07.10.2006, Radek Papáček

Dorost: CEB - PAR 5:3 - Vydřené tři body

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Dorostenci českobudějovického HC si poradili s celkem Pardubic a v domácím prostředí tak potvrdili výhru z minulého kola v Litvínově. Střetnutí soudedů v tabulce ale přineslo vyrovnaný průběh se šťastnějším koncem pro Jihočechy. Na třech brankách z pěti se asistencemi podílel bek domácího mužstva Roman Vráblík.
První zákrok si z brankářů připsal budějovický Petrov. Bylo to při vyloučení Janka, když jej od modré prověřil hostující L. Havlík. Další šanci měli také pardubičtí, Pilař našel v mezikruží zcela volného Blažka, kterému ale puk přeskočil hůl. Na druhé straně naopak našel Aleš Ježek ideálně Janečka, tomu se z úhlu nepodařilo trefit odkrytou klec. V 9. minutě otevřel skóre utkání Marek Vaniš. Do samostatného úniku jej vyslal Jank a domácí borec zavěsil puk přesně pod horní tyčku Landsmanovi klece - 1:0. Posléze se však pardubický brankář vytáhl, když dokázal lapit stoprocentní šanci Soudka. Příležitost k vyrovnání se hostům naskytla po chybě domácí obrany v rozehrávce. Adam Havlík v tváří tvář proti strážci budějovické klece neuspěl a gólová radost tak přišla v 18. minutě na druhé straně. Aleš Ježek napodobil svého spoluhráče Marka Vaniše a svižnou střelou získal pro své mužstvo dvoubrankové vedení - 2:0. To ovšem domácím dlouho nevydrželo. Za třiadvacet sekund našel pardubický Stoklasa před brankou volného Lukáše Kapece, který nedal Petrovovi šanci - 2:1. V závěru třetiny nemohl být zkušený trenér Vladimír Martinec spokojený s hrou svých svěřenců. Za hákování totiž putovali na trestnou lavici během půl minuty Buchtele a Kousal. A nabídnutou dvoujnásobnou převavu Jihočeši náležitě využili. Josef Rezek křížně našel u pravé tyče Radima Heřmana, kterému stačilo pouze nastavit hůl - 3:1. Třetí branku jsme dostali po dobré akci soupeře, i když do té přihrávky gólman mohl šáhnout. Přesto předchozí dvě inkasované branky byly laciné a to by se nemělo stávat", litoval stavu po první třetině pardubický kouč.

Lepší vstup do třetí třetiny měli hosté z východu Čech. Dopomohl jim k tomu svým vyloučením Soudek. Mužstvo z města perníku přesilovku rozehrálo dobře a v době, kdy rozhodčí Pešina signalizoval další trest se mladíkům z Pardubic podařilo snížit. Zpoza branky trefil Robert Kousal lišácky stojícího Petrova a od jeho výstroje se puk odrazil za brankovou čáru - 3:2. Možnost k získání opět dvougólového náskoku měli domácí ve 33. a 39. minutě, nabídnuté přesilové hry ke vstřelení gólu ale nevedly. Hostům se dokonce naskytla převaha pěti proti třem. Za katr putovali z budějovického celku za držení Heřman a za sekání Vráblík. Čtrnáct sekund do konce prostřední části utkání byla ale krátká doba na to, aby si dokázali vytvořit nějakou příležitost ke vstřelení branky.

Na začátku třetí třetiny pokračovala třičtvrtě minuty dlouhá přesilovka Pardubic. Vše podstatné co se odehrálo před Petrovem, byla pouze roztržka po které usedli na trestnou lavici domácí Dietz a hostující Pilař. "Sice jsme prohrávali o jednu branku, ale myslím si, že nepovedená přesilovka utkání nerozhodla, protože se nám pak stejně ještě podařilo vyrovnat," řekl po utkání Vladimír Martinec. Na druhé straně měl Landsman narozdíl od svého protivníka v brance více práce. Při pokusech Heřmana, Hudlera i A. Ježka si ovšem pardubický gólman zachoval čistý štít. Ve 47. minutě při něm stálo i pořádné štěstí. Soudkova tečovaná střela totiž prošla jen těsně vedle tyče jeho svatyně. O tři minuty později bylo skóre srovnáno. Jank musel zatáhnout za záchranou brzdu a fauloval unikajícího protihráče. Adam Havlík z trestného střílení překonal slovinského brankáře pod jeho pravým betonem - 3:3. Vyrovnání vlilo hostům krev do žil a hrál se svižný hokej. V 54. minutě přiblížil domácí k zisku tří bodů Robin Soudek. Hostující obrana jej nechala osamoceného před brankou a ten výzvou ke skórování od Rezka nepohrdl - 4:3. O osudu utkání mohl rozhodnout Rezek, tíhu trestného střílení ale neunesl. "Kdyby nájezd proměnil, bylo by již zřejmě rozhodnuto," myslel si asistent trenéra Václav Červený. Společně se svým kolegou Karlem Soudkem si ale mohl oddychnout v 55. minutě. Kámen ze srdce jim spadl po akci Radka Seidla. Centr třetího útoku napřáhl po přejetí modré čáry a jeho rána skončila v soupeřově síti - 5:3.

Václav Červený (České Budějovice): Vítězství je pro nás cenné, protože Pardubice jsou kvalitní celek. V přípravě jsme s nimi prohráli, takže jsme z nich měli svým způsobem respekt. Výsledek po první třetině nás uspokojil a v té druhé dostal od nás soupeř strašně moc prostoru. Navíc jsme díky našim zbytečným faulům dovolili soupeři vyrovnat. Na začátku třetí třetiny se nám podařilo přestát přesilovku pět na tři, což byl klíčový okamžik utkání. Myslím si, že jsme nakonec vyhráli zaslouženě.

Vladimír Martinec (Pardubice): Doplatili jsme na to, že jsme zaspali první třetinu, která vlastně všechno rozhodla. Dostali jsme se do dvougólové ztráty a pak jsme již jen dotahovali. Podařilo se nám sice vyrovnat z penalty, ale to bylo málo, protože pak jsme zase vinou vlastních chyb inkasovali.