11.09.2004, Tomáš Zetek

Dorost: CEB - SLA 6:6 - Stárkovi hoši vydřeli první bod bojovností

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - První bod v novém ročníku dorostenecké extraligy si připsali hokejisté HC ČB. V sobotu odpoledne remizovali s mužstvem pražské Slavie divoce 6:6. Vydřená dělba bodů se konala díky vynikajícímu závěru domácích.
Již ke čtvrtému kolu dorostenecké extraligy se připravovali v sobotu před polednem svěřenci trenérů Milana Stárka a Vladimíra Caldra. Pohříchu ale po třech odehraných utkáních zela v kolonce bodů u týmu HC České Budějovice nula. Před zápasem se Slavií, kterou vede charismatický kouč Martin Pešout, byl tedy cíl jasný: V utkání s Pražany se musí bodovat! Po dvě třetiny sobotního duelu to bohužel pro Jihočechy vypadalo stejně jako v předešlých zápasech. Nasazením a bojovností však domácí lvi dokázali v závěru urvat alespoň jeden bod.

Začátek utkání byl ale již tradičně v režii soupeře. Hned první vážnější pokus Slavistů skončil brankou. Ve 2. minutě se u mantinelu uvolnil Jiránek a jeho přesnou přihrávku zúročil ještě přesnějším a preciznějším blafákem Jiří Krejčí - 1:0. Sotva dozněl jásot hostující střídačky, propuklo její nadšení podruhé. Slavisté odjeli střídat a posledním v útočném pásmu zůstal Jaroslav Hafenrichter, jenž bekhendovou střelou po ledě dokázal překvapit domácího brankáře Tomáše Klestila, kterému puk proklouzl mezi betony - 2:0.
První část byla bohatá na branky. K radosti většiny návštěvníků Budvar Arény se dokázali prosadit i domácí borci. Hned v 5. minutě se dostala do pásma nejaktivnější útočná formace Českobudějovických ve složení Hájek – Nedvěd – Rod. První jmenovaný zkušeně zatáhl kotouč až před brankáře. Jeho akci dokázal dotáhnout do gólového finále Tomáš Rod, jenž vyražený puk dopravil za záda Miroslava Brzobohatého. Neuplynuly ani dvě minuty od prvního úspěchu domácích a bylo již vyrovnáno. Agilní Martin Nedvěd vystihl slávistickou rozehrávku a nekompromisní ranou z mezikruží vyrovnal na 2:2. Tento gól se stal osudným brankáři Brzobohatému, na jehož vrub však nepřipadá ani jedna z budějovických tref do černého. V hostujícím brankovišti ho vystřídal Miroslav Brož.
Ten v hostující svatyni vzdoroval přesně deset minut. Poté ho překonal vlastní spoluhráč. Po akci Stejskala s Předotou, kteří se v 17. minutě řítili sami proti jedinému bránícímu hráči sešívaných, se rozsvítilo za Brožovými zády červené světlo po třetí. Branka byla připsána Vladimíru Stejskalovi, jenž se poslední z domácích dotkl kotouče. Když už Jihočeši mysleli na přestávkový odpočinek hosté udeřili. A to v rozmezí 26 sekund hned dvakrát. O obrat před koncem třetiny se postarali Jakub Sklenář a Martin Škaloud. Do kabin se tedy šlo za pro domácí nepříznivého stavu 3:4.

Druhá třetina se nesla ve stejném duchu jako jí předcházející. Rozdíl byl jediný a to ten nejdůležitější - přestaly padat branky. Jediná padla ke smutku bezmála stovky diváka opět do Klestilovy klece. Výborně hrající Jakub Sklenář vypálil na domácí branku jedovatou střelu, kterou její strážce neokázal udržet a ač se puk zastavil na brankové čáře, rozhodčí pátý gól hostů uznal. Ve 28. minutě byla k vidění výjimečná situace. Hostující útočník Indra fauloval vysokou holí. Zvednutí sudího pravice nekvitoval s povděkem hostující trenér Pešout a za jeho celkem relevantní žádost o vysvětlení mířil za katr další hráč. Domácím se naskytl obrovská příležitost v podobě 120ti sekundové přesilovky pět na tři. Stárkovi hoši s ní však naložili prachbídně.

Do třetí třetiny vstoupili hráči Budějovic notně nažhaveni. To se však rozhodně nedá říci o hostující skvadře. Hráči Slavie očividně ve své aktivitě a důslednosti polevili a to se jim stalo osudným. Za neustálého řevu svého lodivoda dokázali ihned po zahájení závěrečného dějství ještě zvýšit Jakubem Kachlíkem na 3:6. Tato branka však jako by byla pro hosty závěrečnou sirénou. Naopak pro domácí mužstvo zvoněním do posledního kola, a tudíž chystáním na finiš. O o něco lepší výchozí pozici pro náběh do cílové rovinky se postaral nejlepší hráč domácích Tomáš Rod, když po hezkém individuálním průniku nadvakrát překonal Brože – 4:6.
Dvě minuty nato to bylo už jen o gól. To když puk procedil skrz nohy hostujícího brankáře opět Martin Nedvěd. To na ukazateli skóre svítilo již 5:6 a schylovalo se k detektivnímu dramatu v závěru. Aktivita a nasazení domácích gradovala. Odměnou za nesmírnou a úpornou snahu bylo pro Budějovické vyrovnání v 52. minutě. Vynikající Polodnovu přihrávku před branku dokázal krásným bekhendem mířícím nezadržitelně pod horní tyč zúročit Jakub Dolina – 6:6!
Mužstvo Slávie se sesypalo a na nohy už ho nepostavil ani chvílemi naprosto cholericky působící kouč Martin Pešout. V 59. minutě mohli dokonat budějovický obrat symbolicky dva nejlepší hráči utkání Tomášové Rod s Hájkem. Druhý jmenovaný však nedokázal dopravit kotouč do poloprázdné branky hostí. Díky nezdolné bojovnosti dokázali tedy jihočeští mladíci dotáhnout zápas až do konečného výsledku 6:6 a získali tím první letošní extraligový bodík.

V dalším domácím utkání přivítají hráči HC ČB v Budvar Aréně v sobotu ve 13.30 Bílé Tygry z Liberce. Předtím ještě zajíždějí Stárkovi svěřenci ke čtvrtečnímu utkání na Spartu.

Milan Stárek, trenér HC ČB: „Naší velkou bojovností a jejich nedůsledností jsme dokázali dotáhnout náskok soupeře a bod jsme vyloženě vydřeli. Hráči hostů si možná mysleli, že to půjde samo, ale my jsme je z této milné představy vyvedli. Snažíme se do kluků s Vláďou Caldrem natlouct, aby zodpovědně bránili střední pásmo a hlavně hráli důsledně a bojovně. Dnes tato taktika slavila úspěch. Doufáme, že nás tento úspěch nakopne k lepším výkonům a hlavně výsledkům.“

Martin Pešout, trenér HC Slavia Praha: „Hráči totálně podcenili závěr utkání. I přesto, že jsme kluky upozorňovali, že domácí nemají ještě ani jeden bod a určitě budou chtít bodovat a porvat se o výsledek, se stalo to, co se stalo. Domácí využili naší nedůslednosti. S výkonem svého mužstva jsem hrubě nespokojen a pokud takhle chtějí někteří hráči pokračovat dál, tak budeme muset do mužstva zařadit místo nich někoho jiného, protože takhle si nemůžou dovolit za Slavii hrát.“