05.01.2015, Jaroslav Pešek

JUN: CEB - KLA 2:1p - Motor urval dva body

České Budějovice: Nadstavba základní části se přehoupla do druhé poloviny a Motor nadále svádí s jihlavskou Duklou boj na dálku o udržení nejvyšší juniorské soutěže. Na programu byl zápas s velice kvalitním soupeřem. Na led Budvar arény přijeli Rytíři Kladno a Motor nakonec díky trefě Luboše Roba v prodloužení získal dva body.

Zápas začaly oba týmy nervózně, ale hosté byli přecejen o něco lepší. Častěji se dostávali do šancí a lépe napadali. Postupem času Rytíři první třetinu naprosto ovládli a na domácích byla vidět velká nervozita, která jim svazovala ruce. Na první větší příležitost si museli diváci počkat až do desáté minuty, kdy se do šance dostal Patrik Machač, který projel sám celé pásmo a zkoušel Kváču překonat bekhendovou kličkou. To se mu však nepovedlo, protože nedokázal zvednout puk nad beton budějovického golmana. Podobnou šanci měl na druhé straně Prokeš, ale ani on nebyl úspěšný. První branka tak padla až ve čtrnácté minutě, kdy na sebe vzal Yuki Miura zodpovědnost při situaci dva na jednoho, vystřelil a překonal Kváču. I nadále byli Kladenští lepší a několikrát mohli své vedení navýšit. Zvlášť agilní byl Jakub Hajný, ale jeho pokusy vždy ztrokotaly na výborně chytajícím Kváčovi. Motor se do šancí dostával spíše ojediněle, ale přesto mohl vyrovnat, když Luboš Rob zamotal hlavy dvěma obráncům a předložil puk na brankoviště úplně volnému Šuhajovi, který ale nedokázal překonat kladenského Švihálka. Do konce třetiny se tak skóre neměnilo a do šaten se šlo za stavu 0:1.

Druhou třetinu začali opět lépe hosté. Ve vlastním oslabení ujel Bunda, ale nedokázal svůj samostatný únik přetavit v gól. Následně byl několikrát v dobré šanci Machač, ale ten měl na své hokejce možná nejvíce smůly ze všech hráčů na ledě. Přibližně od poloviny zápasu se obraz hry začal měnit a ke slovu se stále častěji dostávali domácí. Nejprve se až před Švihálka proháčkoval Prokeš, ale v kritické chvíli mu puk utekl a o chvíli později dokonce Hanus od modré trefil tyč. Ladislav Marek se díky důrazu dostal do úniku, ale tísněn nedokázal puk zasunout do branky. Hra byla vyrovnaná a obrany obou celků začaly fungovat tak, jak měly, i proto ve druhé části gól nepadl a Motor měl před sebou relativně těžký úkol, když do třetí třetiny vstupoval stále s jednobrankovým mankem.

Ve třetí části se domácí Motor prezentoval nejlepším výkonem a místy svého soupeře přehrával. Kladno mělo v zádech výborně chytajícího Švihálka, který nakonec inkasoval velice laciný gól z hole Radka Prokeše, který kladenského muže v masce překvapil velice nenápadnou střelou. Následně mohl vedení na stranu Motoru strhnou Rob, který ujel obráncům, zakončoval bekhendem, překonal Švihálka, ale puk se odrazil od tyče zpět do hřiště. Rozhodnout mohli i hosté, když Machač tvrdým hitem odstavil domácího obránce od puku a vydal se sám na Kváču. Nakonec ale poslal puk mimo. Dobrou šanci měl také Emil Švec, kterému zpoza brány namazal Marek. Švihálek, ale jeho pokus odmítl. Do konce třetí třetiny už gól nepadl a bylo jasné, že body si oba soupeři rozdělí.

V prodloužení se jasně ukázalo, kdo více potřebuje bodovat. Luboš Rob mohl rozhodnout, když tečoval Kutišovo nahození, ale kladenský gólman stihl včas zakleknout. Další pokus Luboše Roba už ale do brány zapadl, to když budějovický forvard vystřelil z velice ostrého úhlu a Švihálek si nešťastně srazil puk zády do sítě. Jihočeši tak získali bonusový bod a vzhledem k tomu, že v souběžně hraném zápase dokázala Jihlava porazit pražskou Slávii, má tento bod cenu zlata.

Martin Štrba (HC Motor České Budějovice): Byl to zápas s velice kvalitním soupeřem. Po delší době jsme opět hráli utkání. V pauze jsme nebyli kompletní, a tak jsme nemohli nacvičovat moc věcí. Spíše jsme se zaměřili na vytrvalost. Po tragické první třetině jsme si některé věci v kabině vyříkali a další třetiny už byl výkon daleko lepší. Myslím, že v závěru jsme měli větší vůli po vítězství a jsem rád, že máme body.

Jindřich Lidický (Rytíři Kladno): Utkání bylo vyrovnané, ale myslím, že jsme měli více šancí. Mohli jsme dát pět gólů. Šance jsme neproměnili a dostali jsme dva zázračné góly. Na ty neproměněné šance jsme v závěru doplatili.