18.12.2004, Jiří Filip, Tomáš Zetek

Dorost: KOM - CEB 9:10 - Nevídaná přestřelka pro Jihočechy

B r n o - I druhé sobotní měření sil týmů Brna a Budějovic, tentokráte v podání dorosteneckých mužstev, vyznělo lépe pro Jihočechy. Diváci byli svědky vskutku nevídané podívané, v níž padlo 19 branek! Vítězný gól, který zaručil hostům dva body, vsítil necelé tři minuty před koncem Stanislav Polodna, jenž popravil Moravany svou čtyřgólovou smrští.
Hned úvod utkání jakoby naznačil, jak se bude zápas vyvíjet. Ve druhé minutě byl vyloučen budějovický Červený. Přesilovou hru sehráli domácí velmi dobře, hned třikrát prověřily pozornost gólmana hostí, který těmto pokusům odolal. To už neplatilo po střele Reschowského, který od modré trefil přesně pravý růžek branky a otevřel skóre - 1:0. Kometa na Budějovice vlétla a obléhala jejich branku, hosté se bránili jen za cenu zakázaných uvolnění. Pak se karta obrátila a byli to hosté, kteří se nastěhovali před brněnskou branku, ale byla z toho jen střela od modré, kterou gólman dobře viděl, tudíž s ní neměl problémy. V 9. minutě nechali domácí obránci chvíli volného Hájka, který mohl v klidu nahrát Pankratzovi a ten vyrovnal – 1:1. V té samé minutě šel na trestnou lavici Kvapil a hosté v přesilové hře otočili stav utkání ve svůj prospěch, úspěšným střelcem byl Polodna – 1:2. Po zbytek třetiny už se oba týmy na ledě v plném počtu nesetkaly. V 10. minutě seděl na trestné za podražení Ferebauer. Přesilovka domácím nevycházela, naopak to byli hosté, kteří měli dobrou příležitost, jmenovitě Hlavatý, jehož střela šla jen o centimetry vedle levé tyčky brněnské branky. K Ferebauerovi se přidal Rod, takže z toho byla kraťoučká hra 5 na 3, která nepřinesla žádnou změnu. Ta mohla přijít v následné klasické přesilovce, ale Kožarově střele se postavil do cesty gólman Klestil. Další možnost pro domácí v podobě přesilové hry tu byla v 15. minutě a tentokráte už přinesla vyrovnání. Od modré pálil Rapant. a brankář hostí si jeho střelu srazil za záda – 2:2. Za chvíli byl ve velké šanci brněnský Vincour, když na něj zívala prázdná branka, ale skákající kotouč nenasměroval přesně. Další početní výhoda pro Kometu přišla v minutě sedmnácté. Brno díky přesilovým hrám drželo hosty pod zámkem a znovu se dostalo do vedení, střela Reschowského zapadla do pravého kouta Klestilovy branky – 3:2. Ačkoli je to s podivem, tak zbývající tři minuty první třetiny už žádnou výraznější šanci nepřinesly.

