13.01.2007, Radek Papáček

Dorost: CEB - HKR 2:3 s.n. - Nájezdová loterie vyzněla lépe pro soupeře

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Podruhé ve třech dnech se tým trenérského tandemu Karel Soudek - Václav Červený představil v domácí Budvar Aréně. A podruhé odešel z boje poražen. I když proti Hradci Králové tomu tak bylo až po samostatných nájezdech. Jihočeši v poslední třetině prohospodařili dvoubrankový náskok.
V sobotním odpoledni zavítali do jihočeské metropole ke 34. kolu dorostestenecké extraligy mladíci z Hradce Králové. Souboj těchto týmu nasvědčoval vcelku jednostranou bitvu. Obě mužstva totiž od vrcholu či konce tabulky dělila před utkáním pouze jedna příčka. Z této skutečnosti ovšem mohly být jednoznačně spokojenější druhé České Budějovice, než předposlední Východočeši.

Svěřenci trenéra Jiřího Slabého tak přicestovali na jich Čech s vědomím, že mohou jen překvapit. To sem jim však v úvodu duelu rozhodně nedařilo. Již ve 4. min. nikým neatakovaný v dobré pozici minul branku Lochmana z mezikruží domácí Lukáš Sumerauer. A když hosté dostali možnost vyzkoušet si v utkání jako první přesilovou hru, dění na ledě jejich výhodě nasvědčovalo jen opravdu pramálo.

Zato Českobudějovičtí svou premiérorovou přesiloku v utkání využili o poznání lépe. Hostující Svoboda byl již sice po uplynutí svého trestu sedm sekund na ledě, přesto se ale Jihočeši udrželi v útočném pásmu a Roman Vráblík vyslal směrem na branku střelu mířenou těsně nad ledem, která zaplula přesně k pravé tyčce Lochmanovi klece - 1:0.

Na druhé straně musel příležitost hostů hasit brankář Hnízdil, jež se od Javůrka nenechal překvapit a své mužstvo uchránil od vyrovnání. Následně pak budějovický Dietz napálil při přesilovce horní Lochmanovu tyčku takovým způsobem, že brankáři Východočechů v uších zvonilo možná ještě v autobuse při cestě domů. První třetinu uzavřela pohledná spolupráce domácího Vráblíka s Janečkem. Prvně jmenovaný krásně vysunul svého spoluhráče rozjetého ve středním pásmu a ten Lochmana střelou mezi mezi betony překonal. Radovat se ale nemohl, po teči od chráničů velice nejistě působícího brankáře totiž puk zamířil mimo jeho tyče.

I druhá část se odehrávala převážně pod taktovkou borců, pro něž je Budvar Aréna domácím prostředím. Po dvou pokusech Rezka měl na hokejce stoprocentní gól Janeček. Křížná přihrávka od Dietze jak na zlatém podnose mu ale v poslední chvíli sklouzla z čepele, a ten tak nedokázal trefit zcela odkrytou branku. Na protější straně se brankář Hnízdil alespoň trochu protáhl při štiplavé střele Jakuba Měsíčka. I s tou si ale dokázal bez větších potíží poradit.

Další minuty utkání se nesly ve znamení dvojnásobných přesilovek na obou stranách. Jenže se opět beze zbytku opakoval prozatímní scénář utkání. Kdežto hosté během své výhody na Hnízdila snad ani jednou nevystřelili, tak domácí byli o notnou dávku nebezpečnější. Lochmanovy vypadávaly puky z rukou jak horké brambory, ale žádný z nich za brankovou čárou neskončil. O pár chvil později trefil z vlastního obranného pásma do nohy na střídačce stojícího trenéra Karla Soudka hostující Soukup. Lodivod Českých Budějovic ale tuto nepříjomnost rád protpěl, protože za katrem v tého době již seděl Gold a jeho svěřenci tak dostali opět příležitost hrát se dvěmi hráči v poli navíc. Více než dostatečně hojivou náplastí se pro Karla Soudka stala branka z hole Aleše Ježka. Jihočeský útočník zůstal na hranici branovisště zcela osamocený před bezmocným Lochmanem, čehož také dokázal náležitě využít - 2:0. Psala se 37. min. utkání.

