06.09.2004, Tomáš Zetek

Dorost: CEB - KLA 4:12 - V domácí premiéře totální propad

Č e s k é B u d ě j o v i c e - Ve druhém kole nového ročníku dorostenecké extraligy se poprvé předvedli v Budvar Aréně hráči HC ČB. Premiéra před vlastním publikem se však záhy změnila v nelichotivý debakl. Kladenská mašina rozprášila Stárkovy svěřence s nevídanou lehkostí.
V pondělním podvečeru se naskytla divákům v Budvar Aréně na první pohled příjemná podívaná. V utkání dorostenecké extraligy bylo totiž k vidění neuvěřitelných 16 branek. Při pohledu na statistiky utkání vás však bohužel zrak nešálí. Svěřenci trenérů Milana Stárka a Vladimíra Caldra museli spolknout hořkou pilulku v podobě dvanáctigólového výprasku. Na úvod nového ročníku dorostenecké extraligy prohráli Jihočeši 1:3 v Pardubicích. „Měli jsme zprávy, že domácím se příliš nevydařily přípravné zápasy, tak jsme si celkem věřili. Nakonec jsme však prohráli a je to škoda,“ vzpomněl na první kolo hrané na východě Čech lodivod Českobudějovických Milan Stárek. To ještě nevěděl, co ho čeká v pondělí.

Ve druhém kole přijel do jihočeské metropole celek HC Rabat Kladno a zápas to byl vskutku zajímavý. Obě mužstva vstoupila do utkání opatrně a chtěla hrát ze zajištěné obrany. Tato skutečnost však vzala za své již ve čtvrté minutě, když první vážná akce hostí skončila gólem. V rohu vybojoval puk Veselý a přesnou přihrávkou našel v ideálním prostoru mezi kruhy Tomáše Zindulku, k němuž se v daný okamžik naklonilo i trochu štěstí. Kotouč se po jeho střele odrazil od levé tyče do brusle klečícího brankáře Tomáše Klestila a poté se dokutálel za brankovou čáru – 0:1. Chyby domácí obrany se po obdržené brance začaly povážlivě kupit a v desáté minutě se na domácí mužstvo snesla bouře, z níž se po celou dobu utkání již nepodařilo Jihočechů uniknout.
Na 0:2 zvýšil po pěkné individuální akci Jan Eitler. Minutu a půl na to lovil Klestil puk ze své klece po třetí, když Bláhovu ránu od modré tečoval Jakub Valský a načal tím svůj gólový večer - 0:3. V tu chvíli se na domácí branku valil jeden útok za druhým a ve 13. minutě to bylo již 0:4, když Petráčkův pokus nezištně tečoval za Klestila Jan Eberle. Brankový účet první třetiny, jež by se dala stejně jako celý zápas nazvat tragedií budějovické obrany, uzavřel v 16. minutě Jakub Voráček, který projel celým hřištěm jako nůž máslem a následně vysekl před domácím brankářem blafák, jenž rutinérsky proměnil v pátou branku Kladenských - 0:5. To už bylo moc i na Tomáše Klestila. Ten přenechal své místo v brankovišti Václavu Táborovi.

V nezáviděníhodné pozici byl asi při úvodní pauze v šatně celý tým domácích včetně trenérů Stárka s Caldrem. Motivovat mužstvo bylo asi nelehké, i přesto se po nástupu na led na chvíli zdálo, že by mohlo býti lépe. Ve 27. minutě ujeli dokonce v oslabení Hájek s Rodem. Nájezd dvou na jednoho však nezvládli ideálně a střela druhého jmenovaného postrádala razanci i přesnost. Poté se opět začala v tom špatném slova smyslu vyznamenávat budějovická obrana včele s brankářem Táborem. Ve 30. minutě vyhodili Kladenští v nouzi puk z vlastní třetiny. Lob, jenž vykroužil trajektorii nad celým hřištěm, dopadl až na modrou čáru obranného pásma domácích, kde číhal nejlepší hráč utkání Jan Valský a ač tísněn, protlačil puk za záda domácího gólmana – 0:6.
Prakticky jediným, kdo mohl znamenat ohrožení pro branku kladenského Cikánka, byl v pondělí v podvečer Tomáš Rod. Po krasobruslařském uvolnění se dostal až do bezprostřední blízkosti před hostující svatyni, v níž však pouze nechal slabou střelou vyniknout jejího strážce. Ve 33. minutě se konečně Jihočechům podařilo skórovat. Na druhý pokus dotlačil pod klečícím brankářem kotouč za jeho záda Hugo Margoč – 1:6. Do konce gólově chudé druhé třetiny dokázali ještě hosté zvýšit svůj již tak dost vysoký náskok, když završil svůj hattrick Jan Valský – 1:7.

Do třetího dějství vstupovali Stárkovi hoši se čtyřicetivteřinovou výhodou dvou hráčů v poli. Přesilovku pět na tři využil po akci nejlepšího hráče domácích Roda jeho jmenovec Tomáš Hájek – 2:7. Kdo čekal tlak domácích a jejich honbu za snížením hrozivého výsledku, musel být asi hodně zklamán. Ve 47. minutě zakončil blafákem individuální akci Jakub Voráček – 2:8. Zaslouženého úspěchu se následně dočkal Tomáš Rod, když dorazil za záda brankáře Cikánka střelu Milana Tripese – 3:8. Čtyři minuty na to vystihl další z mnoha chyb domácí obrany Eberle a na zlatém gólovém podnose předložil puk mezi kruhy Matěji Hoffmannovi, který procedil puk skrz Táborovi betony – 3:9.
Poslední ze čtyř jihočeských ran do černého předvedl opět Tomáš Rod, jenž po hezké individuální akci uklidil puk k tyči Cikánkovi branky a snížil na 4:9. Rozjetý kladenský brankostroj se dočkal kýžené desítky v 55. minutě, kdy se obranným pásmem projel Hlusička a zvýšil již na 4:10. Naprosto odevzdaně již odkroužili závěrečné minuty domácí borci, které ještě rozesmutnili Procházka a Mizera. Druhý jmenovaný necelou minutu před koncem uzavřel skóre na v našich luzích a hájích nevídaných 4:12.

Ve čtvrtek zajíždí Stárkovi svěřenci do Karlových Varů a v dalším domácím zápase se představí dorostenci HC ČB v sobotu ve 12.30 proti pražské Slavii.

Milan Stárek, trenér HC ČB: „Zápas se pochopitelně hodnotí velice těžko. Takový výsledek jsem za svoji kariéru u budějovického dorostu snad nezažil. My jsme selhali v obraně a nepodrželi nás ani brankáři. Čeká nás hodně moc práce. Nechtěl bych pochopitelně dělat nějaké závěry, protože za sebou máme teprve dvě kola, ale ta nám rozhodně ukázala, kde musíme přidat. Útok nehrál zase tak špatně, ale hokej se hraje hlavně od zadu a tam to bylo dneska velmi špatné.“