30.09.2004, Tomáš Zetek

Dorost: CEB - PCE 3:6 - Jihočeši bez Stárka prohráli

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - V 10. kole dorostenecké extraligy přijeli na jih Čech hráči Pardubic. Domácí borci, jimž na lavičce chyběl hlavní trenér Milan Stárek, zaplatili za nevyužité šance a také za četná vyluočení, která v průběhu zápasu brzdila jejich rozlet.
Letošní sezona extraligy dorostu se přehoupla do své druhé čtvrtiny a přichází tak na řadu odvety mezi mužstvy z české části naší republiky. Do Budvar Arény přijeli ve čtvrtek hokejisté Moelleru Pardubic, na jejichž ledě prohráli v prvním kole svěřenci trenérů Stárka s Caldrem 1:3. Právě dlouholetý hlavní kouč budějovického dorostu a stálice jihočeské mládeže Milan Stárek chyběl v utkání s Východočechy na lavičce svého týmu. „Milan leží doma s horečkami. V Písku ještě byl, ale dnes už zůstal doma. Je to asi nějaká viróza. Doufejme ale, že nic vážného,“ upřesnil diagnózu trenér brankářů HC ČB Ladislav Gula, jenž spolu s šéftrenérem mládeže Jaroslavem Liškou, vypomáhal v utkání na střídačce Vladimíru Caldrovi.

Utkání začalo oboustranně velice opatrně a první vážná šance přišla až v 6. minutě. Pardubický Bláha však ztroskotal na Klestilovi a z protiútoku domácí Nedvěd pouze vyprášil nadvakrát betony brankáře Landsmana. V 8. minutě se již poprvé měnilo skóre. Přesně do šibenice se trefil bez přípravy Ladislav Jindřich - 0:1. Jihočeši však nechtěli dát favoritu kůži lacino, a tak hned minutu nato nezištně nahodil puk na branku hostí Tomáš Hájek a k údivu všech se puk za pár okamžiků ocitl za čárou - 1:1.
Na obou stranách se střídal jeden rychlý útok za druhým a diváci se rozhodně nenudili. Ve 13. minutě domácí opět prohrávali, když Michal Stanek prostřelil vše, co mu stálo v cestě včetně překvapeného Klestila, jenž zahlédl kotouč, až když ho lovil ze sítě - 1:2. Brankový účet prvního dějství uzavřel krásnou ranou z vrcholu kruhu Petr Pankratz. Jeho nechytatelný projektil zalétl přesně za pravou tyčku hostující svatyně a bylo tak opět vyrovnáno - 2:2.

Do druhé třetiny vstoupili Jihočeši aktivněji. Za jejich snahu se jim dostalo zasloužené odměny v podobě vedoucího gólu. Osvědčila se tradiční spolupráce prvního útoku. Nedvěd našel Jakuba Dolinu, jenž protlačil puk do branky - 3:2. Nejlepší hráč domácích z prakticky všech předchozích utkání Tomáš Rod se tentokrát zapsal do statistik pouze čtyřmi dvouminutovými tresty. Při jednom z nich skóroval Jan Semorád na 3:3.
Domácí byli Pardubickým více než vyrovnaným soupeřem. Jejich snahy však opět, tak jako v mnoha předchozích zápasech, ztroskotaly na tragické koncovce. Hosté podnikali protiútoky do rozhozené obrany Budějovických a ve druhé části se trefili ještě jednou. Lukáš Poskočil z mezikruží propálil Tomáše Klestila - 3:4.

Posledním hřebíčkem, který definitivně rozhodl o vítězství hostů, byla branka ve 41. minutě. Přesilovku hostů využil nejlepší hráč utkání Ladislav Jindřich - 3:5. Domácí ještě několikrát dokázali zatopit před Landsmanem. Ani jedinou z mnoha šancí však nevyužili. Hosté přidali ještě jeden gól, když se trefil opět Jindřich - 3:6. S dějinami utkání již nepohnula ani 69 vteřin dlouhá pardubická přesilovka pět na tři. Východočeši tak i ve druhém utkání zvítězili nad HC ČB, tentokrát v poměru 6:3.

Jaroslav Liška, šéftrenér mládeže HC ČB: Tohle mužstvo vůbec není špatné a myslím si, že má předpoklady k úspěchu. My jsme byli dnes Pardubickým výkonnostně vyrovnaným soupeřem, srážela nás ale naše nedisciplinovanost a častá vyloučení. Je to škoda.