04.03.2009, Miroslav Mayer

DOR: LIB - CEB 6:4 - První porážka dorostenců v play-off

Č. B u d ě j o v i c e - Dorostenci HC České Budějovice prohráli v prvním čtvrfinálovém utkání v Liberci 6:4. Za stavu 6:2 se ještě pokoušeli o zvrat, ale bohužel neúspěšně. Nejlepším hráčem českobudějovických byl Adam Přibyl, který si připsal dvě branky.
O zvrat v sérii se dorostenci pokusí v pátek v Budvar Aréně od 17:30.
Utkání sice ve Svijánské aréně začalo kvůli místnímu pravidelně problémovému plexisklu o pár minut později než bylo původně plánováno, ovšem energii to svěřencům libereckého trenéra Bouchnera ani v nejmenším neubralo a už pár minut po prvním dotyku s pukem vtiskli duelu jednoznačnou podobu. Zatímco domácí gólman Jelínek se mohl v klidu kochat zaplněným hledištěm a poslouchat oslavné ódy na své mužstvo, jeho protějšek Bláha s lítostí sledoval mistrovské akce Bílých Tygrů.

Nejprve dorostenecké hvězdy v podobě útočníků Vlacha a Filippiho prorazily nepřílíš pevný budějovický blok a připravily hokejovou chuťovku na hůl Jana Slivky, jemuž stačilo jen nastavit svou hokejku před prázdnou bránu – 1:0. Jasně nejlepší forvard na hřišti Fillipi v podstatě sám zařídil i druhý gól, když za necelé dvě minuty prosvištěl kolem všech beků a opět našel na brankovišti nekrytého Jana Slivku – 2:0.

Hordy hokejistů ve světlých dresech se ovšem řítily na Bláhu i dál. Ten už je ale s trochou štěstí a umu dokázal alespoň v první části zastavit. Vychytal přečíslení Psoty s Morongem a před sebou udržel kotouč i po dalším průniku Filippiho. Hokejový bůh se pak nad hosty smiloval a usměrnil ránu Adama Jánošíka pouze do břevna, první třetina tak skončila za stavu 2:0.

Jenomže tento stav nevydržel příliš dlouho, už po dvou minutách následujícího dějství umístil kotouč do budějovické sítě po přihrávce Moronga Ladislav Bittner a zvýšil již na 3:0. Fámózní kanonáda domácího celku se však nezastavila a už za pár okamžiků prostrkoval ze skrumáže touš do brány Daniel Miškovský - 4:0.

Viditelně slabší tým středečního podvečera se ale přeci jen také alespoň na chvíli vmísil do zatím suverénního tygřího představení. Martin Sekera vyslal přízemní ránu o síle průměrné přihrávky do brankoviště a stojícímu Jelínkovi propadl kotouč mezi betony – 4:1. Odezva z tábora druhého celku základní části extraligy dorostu však přijela expresem. V pádu mířící obránce Jiří Říha překonal Bláhu popáté a do budějovického brankoviště se musel postavit jeho náhradník Radek Podskalský – 5:1.

Spokojení domácí si na pár chvil odpustili svůj celozápasový útočný nápor, a povolili tak hrát s pukem i soupeři. A to dokonce tak, že Michalu Švihálkovi umožnili po pěkné kombinaci vstřelit branku, a dát tak jeho družstvu planou naději – 5:2. Dvacet sekund před druhou sirénou totiž unikl Filippi a místo toho, aby se za svůj skvělý výkon odměnil gólem, tak ještě předal do tandemu Patriku Maďarovi, a ten tím nejkrkolomějším možným způsobem zvýšil na 6:2.

Poslední část úvodního souboje série se rozjela v plahočivém tempu ne nepřipomínajícím některé střety mužstev Gambrinus ligy. Situaci rozvířila až osmačtyřicátá minuta, kdy Adam Přibyl zvedl kotouč odražený od jednoho z libereckých těl mimo Jelínkův dosah - 6:3. V jihočeských duších se v tu chvíli vzedmul slabý záchvěv naděje, a když svůj únik neproměnil Vlach, ani s tzv. „Kyselovou fintou“ neuspěl Bittner, hosté ještě dokázali snížit na rozdíl dvou branek. Při dlouhé hře bez brankáře se trefil kapitán Adam Přibyl, ovšem na obrat už bylo opravdu příliš pozdě. Liberečtí utkání dohráli utkání ve středním pásmu a po výsledku 6:4 se značně přiblížili k postupu do semifinále.

Lubomír Bouchner (Liberec): Jsme dnes spokojeni, i když jsme dnes čtyřikrát inkasovali. Nevím, proč jsme se klepali. Měli jsme to dobře rozehrané, dopředu jsme hráli dobře a v obraně jsme se klepali, dostali jsme laciné góly a vraceli jsme soupeře do zápasu. Zbytečně jsme povolili přijatelný výsledek, protože si myslím, že tu dnes měli prohrát 6:2 a zdecimovaní měli jet domů. Takhle jsme je vrátili a ukázali jim, že s námi mají šanci hrát.

Václav Červený (České Budějovice): To co jsme očekávali, že domácí do nás nastoupí, se potvrdilo hned v úvodu utkání. My jsme sem přijeli jakoby opařený, nechytli jsme úvod utkání a špatnou poziční hrou jsme dostali dvě rychlé branky. Rozkoukali jsme se někdy až ve druhé třetině. Nicméně vždy, když jsme se snažili vytvořit si nějaký tlak, tak soupeř nás potrestal gólem. V závěru utkání už bylo pozdě, kdy jsme na ně vyvinuli tlak a snažili jsme se korigovat výsledek.