09.12.2004, Tomáš Zetek

Dorost: CEB - PRE 3:3 - Boj se spravedlivým koncem

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Do Budvar Arény zavítal ve čtvrtek druhý celek tabulky moravské části dorostenecké extraligy Minor Přerov. Domácí tahali po celý zápas za kratší konec, avšak v závěru mohli strhnout vítězství na svou stranu. To se ale nepovedlo a velmi čistě a svižně hrané utkání skončilo naprosto spravedlivou dělbou bodů.
K utkání 29. kola dorostenecké extraligy přijelo do Budvar Arény mužstvo Minoru Přerov. Jihočeští hokejisté tímto zápasem zakončili šestizápasovou šňůru zápasů hraných na domácím ledě. Takto dlouha série se vytvořila díky dvěma moravským klubů, které si s budějovickým celkem vyměnily pořadatelství. Předchozí tři zápasy svěřenci trenérů Stárka s Caldrem vyhráli a v tabulce se dotahují na poslední postupové místo do play-off, které okupuje Plzeň. Čtvrteční soupeř z Přerov je v tabulce moravské části extraligy na druhé příčce za suverénním Třincem, jenž jako jediný soupeř dokázal v posledních pěti utkáních budějovický HC porazit.

Hned v úvodních minutách duelu se dostali k náporu domácí hokejisté. Na řadu přišlo i několik šancí, které však zůstaly nevyužity. Střely Doliny či Pankratze brankovou listinu nezaložily. Po počátečním náporu Jihočechů se dostali do zápasu i hosté a okamžitě začali zatápět Klestilovi v domácí kleci. Jako blesk z čistého nebe přišla již v 5. minutě první branka Moravanů. Po chybě budějovické defenzívy rozvlnil síť Matěj Fuljer - 0:1. Úspěch hostů Jihočechy nezaskočil a ti se v následné přesilovce dostali do několika slibných šancí. Krásnou akci předvedl Nedvěd, jehož pokus však stejně jako dorážka Červeného v brance neskončil. Početní výhoda domácích trvala pouze minutu, jelikož za nedisciplinovanost domácí lavičky se musel obětovat Dolina. Borců v bílých dresech se objevilo ne ledě šest. Následnou přesilovku využili velmi snaživí hosté k druhé trefě do černého. Po příhře zpoza branky vyhnal pavouky z levého horního rohu Klestilovy branky Jan Dvořák - 0:2. Radost z dvougólového vedení Přerovských však měla jepičí život. Ani ne dvě minuty po jejich úspěchu totiž dosáhl první branky domácích po spolupráci Nedvěda s Rodem Petr Pankratz - 1:2. V 15. minutě mohlo být dokonce vyrovnáno, když velmi agilní Martin Nedvěd utopil moravskou obranu ve svých kličkách. Sám před brankářem Čiderem ale neuspěl. Poprvé se šlo tedy do kabin za jednogólového vedení hostů.

Druhé dějství začalo opět vyrovnanou, místy až šachovou partií. Ve 23. minutě roztočili hosté doslova kolotoč před Klestilem. Šanci Vencela se do cesty postavil opět dobře chytající brankář domácích a následným několika dorážkám srdnatě odolával celý defenzivní val naskládaný před svatyní Jihočechů. Jen díky dobrým zákrokům Tomáše Klestila a vrchovaté dávce štěstí se skóre opět neměnilo, jakož i po následující velké příležitosti kapitána Menšíka, který nevyužil samostatného ůniku. Po této přerovské smršti upadla hra do naprostého podprůměru. Číslice na časomíře poskakovaly s častými přestávkami způsobenými zbytečnými "icingy" či ofsajdy. Z letargie probudil necelých osm desítek přihlížejících diváků hostující Gebauer, který ve spolupráci s Kundrátkem vlétl do útočného pásma, ale nájezd dvou na jednoho nedokázal využít. Ve 37. minutě se konečně dostali vážněji ke slovu také domácí hokejisté. Z rohu kluziště hbitě vybruslil Pankratz, aby jen orazítkoval tyč. Po odrazu od konstrukce se následně ocitl zcela osamocen před Čiderem David Feferle, jenž se v zapovězeném území musel snad bát. Svou situaci ale zvládl na výbornou a poslal touš mezi betony strážce hostující svatyně - 2:2. Sotva, co utichla jihočeská radost, strhl vedení na svou stranu opět hostující tým. Od hrazení přihrál Míčian a Tomáš Sršeň určil stav zápasu po čtyřiceti minutách - 2:3.

Do závěrečné části vstoupila obě mužstva bojovně. Na hostech bylo vidět, že by vedení milerádi udrželi, neřku-li navýšili. Jihočeši naopak přepnuli na výkonnejší stupeň a chystali se poprat o body. První, kdo však mohl ve třetím dějství skórovat, byl přerovský Sršeň, jehož střelu z těsné blízkosti efektně vykopl Klestil. Ve 46. minutě se domácím podařilo vyrovnat. Střela z hranice levého kruhu vyslaná Martinem Nedvědem si našla cestu za záda Čidera - 3:3. Stav byl nerozhodný a na ledě se začalo jiskřit - šlo do tuhého. Aktivita obou celků se stupňovala a jak na Budějovicích, tak na Minoru byla vidět touha po vítězství. I přes vážnost situace se nevyvarovala obě mužstva několika chyb, které však z druhé strany nebyly potrestány. Čas v Budvar Aréně plynul velmi rychle a oba celky změnily přístup k utkání, když se jejich mottem stala defenzíva. Ani jedno z mužstev nechtělo inkasovat, a rozhodnout měli tedy pravděpodobně chyby či přesilovky. V 56. minutě se nechal vyloučit na dvě minuty za faul kolenem nejlepší hráč domácích Martin Nedvěd. Hosté se však nedostali ke kloudnému tlaku a nevytvořili si prakticky jedinou vážnější šanci. Ostrou ránu vyslal po vyrovnání počtu hráčů na ledě domácí Dolina, ale na Čidera si nepřišel. V závěru utkání měli navrch domácí, když zavřeli několikrát svého soupeře do jeho obranného pásma. Branky se však již nedočkali a utkání skončilo spravedlivou remízou.

K dalšímu utkání zajíždějí dorostenci HC České Budějovice do Znojma. Doma se představí opět ve čtvrtek v 17.30 proti Horácké Slavii Třebíč.

Milan Stárek, trenér HC České Budějovice: "Myslím si, že k vidění byl dobrý zápas z toho hlediska, že se hrálo velmi svižně a bez zbytečného přerušování a vylučování. My jsme mohli získat dva body, ale také jsme naopak mohli oba ztratit. Po této stránce jsem celkem spokojen. Ovšem když srovnám výkon druhého celku moravské části s druhým týmem naší skupiny, je to jako nebe a dudy. Česká část je podle mého názoru kvalitnější."

Josef Malék, trenér Minoru Přerov: "My jsme dnes utkání začali velmi dobře. Oproti loňsku, kdy jsme zde prohrávali v páté minutě 0:2, se nám úvod povedl. Po zbytečném vyloučení jsme ale inkasovali. V první třetině jsme mohli dát více branek, stejně jako ve druhé. Poté, co jsme se opět dostali do vedení, jsme ale znovu chybovali a soupeř nás na záčátku třetí třetny potrestal. Kdyby nám však někdo řekl, že si sem jedeme pro bod, asi bychom mu moc nevěřili. S výsledkem jsme spokojeni."