04.12.2004, Tomáš Zetek

Dorost: CEB - OVA 3:0 - Druhá výhra ve dvou dnech

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Po pátečním utkání s Opavou, které Jihočeši vyhráli 4:2, se v Budvar Aréně utkali s mužstvem Sarezy Ostrava. Hosté nebyli příliš těžkým soupeřem a Stárkova eskadra si v pohodě pohlídala vítězství 3:0. Tato výhra byla již třetí budějovickou v řadě a dorost HC České Budějovice dýchá v tabulce na záda Plzni, která drží poslední postupové místo do play-off.
Ve 28. kole dorostenecké extraligy zavítalo na jih Čech mužstvo Sarezy Ostrava. Čtvrtý celek tabulky moravské části přijel pod Černou věž s neúplným kádrem. Několik hráčů zůstalo ve slezské metropoli, aby pomohlo v těžkém boji s budějovickou juniorkou, a několik dalších chybělo z důvodu zranění. Domácí nemohli opět počítat s Vladimírem Stejskalem a nově také s Petrem Zíbem, jenž v pátek proti Vítkovicím utrpěl lehký otřes mozku.

Utkání začalo v režii Jihočechů, kteří se posíleni úspěchem s druhým ostravským celkem, jenž porazili o den dříve 4:2, pustili do Sarezy se vší parádou. Ihned od úvodního buly navázali na zodpovědný výkon z předešlých zápasů. I přes precizní hru se však několikrát Stárkovi svěřenci nevyvarovali chyb v rozehrávce či zbytečného vylučování. Hosté na tom ale z tohoto hklediska nebyli v žádném případě lépe - spíše naopak. Svou nedisciplinovanost a chybování v základních herních situacích dokázali v 8. minutě, kdy putoval s pěti minutovým trestem na bedrech rovnou pod sprchy Richard Weber za faul kolenem. Dlouhou přesilovku domácím zkratil zbytečným faulem Parýzek. Jihočeši v početní převaze nepředvedli prakticky nic, co by mohlo silněji závánět první brankou. Postupem času se dostávali hosté do role pozorovatelů budějovických hrátek. Ve 14. minutě ještě nepohnul ukazatelem skóre Červený, když po ideální příhře Nedvěda nepřehodil padajícícho Čaňa. Dvě minuty nato se už ale poprvé měnil stav. To když se do útoku vrhli s nasazením vlastního zdraví Polodna s Ťoupalem a po jejich ataku skončil spolu s nimi v brance i obránce Vítkovických Voráček a brankář Čaňa. Nepřehlednou situaci vyřešil střelou do změti těl Martin Kadlec. Kotouč si nakonec cestu dosítě proklestil - 1:0. Za tohoto stavu se šlo také poprvé so šaten.

V úvodu druhého dějství se poprvé více zapotil také strážce domácí svatyně Tomáš Klestil, který se lepší zápas od zápasu. Jeho stoupající formě určitě napomáhá i střídavý start do Tábora. Záhy po nástupu na led ho prověřil Belanec. Ve 25. minutě to bylo již o dvě branky, když Petr Pankratz předvedl nádherný hokejový moment v podobě rány připomínající dělový projektil. Puk vyslaný domácím útočníkem gólman hostů snad ani nemohl zahlédnout - 2:0. Pár chvil poté došlo ke střídání brankářů ve Vítkovické kleci. Čaňu nahradil Štěpánek. Nový muž na ledě si ještě nesáhl na kotouč a už ho lovil ze své sítě. Agilní Kadlec našel na hranici brankoviště najíždějícího Ondřeje Ťoupala a ten usměrnil jeho přihrávku do odkryté klece - 3:0. Dvojka hostujícího mužstva si jednou ohmatala touš a už putovala zpět na střídačku. Do brankoviště se vrátil Čaňa, který si pouze odskočil na úpravu výstroje. Domácí byli v této fázi utkání na koni a podnikali do rozhozené obrany Ostravských divoké útoky. Jeden z nich předvedl Martin Nedvěd, ale svůj nájezd neproměnil. Hosté spoléhali na rychlé brejky, do kterých se však díky nedůrazu a chybám v rozehrávce často vůbec nedostali. Před druhou obrátkou však dokázali přeci jen zahrozit. Klimša připravil u hrazení touš pro Belance, který v ideální pozici mezi kruhy tvrdým "golfákem" netrefil branku domácích. Po čtyřiceti minutách byl stav utkání 3:0.

Třetí třetina se dohrávala v poklidném duchu. Na Slezanech byla sice vidět snaha, ale nepřesností bylo až příliš na to, aby domácí dokázali ještě potrápit. Ti si se soupeřem hráli chvílemi jako kočka s myší. Ve 45. minutě předvedli ve svém útočném pásmu doslova atentát na vítkovickou branku. Šance Nedvěda, Červeného či Parýzka ani opětovný pokus Rudolfa Červeného však pohříchu gólem neskočily. Před Čaňou v tu chvíli doslova hořel led. Jihočeši měli mnoho šancí, ale ani jednu již nedokázali přetavit v další úspěch. Při pohledu na hostující eskadru bylo jasné, že o osudu utkání je rozhodnuto. Díky této skutečnosti Stárkovo mužstvo hodně polevilo a nechalo si více zachytat i Klestila, který prokazoval své kvality po celý zápas. V 55. minutě měli dokonce Vítkovičtí příležitost hrát necelou minutu přesilovou hru pět na tři, ale z modrého ostravského mraku nezapršelo ani tentokrát. Klestil byl pozorný i při velké šanci Adámka, kterou lapil tygřím skokem k pravé tyči. Utkání skončilo naprosto zaslouženým vítězstvím Jihočechů. Ti v sobotu proti Sareze Ostrava vyhráli již třetí zápas v řadě.

V dalším utkání se představí dorost HC České Budějovice opět doma. V Budvar Aréně přivítá ve čtvrtek v 17.30 mužstvo Minoru Přerov.

Milan Stárek, trenér HC České Budějovice: "My jsme hráli stejně jako proti Vítkovicím. Ikdyž v pátek to byl trochu lepší výkon z naší strany, já jsem samozřejmě spokojen. Hráli jsme zodpovědně. Opět bych chtěl pochválit brankáře Klestila, kterému pravděpodobně prospěl střídavý start v Táboře. Stejně jako v minulém zápase byl oporou a jeho výkony se zlepšují, což je dobře. Jediné, co mě mrzí je to, že jsme mohli dát více gólů. Na druhou stranu jsme ale také mohli nějaké góly dostat, takže jsme spokojeni."

Vladimír Stránský, trenér HC Sareza Ostrava: "My jsme byli bohužel po včerejším utkání oslabeni o několik klíčových hráčů. Do toho se nám na začátku jeden hráč vyfauloval a dalšímu se zlomil nůž, takže to bylo hodně nekompletní. Tím, že ti nejlepší nehráli, to dopadlo tak, jak to dopadlo. My chceme hrát vždy dopře z obrany a spoléhat se na rychlé brejky. To se nám dnes bojužel příliš nedařilo. Domácí vyhráli naprosto zaslouženě."