepší hokej v druhé půli třetiny. Začalo se hrát lépe a najednou byly k vidění i šance a střely. Největší šanci měli kladenští hokejisté. Bylo to při vlastním oslabení. Ke střele napřáhl Uleščenko a puk se odrazil od spojnice tyčí Hrubcovi branky zpět do hřiště. Ani další střely ke gólu nevedly a tak ve druhé třetině neinkasoval ani jeden brankář a výsledek zůstával příznivější pro hosty.

Domácí měli aktivní nástup do třetí třetiny. Nejaktivněji si počínal Marek a musel se odejít uklidnit na trestnou lavici. V oslabení o sobě dal opět vědět Polodna. Jeho střela skončila na tyči kladenské branky. Tím bylo srovnáno skóre na tyče 1:1.O tři minuty později zacinkala tyč po střela obránce Makovského, ale vyrovnání z toho nebylo.Toho se domácí přeci jen dočkali. Obránce Jan Předota si s pukem sjel směrem k brance. Po cestě oklamal pohybem obránce i brankáře a puk doslova dotlačil do branky. Pak měli hosté přesilovou hru a zle domácím zatápěli. V této situaci domácí podržel brankář Hrubec. Přesto hosté dali další branku. Těsně po skončení trestu domácího hráče se prosadil Antonín Melka. Další početní výhodu měli českobudějovičtí hráči a opět orazítkovali tyčku. Autorem střely byl zase Makovský. Jihočeši nevyužili ani přesilovou hru pět na tři, která trvala 19 vteřin. Na domácích byla patrná snaha o vyrovnání. Stupňovali tempo a snažili se být aktivní v útoku. Přesto mohli hosté dát další branku. Na své modré se puku ujal Melka a jel sám na Hrubce. Ten vystihl jeho úmysl a puk mu vyrazil hokejkou. V čase 59:42 si vzali domácí oddechový čas a pak odvolali brankáře. Tento tah se vyplatil. Domácí vyhráli důležité buly a pak byl před brankou Lejska pořádný ruch. Nakonec puk dobře trefil Radim Heřman a vybojoval pro domácí důležitou remízu 3:3.

Prodloužení netrvalo v Budvar aréně moc dlouho. Hned ve druhé minutě byl při svém nájezdu faulován Radim Heřman a rozhodčí nařídil trestné střílení. Toho se ujal nezkušenější hráč mužstva Stanislav Polodna a bez potíží ho proměnil. Druhý bod tak zůstává v Českých Budějovicích.

Jan Trummer (HC České Budějovice): Mužstvo v začátku zápasu neudrželo tempo, jaké jsme měli včera v Chomutově. Z naší strany byl začátek ospalý a katastrofální. Dostali jsem dva laciné góly a zase jsme museli soupeře dotahovat. Potom se to srovnalo, kluci se zvedli a začali bojovat. Podařilo se nám vyrovnat, ale po naší nedisciplonovanosti a chybách jsme opět prohrávali. Se štěstím jsme v power play vyrovnali. Dnes jsme byli, oproti včerejšku, šťastnější v prodloužení a máme dva body.