08.09.2005, Martin Řežábek, Tomáš Zetek

Dorost: UNL - CEB 1:3 - Všechny body ze severu putují na jih

Ú s t í n a d L a b e m - Stejně jako juniorce, povedl se vstup do nové extraligové sezony i českobudějovickým dorostencům. Na ledě nováčka z Ústí nad Labem dlouho prohrávali, ale třemi trefami v rozmezí pěti minut závěrečné čásati otočili kormidlem utkání na svou stranu a vezou si domů všechny body za výhru 3:1. Bývalý vynikající hokejista Karel Soudek má tedy za sebou úspěšnou premiéru na trenérské lavici.
Začátek utkání se vyvíjel ve znamení všech herních situací kromě klasického stavu 5 na 5. Po devadesáti sekundách byl vyloučen první domácí hráč, ale hosté se dostali jen ke dvěma střelám od modré čáry, které nebezpečí pro Ústecké neznamenaly. V 6 minutě byl paradoxně po skončení trestu českobudějovický Červený gólu mnohem blíže, když si nabruslil zleva a zkoušel bekhendový blafák. Do 10. min přišla další dvě vyloučení na straně domácích, ale hráči v červených dresech znovu přesilovku nevyužili. Naopak. Klestilovi bylo v brance úzko nedlouho poté, co na tabuli zhasla čísla označující tresty. Jirkovský ho vyzkoušel z dálky a po něm se o dorážku pokoušel Šrámek. Potom se opět ozvala píšťalka sudího a na trestnou lavici si za celou třetinu sedlo na každé straně po čtyřech hráčích a dvakrát si každý tým musel protrpět oslabení ve třech proti pěti. To nakonec více vyhovovalo Jihočechům, kteří měli poslední slovo, když ve 20. minutě prosvištěl kluzištěm Ťoupal a pálil tvdrě do betonů.

Scénář prostřední části se nezměnil. Když na časomíře svítilo 26:05, byly už uděleny další 4 menší tresty a dva desetiminutové katry. Rozkouskovaná hra tím jen trpěla a diváci nezhledli do 28. minuty jedinou šanci. Až když hostující Rezek v přesilovce od mantinelu přihrávkou do mezikruží vybídl ke střele z první Bízu. Jeho bomba mířila nad. Když se pak do oslabení dostali pro změnu hráči Budvaru, vystřelil od modré Sak a před Klestilovou svatyní pohotově dorazil Šrámek, čímž spustil lavinu radosti na své střídačce i na hřišti – 1:0. Pro soupeře jako by to byla vzpruha a v polovině klání se do sóla pustil Ťoupal. Ani na druhý pokus si ale s Dědkem neporadil a nejinak si vedl o minutu později Ferebauer. Ve 33. minutě se do výhodné pozice mezi kruhy nacpal zase ústecký Jirkovský, jenže ani on diváky toužící po brance nepotěšil. Nejhezčí akci pak předvedli Českobudějovičtí, když Feferle hledal úspěšně zpoza brány Havrana. Ten ale z bezprostřední blízkosti trefil pouze lapačku. Po následujícím vhazování mohl vyrovnat Sekera, jenže jeho osamocenou pozici eliminoval ústecký hrdina Dědek. Ve 38. minutě pak za brankou hostí kouzlil Hanzl, ale ani jeho mávání hůlkou zformovanou obranu soupeře nerozhodilo.

Do závěrečné dvacetiminutovky vstoupili domácí hráči se zbytečným respektem, zatímco Jihočeši s velkou snahou o vyrovnání, což se jim vyplatilo. Už v čase 43:50 se tak stalo, když se v jejich oslabení po ose Rezek – Bíza – Ťoupal kotouč dostal až do branky. Druhý hráč posunul přihrávku od Rezka ihned na Ťoupala, který stihl po zemi puk usměrnit do branky dříve, než se její strážce stačil přesunout – 1:1. Ve 45. minuty poslali Dědkovi další vizitku Klement se zakončujícím Červeným, který se díky skvělé přihrávce prvně jmenovaného hráče zjevil sám před ústeckým gólmanem. Tato příležitost sice ještě branku nepřinesla, ale domácí další varování nebrali v potaz. Ve 48. minutě je potrestal Bíza bezprostředně po buly a poslal za divokých oslav svůj tým do vedení – 1:2. To byla pro Severočechy studená sprcha, po které následovala další branka. Už po 13 vteřinách hry vystřelil Červený a odražený puk z druhé strany branky, kde nikdo z obránců v tu chvíli nebyl, zametl nekompromisně Stejskal - 1:3. Zbylých 12 minutě se prakticky dohrávalo, protože Ústečtí už nedokázali najít síly na zvrat a zkušenost v budějovickém týmu dovedla zápas do zdárného konce. Zvýšení ještě odmítl v 53. minutě předešlý střelec Stejskal, když ho tváří v tvář vychytal Dědek.