14.10.2004, Tomáš Zetek

Dorost: CEB - SPA 3:4 - Drtivý tlak v závěru body nepřinesl

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Do Budvar Arény zavítalo v rámci 14. kola dorostenecké extraligy mužstvo Sparty Praha. Domácí dokázali přehrávat Pražany až od druhé třetiny. To již byl ale stav 0:4. Ani drtivý tlak Jihočechů trvající celou třetí část k vyrovnání nevedl. Pražané si odvážejí vydřené vítězství o jednu branku.
Ve 14. kole extraligy dorostu zavítali na čekobudějovický led hokejisté Sparty Praha. V úvodním souboj Jihočechů s hrdými pražskými "S" skončil výpraskem. Ze stověžaté matičky odjížděli svěřenci trenérů Milana Stárka a Vladimíra Cladra s nelichotivou prohoru 0:6. Třetí tým přijel na jih Čech s chutí zopakovat výsledek z domácího utkání. Borci zpod Černé věže však toužili po odplatě. Tyto choutky ale dostaly povážlivých trhlin již dlouho před čtvrtečním utkáním. Do zápasu totiž měli Budějovičtí k dispozici pouze pět obránců. V zadních řadách musel zaskakovat jeden z nejlepších hráčů domácích Martin Nedvěd.

Pražané vstoupili do utkání s velkou chutí a v jeho úvodu byli jasně lepším mužstvem. Ihned po zahajovacím buly ujel Petr Mokres. Volností, jež se mu bezprostředně po první vhození puku do hry naskytla, byl ale natolik překvapen, že Vojtíška v domácí kleci nepřekonal. Co se nepovedlo, jemu dokázal v 7. minutě talentovaný Lukáš Rybecký. Jeho hbitý úprk po pravém křídle a následné zakončení znamenalo otevření čtvrtečního skóre - 0:1.
Sparta byla nadále lepším mužstvem a branky Petra Morkese a Pavla Mrňy toho byly nezvratným důkazem. Obzvláště gól prvně jmenovaného stál za zmínku. Rozebrání budějovické defenzívy s tečkou v podobě zakončení do odkryté svatyně bylo ukázkové. Do kabin se tedy šlo za stavu 0:3.

Nástup do druhé třetiny byl opět ze strany domácího mužstva doslova tragický. Dvanáct sekund po zahájení prostředního dějství rozvlnil síť za zády Petra Vojtíška počtvrté jeden z nejlepších hráčů utkání Petr Morkes - 0:4. Při pohledu na skóre se asi trenérům na budějovické lavičce oživila hrůzná vzpomínka na předešlý souboj s Pražany, v němž museli přihlížet sparťanské radosti dokonce šestkrát. Jejich svěřenci ale po čtvrté inkasovane brance zařadili vyšší rychlostní stupeň a začali stále častěji promlouvat do dění na ledová ploše.
Ve 22. minutě nejprve orazítkoval tyč Michalcovi branky Margoč. To samé se povedlo i o osm minut později Jakubu Dolinovi. Tomuto výstražnému zacinkání na konstrukci branky však předcházela úvodní branka domácích z hole Martina Havrana, jemuž na modré předložil puk Parýzek. S ledovým klidem zkušeného matadora si Havran počkal až před hostujícím brankovištěm přejede pletenec hráčů a poté nemilosrdně poslal puk podél betonů Pavla Michalce do sítě. Po čtyřiceti minutách svítilo na ukazateli skóre 1:4.

Jestliže v úvodní části byla lepší Sparta a ve druhé se hra postupně vyrovnala, tak ve třetí třetině byli domácí již lepším mužstvem. Svěřenci trenéra Stárka zlepšil přístup k soupeřovým hráčům a pohyb. Nedílnou součástí úspěchu bylo též omezení počtu vyloučených hráčů. K vidění byl hokej prvotřídní dorostenecké kvality a lví podíl na tom měli domácí borci. V 51. minutě v rohu vydoloval kotouč Červený a do poloprázdné branky ho dopravil David Fefferle - 2:4.
Již na rozdíl jediného gólu se dokázali Jihočeši dotáhnout hned dvě minuty nato. Zpoza branky přihrával do ideální palebné pozice Jiřímu Ferebauerovi Tomáš Rod. Prvně jmenovaný dokázal z prostoru mezi kruhy zamířit do černého - 3:4. Hosté si záhy po obdrženém gólu vyžádali oddechový čas. Ani ten však domácím křídla nepřistřihl. Souvislý tlak však nedokázali Jihočeši zúročit vyrovnávcí brankou. V závěru je přibrzdilo i zbytečné vyloučení, ale zejména nevyužité šance. Při závěrečné hře bez brankáře již dokázal pouze při závaru trefit levou tyčku Michalcovi branky Stejskal. Vyrovnání se však Budvar Aréna nedočkala. Domácí sice dokázali se sirénou dopravit puk do branky, rozhodčí však jniž gól neuznal.

Milan Stárek, trenér HC ČB: "Bohužel jsme, jako již častokrát předtím, nechytili začátek. Kromě první třetiny jsme však byli lepším mužstvem. V závěru jsme využili tlak, ale rozhodčí nám neuznal dva jasné góly. Již jedna branka hostů padla po neodpískaném zakázaném uvolnění. Čárový rozhodčí Mertl toto udělal několikrát, protože asi chvátal domů. Nechápu, jak po nás někdo může někdo chtít, abychom v klukách vychovávali úctu k rozhodčím, když tohle předvedou. Je to naprosto žalostné a jsem nevýslovně rozčarován.

Karel Najman, trenér Sparty Praha: "V první třetině jsme hráli excelentně. Poté jsme dali hned na začátku druhé třetiny branku na 4:0 a úplně přestali dělat cokoliv, co mělo společného s hokejem. Hráči si mysleli, že je již hotovo, což je trochu mentalita českého hokeje. Máme dobrou první pětku, která dnes zařídila všechny branky. Kluci o sobě ví a jsou tahouny mužstva. S výkonem svého mužstva rozhodně spokojen nejsem, protože hokej se nehraje jen 21 minut, ale celý zápas. My jsme měli v závěru velké štěstí. Kdyby rozhodčí uznali jeden ze dvou gólů, které asi měli uznat, tak bychom se nemohli divit."