03.03.2018, Filip Kortus

HAV - CEB 1:4 - Povedené utkání a Motor má mečbol!

Havířov - Jihočeši zvládli i třetí utkání v sérii a od postupu do semifinále je dělí pouze jediná výhra. Svěřenci trenéra Mariana Jelínka sice prohrávali od úvodní minuty, ale ještě v první třetině dokázali vyrovnat. Ve druhé třetině vstřelil rozdílovou branku Vlastimil Dostálek, zanedlouho na něho navázal Miloslav Čermák a vítězství bylo na světě. Budějovičtí tak i napotřetí zdolali Havířov a v neděli mohou celou sérii ukončit.

Sestava Motoru se od posledního zápasu mírně změnila. Na zápasové soupisce se neobjevili Roman Vráblík, Jiří Kučný, Michal Bárta, Richard Nejezchleb ani Lukáš Květoň. Poprvé v play-off se ukázal Žiga Pavlin, příležitost dostal i Ondřej Šulek.

Úvod zápas se povedl AZetu na jedničku. Už v první minutě šel do vedení, když se trefil Jan Maruna. Před Petrem Kváčou trestuhodně zůstali hned dva hráči domácích, kteří otevřeli skóre utkání – 1:0. Srovnat mohl hned v následující minutě Martin Novák a po něm Josef Mikyska. Prvně jmenovaný střílel od modré, brankář Dolejš vyrazil a Mikyska nedokázal z dorážky trefit poloodkrytou branku. Na druhé straně ujeli domácí do brejku, jenže Gřeš neproměnil Rácovu přihrávku. Srovnání se Motor dočkal v oslabení. Puku se ujal Václav Nedorost, dostal se až před Dolejše a šikovnou střelou mezi betony rozjásal početnou skupinu hostujících fanoušků – 1:1.

Do druhé třetiny vstoupil lépe Motor. Byl aktivnější, měl několik gólových příležitostí a dostal se i do vedení. Blízko byl Miloslav Čermák, jenže z blízkosti netrefil odkrytou branku. Trefit se mohl i Petr Vampola, když se krásně dostal za obranu soupeře a jeho střela prošla mezi Dolejšovými betony těsně vedle. Budějovičtí se tak mohli radovat až v přesilové hře. Z těžkého úhlu to zkusil Vlastimil Dostálek. Puk se k němu odrazil zpátky, důrazný útočník udělal kličku za branku, čímž oklamal Dolejše a zasunul do odkryté klece – 1:2. Dobrou druhou třetinu ze strany Motoru potvrdil po individuální akci Miloslav Čermák. Přebruslil obránce, natlačil se před brankáře a úspěšně zakončil – 1:3.

Třetí třetina se nesla bez větších šancí na obou stranách. AZet se pokoušel něco udělat s nepříznivým vývojem skóre, ale obrana Jihočechů v čele s naprosto spolehlivým Petrem Kváčou v pohodě odolávala. Velkou šanci na snížení měli Slezané při dvojnásobné početní výhodě, jenže nevytvořili si snad žádnou vážnější možnost a čas se jim krátil. Motor si nakonec zkušeně pohlídal náskok a i díky závěrečné brance Martina Heřmana získal třetí bod v sérii.

Jiří Režnar (AZ Residomo Havířov): "Do první třetiny jsme vstoupili dobře, dali jsme gól a byli jsme lepší. Poté jsme se však z ledu malinko vytratili. Ve druhé třetině jsme byli později u kotoučů, ztratili jsme takový ten kontakt se soupeřem. Dostali jsme čtyři branky a každou z nich z jiné situace – v oslabení, přesilovce, při hře pět na pět a poté při hře bez brankáře, takže jsme si to dnes vybrali opravdu všechno. Dnešního zápasu je hrozná škoda, prohráváme v sérii 0:3 a budeme to mít již velmi těžké. Budějovice mají výborný tým, hrají hokejově, drží kotouč, ale my musíme zabrat a zítra se pokusit o vrácení série do Budějovic."

Luboš Rob (ČEZ Motor České Budějovice): "Vítězství se dnes rodilo těžce. Havířov hrál dobře, nebyl to jednoduchý zápas. Výsledek je sice o tři góly, ale to je jen výsledek. Celou dobu byl zápas vyrovnaný. My jsme podali týmový výkon. Snažili jsme se dnes spíše zatáhnout obranu a úplně nelítat dopředu. Chtěl bych ale pochválit oba dnešní soupeře. Viděli jsme typický zápas play-off a samozřejmě s výsledkem 4:1 pro nás a stavem série jsme spokojeni."