26.08.2010, Antonín Vansa

GEN - CEB 3:1 - Důstojná partie s finalistou

Ž e n e v a - Mužstvo HC MOUNTFIELD vstoupilo do turnaje v Yverdónu porážkou s finalistou uplynulého ročníku švýcarské Nationalligy A Servette Ženeva v poměru 1:3. Prohru svěřenců kouče Františka Výborného korigoval v závěrečné třetině Tomáš Mertl, přes solidní výkon se Jihočeši k vyrovnání ale nepřiblížili. Zítra pokračuje pro českobudějovické hokejisty turnaj utkáním s Lausanne.

Prohrou 1:3 s poraženým finalistou uplynulého ročníku švýcarské nejvyšší soutěže zahájil českobudějovický HC MOUNTFIELD svou pouť turnajem ve švýcarském Yverdónu. Diváci na záložním stadionku ženevského klubu v městečku Meyren sledovali od počátku vyrovnanou podívanou. Utkání, které mělo vysoký náboj a kvalitu, se však záhy začalo vyvíjet příznivěji pro švýcarský celek.

Díky důrazu na brankovišti se v čase 6.36 prosadil Pierrick Pivron - 1:0. Jen o necelé dvě minuty později se střelecky zapsal do zápisu o utkání i švýcarský reprezentant Thomas Deruns - 2:0. Českobudějovičtí se sice snažili o rychlou odpověď, ale povětšinou naráželi na výborného Tobiase Stephana v ženevské brance, nebo zakončení chyběl větší důraz.

I ve druhé části hry si ani jeden z týmů nevytvořil soustavný tlak, kterým by svého soupeře zlomil. Efektivnější v koncovce ale byli znovu domácí Švýcaři. V přesilové hře se v čase 34.20 prosadil po přihrávce jednoznačně nejlepšího hráče utkání, finského internacionála Tonyho Salmelainena, francouzský legionář Laurent Meunier, kterého mimochodem do velkého hokeje přivedl nynější hlavní skaut HC MOUNTFIELD Jaroslav Jágr - 3:0. I třetí branka padla díky důslednosti před Kovářovou brankou, kde Meuiner po křížné Salmelainenově nahrávce puk doslova dostrkal do branky. V té době již v českobudějovické sestavě chyběl obránce Jan Novák, který kvůli tržné ráně v obličeji v polovině utkání odstoupil a jeho místo zaujal mladík Bohumil Jank.

Po soustavném obléhání Stephanovy branky se v závěru třetiny dočkali i hráči HC MOUNTFIELD. Po výborné souhře Pavla Kašpaříka s Tomášem Mertlem vrátil druhý jmenovaný přesně minutu před druhým klaksonem celek kouče Františka Výborného zpět do hry - 3:1.

V závěrečné třetině už začali hráči Servette Ženeva citelně bránit svůj dvoubrankový náskok. Jihočeši se sice snažili dostat do kontaktu, ale jejich šance podobně jako v předchozím průběhu ztroskotaly na vynikajícím Stephanovi. V době závěrečného českobudějovického náporu se i na druhé straně zaskvěl Jakub Kovář, který v krátkém sledu musel čelit třem vyloženým šancím domácích střelců. Na konečné podobě výsledku 3:1 se však již nic nezměnilo.

Ženeva si připsala první vítězství v turnaji, českobudějovický HC MOUNTFIELD se zítra utká s mužstvem HC Lausanne, které už v úterý přehrálo v prvním duelu skupiny právě Ženevu 3:2. Teprve zítřejší duel rozhodne o konečném pořadí týmů ve skupině.