27.01.2007, Radek Papáček

Dorost: CEB - SLA 2:4 - Slavia Jihočechy přehrála

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Na nulovém zisku na bodovém účtě nese vinu především nepovedená první třetina. Tu Jihočeši prohráli 0:3. Ve druhé části se jim ještě zásluhou dvou branek, na kterých měl pokaždé podíl Robin Soudek, podařilo vrátit se do zápasu. Třetí třetina již však vyrovnání nepřinesla a tři body si do Prahy zaslouženě odvážejí Slávisté.
K dalšímu dílu ukrojenému ze zápasové porce dorostenecké extraligy zavítali do Českých Budějovic mladíci pražské Slavie. Tento střet se stal zároveň přímým soubojem o druhou příčku tabulky. Pražany dělily od Jihočechů dva body. Hostující celek přijel na jih Čech zřejmě s velkou vírou ve vlastní úspěch. Po dvou domácích porážkách si rozhodně chtěl opět spravit chuť, k čemuž jej opravňovala i vizitka nejúspěšnějšího týmu na hřištích soupeřů.

A tomuto faktu odpovídalo i dění na ledě. Slávisté totiž domácí borce v první třetině, zejména co se týče produktivity, značně převyšovali. Za úvodních dvacet minut stačili konto brankáře Martina Hnízdila zatěžkat třemi góly. Nejdříve v 9. min. projel skrz útočným pásmem Jan Česnek a přesně mířenou trefou skóre utkání otevřel - 0:1. Následně sice vzplál mírný závar před hostující brankou, ale nic z něj pro Jihočechy nevyústilo. Naopak síť se zanedlouho rozvlnila na druhé straně. Česnek našel od zadního mantinelu před branku sjíždějícího Andreje Nestrašila, jenž střelou z první Hnízdila překonal podruhé - 0:2. Neuběhly však ani dvě minuty a českobudějovický brankář musel lovit puk ze své sítě již potřetí. Když se před ním zjevil osamocený Jakub Vokál, stačil domácí brankář po jeho trefě jen bezmocně rozmáchnout rukama - 0:3.

Co kladl trenér Karel Soudek svým ovečkám o přestávce na srdce, z kabiny na povrch nevyšlo, ale zřejmě to byla slova mířená správným směrem. Jihočeši totiž do druhé části nastoupili jak vyměnění. Necelá půldruhá minuta jim stačila k tomu, aby nepříznivé skóre snížili. První úspěch domácích obstaral Petr Janeček - 1:3. Radost ale jeho mužstvu moc dlouho vydržet nemusela. Vzápětí jen tak tak neprocedil puk za záda Hnízdila hostující Nestrašil. Českobudějovičtí vyvinuli co možná největší úsilí k tomu, aby se jim výsledek v dalším průběhu podařilo otočit. K tomuto jejich cíli je o trochu přiblížil Robin Soudek. Syn hlavního trenéra Jihočechů si v samostatném úniku vyměnil kotouč s Heřmanem a brankáře Meravého nadvakrát překonal - 2:3. Domácímu celku tím rázem svitla velká naděje na vyrovnání, ale do konce prostřední části se již nic podstatného nestalo.

Zápas tak byl před svým závěrečným dějstvím zcela otevřený na obě strany. Lepší výchozí pozici přesto měli Pražané. Do poslední třetiny vstupovali s jednobrankovým náskokem. Jihočeši si však v honbě za vyrovnáním sami házeli klacky pod nohy. Důkazem budiž jejich čtyři přestupky proti pravidlům. A jeden z nich Slávisté přetavili ve svůj čtvrtý gól. Pobytu Vráblíka za katrem využil Jan Česnek, který si počkal na nejpříhodnější okamžik ke střele a z levého kruhu pro vhazování poslal puk neomylně pod horní tyč branky Hnízdila - 2:4.

Přímou bitvu o druhou příčku tabulky tak vyhráli hosté a svého soka v tabulce předskočili o jeden bod. Vítězství Pražanů bylo zcela zasloužené. A to i přesto, že České Budějovice nastoupily v notně oslabené sestavě. Jihočeši při startech Horáka s Rezkem za juniory utkání odehráli v podstatě jen na tři útočné formace.

Václav Červený (České Budějovice): Začátek utkání byl z naší strany takový až bojácný a tím jsme Slavii umožnili jít do tříbrankového vedení. Tento fakt byl pro vývoj utkání rozhodující. Momentálně se potýkáme s poklesem formy a někteří hráči neodvádějí takový výkony, které například odváděli dříve. Chybějící formu bychom potřebovali nahradit zvýšenou bojovností, disciplínou a větším kolektivním pojetím hry, jak se říká aby hráči bojovali jeden za druhého.

Rudolf Dlouhý (Slavia Praha): Na dnešním výsledku se odrazilo hlavně to, že hráči dodrželi stanovenou taktiku, kterou jsme od nich vyžadovali. Na naší straně byla samozřejmě výhoda po první třetině, pak se ale Budějovice zásluhou našich vlastních chyb opět vrátily do zápasu. Naštěstí se nám podařila využít nabídnutá přesilovka a utkání jsme už dovedli do vítězného konce.