První šance prostřední části utkání přišla ve 3. minutě a hned byla gólová. Rod dostal na útočné modré přihrávku do jízdy od Zíba a mezi nohama brankáře poslal puk do branky – 3:3. O chvíli později se před domácím brankářem ocitl úplně volný Stejskal, ale Hubačka zachránil. Ve 4. minutě pykal na trestné za sekání Rod. V přesilové hře nejprve Vincour přestřelil, ale o pár vteřin později už se jazýček na vahách naklonil opět na stranu Komety, to od modré pálil Kala a vyhnal Klestila z branky – 4:3. Trest v podobě vyloučeného hráče stihl ve druhé třetině i domácí tým, za hákování dostal dvě minuty Reschowský. Brno se v oslabení ubránilo. V 9. minutě nechala brněnská obrana úplně bez dozoru Hájka a ten snad na popáté propasíroval puk za záda gólmana – 4:4. Aby toho nebylo málo, tak o pár vteřin později po dalším zaváhání brněnské obrany se k puku dostal Dolina a poslal hosty do vedení – 4:5. Trenér Brna na to reagoval oddechovým časem, aby hráče povzbudil a usměrnil. Efekt se dostavil okamžitě, po dalších 15 vteřinách hry přihrával Černý Kalovi a ten vyrovnal – 5:5. Ve dvanácté minutě se dvakrát probíjel mezi obránci budějovický Zíb, ale ani jednou na Hubačky nevyzrál. Jenže za pár okamžiků dostal za hákování dvě minuty kapitán domácích Kudláček a hosté trestali. Střelu Polodny od modré uviděl Hubačka až za svými zády a hosté šli znovu do vedení – 5:6. Šestá branka už byla i na domácího gólmana příliš a tak i náhradní brankář Komety Vrba dostal v zápase příležitost. V následném oslabení se na něj řítil Dolina a Vrba předvedl svůj premiérový zákrok. Na trestnou lavici přibyl další hráč hostí a tak z toho byla přesilová hra 5 na 3 pro Brno. Už to vypadalo, že se hosté mnoha brněnským šancím ubrání, ale nakonec branka padla, po přihrávce Kordy ji vstřelil Růžička – 6:6. V tomto utkání bylo vidět opravdu hodně, dokonce i trestné střílení, které 45 vteřin před koncem druhé třetiny proměnil budějovický Hájek – 6:7.

Do závěrečné třetiny vyrukovali Brněnští se snahou zvrátit zápas na svojí stranu, v brance jim k tomu měl pomoci znovu Hubačka. Ani v poslední třetině se dvířka na trestné lavice nezavřely. Ve 4. minutě byl vyloučen kapitán hostí Polodna, kterého za chvíli doplnil Zourek. V přesilové hře vyslali domácí na branku hostí jen několik střel od modré čáry, které gólman dobře viděl a chytil. Sedmá minuta a další přesilová hra pro Brno. Už to vypadalo, že i tahle skončí neúspěšně, když na modré napřáhnul Korda a prostřelil vše, co mu stálo v cestě – 7:7. Možnost odpovědět dostali hosté díky přesilové hře, to byl potrestán brněnský Růžička. A odpověď opravdu přišla, po necelé minutě využil přesilovku Hájek, přihrával Havran – 7:8. Ve 12. minutě poslední třetiny zbytečně fauloval Kudláček. Po půl minutě se za zády brněnského brankáře dnes již po deváté rozsvítilo červené světlo a hosté šli do dvoubrankového vedení, úspěšným střelcem byl Polodna – 7:9. Brněnští se ale znovu dokázali do zápasu vrátit. Nejprve střelou od modré snížil Černý – 8:9. Netrvalo moc dlouho a Vincour vyrovnal – 9:9. Takže pět minut před koncem byl zápas vyrovnaný a hrálo se jakoby od začátku. V 17. minutě ale Budějovičtí vstřelili zásluhou Polodny desátou branku, čímž Kometě definitivně zlomili vaz – 9:10. Domácí se už do konce zápasu nezmohli na pádnou odpověď. Hromadná bitka, která se strhla po závěrečném hvizdu už byla pro někoho tou pomyslnou třešničkou na dortu, ale především to bylo vyústění výkonu rozhodčího, který si dnešní utkání jistě za rámeček nedá.

Především k výkonu rozhodčího se vyjádřili i oba trenéři.

Zdeněk Balabán (trenér HC Kometa Brno): „ Obraz hry, za to můžou rozhodčí, to co dnes předvedli…Druhý gól padl po ataku na našeho gólmana, poslední branka z offsajdu, není co k tomu dodat. Nerad rozhodčího napadám, není to můj styl, ale je to pravda, to řekl i Milan Stárek. Byla z toho bramboračka, branky padaly na obou stranách, ale rozhodčí to nezvládnul.“

Milan Stárek (trenér HC České Budějovice): „ Výsledek je odpovídající, byli jsme o gól lepší. To co se dělo po zápase je obrovská chyba rozhodčích, že nechali hráče se pobít, to je opravdu nevídané a jen to ukazuje, jak rozhodčí dnešní zápas vedli.“