05.12.2005, Roman Šperňák

Dorost: CEB - OVA 3:3 - O vítězství Jihočechy připravila třetí třetina

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - 28. kolo přiválo do Budvar Arény dorostenecký celek Sarezy Ostrava. I když byli svěřenci trenérů Karla Soudka a Václava Červeného po většinu utkání lepším týmem, jejich soupeř si přibalil na dlouhou cestu domů bod za remízu, kterou vyválčil zlepšeným výkonem ve třetí třetině, kdy dokázal dotáhnout dvoubrankové manko.
Domácí trenéři přichystali divákům malé mikulášské překvapení v podobě návratu Martina Havrana do sestavy a také výpomoci již stabilního člena juniorského týmu Tomáše Hájka a jak bylo od počátku utkání patrné obě staronové posily výrazně oživily hru Jihočechů v úvodu zápasu, ale stejně ztrátě bodů zabránit nedokázali.

Do samotného utkání vlétli domácí jak se patří a v úvodu nejistého Gleicha řádně rozchytali. Že se nevyplácí faulovat se Slezané přesvědčili ve 3. minutě, protože domácí hned svou první početní výhodu proměnili ve vedoucí branku. Po spolupráci s Havranem si od mantinelu vybruslil Červený a trefil přesně. Gleichovy betony nestačily sklapnout k sobě a puk se třepotal v síti. - 1:0 Hosté, možná unavení dlouhou cestou, působili mnohem pomalejším a těžkopádnějším dojmem. I přesto ukázali, že se s nimi musí počítat a to hlavně při akci tří proti jednomu, kdy celou akci špatně zakončila dvojice Kopáč - Ferenc. Domácí si nedali pozor a z další ojedinělé šance hostů se zrodilo vyrovnání. V signalizovaném trestu ujel Kopáč, z levého křídla prudce pálil a jeho střela vypadal Klestilovy z rukavice před dojíždějícího Pindura. Překonat ležícího brankáře již nebyl velký problém a stav byl vyrovnán. - 1:1 Radost ostravských mladíku však netrvala dlouho. Přesně to bylo 28 vteřin, protože v čase 13:00 předvedli Bíza s Feferlem výbornou kombinační akci, na jejímž konci stál u pravé tyčky volný prvně jmenovaný a vsítil. - 2:1 Po této brance již aktivita obou týmu ustala a i gólových šancí ubylo. Za zmínku již stojí pouze souhra Červeného s Janečkem, které by více slušela jiná koncovka než lapačka gólmana. Byl to však on, kdo držel Sarezu nad vodou a po vlažném začátku, získal jistotu a výborným výkonem pomohl svým spoluhráčům k bodovému zisku.

Druhé dějství bylo chudší na branky, ale to samé neplatilo o šancích potřebných k jejich vstřelení. Těch mohli diváci vidět dost a dost a to hlavně na straně týmu z jihočeské metropole. Hned v první minutě mohl zvýšit Červený, hned po něm měl ke gólu blízko Rezek. Ani jeden z nich se neprosadil, a tak to bylo stále o gól. V 7. minutě se odehrál souboj, který byl k vidění ještě několikrát během zápasu a vždy se stejnou koncovkou. Horák dostal nahrávku těsně před brankoviště, ale proti ostravskému brankáři se neprosadil. Sám před brankářem byl ještě o minutu později a posléze Gleicha nepřekonal ani do třetice. Trojka dnes byla magické číslo, protože v 32. minutě se potřetí za sebou nechal vyloučit hostující Voráček a přesilovky dnes představovaly tajnou zbraň českobudějovické eskadry. Hájek vzal puk, zajel s ním až na hranici brankoviště, kde ho přenechal Rezkovi, jenž ho pohodlně nasměroval k tyčce. - 3:1 Náskok o dva góly naplňoval všechny optimismem, protože do té doby hosté nepředvedli ve druhé třetině naprosto nic. Ovšem nic netrvá věčně a hokejisté ze slezské metropole se začali pomalu probírat ze zimního spánku a předznamenali svůj drtivý finiš. Klimšu i Barčáka Klestil ještě vychytal a udržel pro své barvy celkem bezpečný náskok.

V závěrečné části se událo opět to, co Budvar Aréně již několikrát v této sezóně zažila. Velmi nadějné vedení se během pár okamžiků rozplynulo a dorostenci bojovali alespoň o bod. Hned v úvodu zahrozil Vajda, jenž sám mezi kruhy neprostřelil Klestila. Na druhé straně se v úplně totožné pozici ocitl smutný hrdina dnešního utkání Roman Horák. Stejný hráč se objevil v další situaci v 10. minutě, kdy nepřekonal ani obránce stojícího v bráně, protože Gleich ležel daleko od brankoviště v prostoru na úrovni buly. Domácí zahazovali vyložené šance a to se jim následně krutě vymstilo. V 9. minutě pálil z levého křídla Mikula a tím navnadil na okamžiky budoucí. V 11. minutě se tentýž hráč dostal k odraženému kotouči po střele Jandy a pohotově dopravil puk za brankovou čáru. - 3:2 Pro hosty to byla odměna za zvýšenou aktivitu, jíž se prezentovali v posledních minutách. Jihočeši se snažili dát další branku, ale pojistku sebral z hole Horáka a Bízy pohotový Gleich, jenž velmi podržel své mužstvo stal se základním kamenem bodového úspěchu. V čase 54:35 se Slezané dočkali vyrovnání a to z nenápadné akce. Hrdina posledních okamžiků Mikula nahodil puk od modré čáry směrem na branku, protože už neměl jinou možnost, co by s ním udělal. Nahozený kotouč na rozdíl od domácích obránců nadále důsledně sledoval a vyplatilo se mu to. Klestilovi lehký puk vypadl a sám Mikula ho došťouchal do branky. – 3:3 Jediná chyba českobudějovického brankáře bohužel přišla v ten nejméně vhodný okamžik. Následující minuty už přinesli hru nahoru – dolů, kdy mohla obě mužstva strhnout vítězství na svou stranu, ale v tom jim bránili pohotoví brankáři.
Zazněla poslední siréna, po níž domácí ztratili jasné vítězství a hostující kabinou se nesl pokřik jako po vyhraném zápase.

Václav Červený, asistent trenéra HC České Budějovice: V průběhu utkání jsme byli přeci jenom o trochu lepší, což se zúročilo v tom, že jsme vedli o dvě branky. To vyrovnání soupeře přišlo ze dvou důvodů. V první řadě jsme nedali velké množství šancí a potom jsme udělali individuální chyby v protiútocích soupeře a zaplatili jsme za to.

Vladimír Stránský, trenér HC Sareza Ostrava: S výsledkem jsme určitě spokojeni, protože na klukách byla znát únava. Tomu odpovídal i průběh, kdy to nevypadalo, že bychom měli něco uhrát, ale v poslední třetině se nám naštěstí povedlo vydolovat poslední zbytky sil a to utkání jsme zremizovali.