Východeši tak s příchodem do poslední části vstupovali na led i s dvoubrankovým mankem. To se jim ale hned v úvodu podařilo částečně vymazat. Za držení hole putoval za katr domácí Heřman, který se však u trestoměřičů mnoho neohřál a po deseti sekundách jejich box opustil. Lukáš Zörkler totiž zůstal před Hnízdilem nikým nehlídán, mnoho se nerozpakoval a posla puk za Hnízdilova záda - 2:1.

Sedm minut uplynulo od první branky hostí, když bylo skóre srovnáno. Vyronávací trefu zařídila ve stejném obsazení opět ta samá dvojice, která stála u prního úspěchu Královehradeckých. Lukáš Zörkler prokázal dobrou orintaci v útočné třetině a kotouč napálil skrz hradbu těl až do sítě - 2:2. Východočechům jako kdyby najednou narostly křídla a všude byli o krok napřed. Jihočechy od dokonalého obratu soupeře v poslední části uchránil bravurním zákrokem Martin Hnízdil, když v leže nataženou rukou čapnul na brankové čáře puk mířící do sítě z hole Patrika Stehna. Otěže utkání mohl hostům z rukou vyrvat českobudějovický Radim Heřman. Lochaman ale také dokázal na poslední chvíli zabránit zcela jasnému gólu a své mužstvo rovněž podržel.

Tři dvacetiminutovky tak o vítězi nerozhodly a na řadu přišlo prodloužení. Ale ani to rozuzelní vyrovnané bitvy nepřineslo. Blíže k radosti však měli domácí, když jim možnost k urvání bodu navíc nabídl vyloučením Lukáš Karlík. Výhoda čtyř hráčů proti třem východočeským však přišla vniveč a tak majitele bonusového bodíku musely určit až samostatné nájezdy.

1. CEB - Janeček se sám vystrnadil ze střelebné pozice a branáře ani neohrozil.
1. HKR - Hnízdil si v klidu vybruslil hosujícího Smítka a jeho ránu kryl.
2. CEB - Rezek zkusil vystřelit, ale mířenou šibenici minul.
2. HKR - Svižnou střelou zaznamenává vítěznou trefu hostí Ludvík Svoboda - 0:1.
3. CEB - Lochman zůstal nepřekonán i potřetí, kdy to na něj zkoušel Ježek.

V autobuse, který mířil z jihočeské metropole do Hradce Králové, tak panovala bezesporu velice příjemná nálada. Tým Jiřího Slabého si totiž na své konto díky dokonalému obratu připsal po výhře nad Slavií další překvapivý skalp soka z nejvyšších pater tabulky. Pro Jihočechy to naopak byla druhá domácí ztráta v řadě.

Václav Červený (České Budějovice): V dnešním utkání se na našem výkonu opět do značné míry podepsal náš současný, velice úzký stav kádru. Opory Horák a Klementem nyní nastupují především za juniory a Soudek je nemocný. Přesto jsme si ale dokázali vypracovat dvoubrankový náskok. Proměněná přesilovka na začátku třetí třetiny ale soupeře jak se říká postavila na nohy a tím nás také postupně začal dostávat pod tlak. Začali jsem dělat chyby a musíme si přiznat, že soupeř si vyrovnání zasloužil. V nájezdech to pak již byla spíše loterie. Zklamání to pro nás samozřejmě je, na druhou stranu jsme jej ale při současném stavu kádru trochu i očekávali.

Jiří Slabý (Hradec Králové): Myslím si, že jsme do utkání vstoupili poměrně vlažně, za což jsme také draze zaplatili. Nakonec se nám ale vyplatil tah to třetí třetiny, kdy jsme sestavu stáhli na tři lajny a hru srovnali. Rovněž se nám vyplatilo zařazení Zörklera do první formace, který vlstně stav utkání vyrovnal. Na penalty se nám podařilo vyhrát poprvé v sezoně, což bylo ale také především vlivem štěstí.