15.10.2005, Michal Slavík

Dorost: KVA - CEB 1:2 - Cenné body z Karlových Varů

K a r l o v y V a r y - Přestože nepodali Českobudějovičtí na západě Čech excelentní výkon, vezou z ledu Energie body za vítězství 2:1. Střelecky trápící se domácí předčili hlavně v produktivitě, prosadili se Červený a Feferle. Jejich bojovný výkon navíc podpořily skvělé zákroky brankáře Tomáše Klestila, jenž byl hlavním strůjcem cenného vítězství.
Ve čtrnáctém kole dorostenecké extraligy na sebe podruhé v sezoně narazila mužstva Karlových Varů a Českých Budějovic. První střetnutí hrané na ledě Jihočechů skončilo nerozhodně 2:2 a i vzájemné postavení soupeřů v tabulce dávalo tušit, že nepůjde o nudný zápas.

V první části preferovala obě mužstva hru ze zabezpečené obrany, a vyložených šancí proto bylo poskrovnu. Vzrušení přineslo až několik přesilových her. Tu první si vyzkoušeli domácí v páté minutě. Přestože opticky nevypadala zle, její efektivita byla nulová. Energetikům chyběl větší důraz před brankářem hostí Tomášem Klestilem. Hosté se do první vážné šance dostali v čase 7:00 a hned se jim podařilo vstřelit branku. Elegantním manévrem se u bočního mantinelu uvolnil Rudolf Červený, plnou parou si to namířil vstříc karlovarskému brankáři, jehož šikovně obstřelil, a svůj tým tím poslal do vedení. Hned z následujícího útoku mohl kontrovat domácí Polák, ale kotouč, který se k němu zatoulal od zadního mantinelu, napálil pouze do Klestila. Při vyloučení Kellnerově si hosté poprvé vyzkoušeli hru v početní výhodě, ale kromě zblokovaného pokusu obránce Havrana nevymysleli nic. I přesilovka domácích při vyloučení Heindla nabídla podobný obraz hry, a vzrušujících okamžiků se tak diváci dočkali až v závěru třetiny. Do samostatného úniku se mohl dostat jihočech Ferebauer, jeho jízdu předčasně ukončil energetik Ryžuk, za což oprávněně putoval k časoměřičům. V přesilové hře zahrozil tvrdou střelou Heindl, ale Benda ji stačil vyrazit a následně i kotouč schovat ve své lapačce. Nápor hostí přerušila siréna oznamující uplynutí prvních dvaceti minut utkání.

Po úvodní části plné nepřesných přihrávek, ofsajdů a zakázaných uvolnění přinesla druhá třetina konečně také trochu hokeje. Hned v úvodu zkoušel domácí Majer překvapit Klestila rychlou nenápadnou střelou, ale soustředěný českobudějovický brankář se na švestkách nachytat nenechal. Předvedl se i jeho protějšek Benda. Nejprve vyrazil střelu Semráda od modré a následně perfektně Červenému zmenšil střelecký úhel, čímž mu znemožnil dorážku. Karlovarský gólman ale již kapituloval v oslabení, když u časoměřičů vysedával Chaljavin. Hosté roztočili ve svém útočném pásmu hotový kolotoč šancí zakončený přesnou střelou Davida Feferleho do pravého horního růžku. Tato branka bohužel ukončila plynulejší část zápasu a hokej opět trpěl. Z šedi nepřesných nahrávek a hry u mantinelu vystupil jen brutální zákrok budějovického Kovácsika na domácího útočníka. Rozhodčí jej nakonec ocenil dvěma minutami, ale ty Karlovarští v branku přetavit nedokázali i díky obětavé hře celého jihočeského mužstva. V následujících minutách měli snížení stavu na svých holích Rohan a Tollinger, jejich pokusy však zneškodnil pohotový rozklek Klestila. Když už se zdálo, že všechny snahy domácích vyjdou opět naprázdno, branka přece jenom padla. Sedm vteřin před koncem třetiny napřáhl na modré obránce Jiří Novák a pěknou ranou do protipohybu brankáře poslal gól do šatny hostí.

I v závěrečné části tak nebyla nouze o napětí, výsledek byl stále otevřený. Iniciativy se paradoxně chopili hosté toužící po opětném získání dvoubrankového náskoku. Nadvakrát to od modré zkoušel Feferle, ale nakonec hosté svůj důraz přehnali a zbytečným faulem se vystavili nebezpečí. Energetici však ani tento prohřešek potrestat nedokázali a opět většinu přesilovky odehráli u mantinelů. K nějakému souvislejšímu náporu se domácí dostali až v padesáté minutě. Nejprve obránce Tollinger zavezl kotouč do pásma, drze se natlačil až před Klestila, ale tomu se podařilo kotouč vyrazit. Kryl i následující spršku střel a dorážek. O pár minut později měl dvakrát na holi vyrovnání Kellner. Nejprve se ocitl sám s kotoučem u pravé tyčky a ležícího Klestila, ale nabídnuté příležitosti se evidentně zalekl a ve zmatku nedokázal zpracovat kotouč. V následujícím střídání najížděl sám od mantinelu pro změnu k levé tyčce, hostující brankář má však zmenšení palebného úhlu nastudováno znamenitě. Ani efektní zákroky lapačkou mu nejsou cizí, což ukázal o minutku později proti pokusu Tomáše Poláka. Nadešly závěrečné vteřiny a domácí se odhodlali k power-play. Ale ani v té se jim přes několik slibných šancí branku vsítit nepodařilo. Zazněla závěrečná siréna a šťastní českobudějovičtí hráči se kolektivně vrhli na jediného muže – brankáře Tomáše Klestila.

Karel Mlejnek (trenér Karlových Varů): Tento zápas byl jasně o koncovce. Soupeře jsme dle mého názoru přehráli úplně jednoznačně, ale s naší současnou produktivitou nemůžeme pomýšlet na body. Pokud nebudeme proměňovat takové šance, jaké jsme měli, nemáme nárok naplno bodovat.

Karel Soudek (trenér Českých Budějovic): Nejdůležitější pro nás je, že jsme vyhráli. Zápas nebyl z naší strany rozhodně optimální, důležitá však byla bojovnost, kterou jsme do něj vložili. Velmi dobře nám zachytal brankář, s jehož výkony jsme spokojení.