19.11.2005, Roman Šperňák

Dorost: CEB - KOM 9:3 - Kometa odletěla s debaklem

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Po dlouhé pauze, kterou způsobila reprezentační přestávka a šňůra tří zápasů na venkovních stadionech, se dorostenci HC České Budějovice představili na domácím ledě Budvar Arény. V dnešním zápase přivítali svěřenci trenérů Karla Soudka a Václava Červeného Kometu Brno a po dobrém výkonu jí přibalili na zpáteční cestu devět branek.
Po dlouhé době s Červeným v sestavě a doplněným kádrem o trojici žáků Horák, Heřman a Semrád, se představili dorostenci na vlastním ledě. Přivítali Kometu Brno a po sérii neúspěšných zápasů chtěli bodovat. Tomu odpovídal i přístup hráčů, protože Budějovičtí byly lepší snad ve všech činnostech. Po lehce vyrovnaném začátku vzali otěže utkání do svých rukou Jihočeši a hned v první nabídnuté přesilovce skórovali. Havran zkoušel pálit od modré, napoprvé mu to nevyšlo, ale podruhé se nemýlil a s pomocí tyčky poslal puk za brankovou čáru. Domácí hokejisté byli nadále aktivnější a to jim přineslo ovoce v minutě šesté, kdy Bíza bekhendovým blafákem zakončil akci Červeného, který ve vlastním pásmu vybojoval puk a dovezl ho až před branku. - 2:0 Moravané nemohli chytit tempo zápasu a i díky obrovským individuálním chybám a nejistému brankáři byli stále pod tlakem. Největší šanci Komety chytil Tábor v 10.minutě. To před ním stál zcela volný Skácel, ale tváří v tvář mladému brankáři neuspěl. Co se nepovedlo na straně jedné, povedlo se na druhé a ještě k tomu dvakrát. V 15. minutě předvedli domácí další skvělou kombinační akci. Rezek vybojoval puk na obránci, uháněl s ním na branku, kde ho předložil Ježkovi, jenž položil Čiliaka a vrátil Rezkovi před prázdnou klec. - 3:0 Gólmana z branky pak definitivně vyhnal Šaršok, když využil další z mnoha kiksů brněnských obránců na modré čáre a svůj nájezd bezpečně proměnil. - 4:0 Čiliaka střídal Vrba a podobné střídání stráží se v zápase opakovalo ještě několikrát. Zazněla siréna a hosté odcházeli do kabiny se svěšenými hlavami a nepříznivým skóre.

Nevíme co se dělo v kabině obou týmů, ale v úvodních 8 minutách se děli věci nevídané a vlastně nejpodstatnější z celé prostřední části. Hosté nastoupili s odhodláním vsítit branku a jejich herní projev byl aspoň na začátku sympatičtější než v předcházejících pasážích hry. Brněnští mladící využili nesoustředěnosti domácích a ve 24. minutě skončila tečovaná střela Korvase u tyčky Táborovy branky a odstartovala tak 4 minutovou přestřelku. - 4:1 Na druhé straně kontroval drzým průnikem obranou a chladnokrevným zakončením mladičký Horák. - 5:1 a na rozdíl pěti branek posunula skóre střela Kovácsika. - 6:1 Aby gólových zápisu nebylo málo, putoval kotouč po ose Vopálka - Hrstka - Skácel až za záda brankáře Tábora. Toho pak z brány vyhnal pokus Kožára jenž zkoušel štěstí zpoza brány o gólmanovy betony a vyšlo mu to. - 6:3 Trenér Soudek se rozhodl vyměnit strážce klece a svým tahem pak zamezil dalšímu inkasovanému gólu. Od 8. minuty potom hra ubrala na rychlosti a ubylo i šancí. Hokejisté z jihočeské metropole se znovu probrali až s blížící se sirénou. Bohužel je rychle zmrazil Vráblíkův faul, který přišel v čase 39:26 a pro hosty připravil dlouhou čtyřminutovou přesilovku, kterou přeťala druhá přestávka.

Ve čtyřech nastoupili domácí hokejisté do závěrečného dějství a v tomto počtu měli podle nejlepších představ zůstat až do 44. minuty. Tyto předpoklady se naplnili, protože hosté vyslali na Klestila 2 střely za celou početní výhodu. Navíc při té druhé se do protiútoku dostal Ťoupal a 19 vteřin před vypršením Vráblíkova trestu zvýšil vedení kličkou do bekhendu. - 7:3 Domácí byli jasně lepším týmem, hru kontrolovali a přidali ještě dvě branky. Nejprve znovu vyhnal z klece Čiliaka, ten tam podruhé pobyl od 26. do 46. minuty, dorážkou Rezkovi střely Heřman a druhému brankáři Vrbovi přidal další gól Ježek. - 9:3 Poté se již čekalo pouze na konec utkání. V samotném závěru se pak vyznamenal Vrba, když chytil jasný gól Ferebauerovi, za což si vysloužil potlesk diváků. Podruhé tribuna tleskala po konci zápasu, ale tentokrát již domácímu týmu za výsledek a předvedený výkon.

Václav Červený, asistent trenéra HC České Budějovice: Hráči po dlouhé době splnili to, co jsme jim řekli v kabině. Hráli s obrovským nasazením o čemž svědčí branky, které jsme dali. Za stavu 4:0 jsme bohužel trochu polevili, ale bylo dobře, že jsme se po krátké odmlce znovu zvedli a zápas v klidu dohráli. Do zápasu zasáhli hráči mladší věkové kategorie a nepodali vůbec špatný výkon, což je pro nás příslibem do budoucna.

Martin Hrstka, trenér HC Kometa Brno: Z mého pohledu byli domácí jednoznačně lepším týmem, což se odrazilo i na výsledku. My máme navíc velký problém s brankáři a jejich výkon byl základ naší prohry. Musím poblahopřát soupeři, protože nás předčil ve všech činnostech.