03.03.2005, Tomáš Zetek, Martin Bocian

CHM - CEB 2:3 p.p. - Gól v prodloužení zachránil jihočeský sen

C h o m u t o v - Další nervy drásající podívaná byla k vidění na chomutovském Duhovém stadionu. Stejně jako ve třetím klání této semifinálové série dospěl i čtvrteční zápas za stavu 2:2 do prodloužení. V něm byli šťastnější Jihočeši a brankou Petra Havelky si vynutili páté rozhodující klání, které se uskuteční v sobotu vpodvečer v Budvar Aréně.
Hosté vstoupili do utkání lépe, Horčičkovu pozornost hned po půl minutě vyzkoušel Dvořák. Nápor Jihočechů ještě zesílila přesilová hra, kterou sice využít nedokázali, ale po jejím skončení už puk do brány dostali. Prospal ideálně předložil puk Štěpánu Hřebejkovi, pro kterého nebyl problém skórovat – 0:1. Chomutov mohl vyrovnat v 10. minutě, jenže spolupráce Noska se Šípem k úspěchu nevedla. Na opačné straně zvýšil přesným švihem od modré v přesilové hře Radek Martínek - 0:2. Během následujících několika chvil dvakrát prověřil Horčičkovy betony Rob. Další vyloženou šanci spálil poté Polodna. Prohodil si puk mezi obránci, ale svůj samostatný nájezd nezakončil zrovna nejpřesněji. Dvě minuty před koncem byl vyloučen Šimánek a za protesty si navíc vysloužil desetiminutový osobní trest. Přesilovku Chomutovští nevyužili a do kabin odcházeli s dvoubrankovým mankem.

Do druhé třetiny vstoupili domácí jako vyměnění. Byli aktivnější a měli šance, k čemuž jim pomohla i další početní výhoda při vyloučení Gýny a neúčast Prospala s Ferencem, kteří z utkání pro zranění odstoupili. Na začátku této části hry nejistý Chábera jen vyrazil puk, který však nikdo z domácích za jeho záda neposlal. Největší šanci měl na holi Trefný, ale ani on na brankáře Jihočechů nevyzrál. Ke gólu vedla až v polovině utkání půl minuty trvající dvojnásobná výhoda. Nosek milimetrovou přihrávkou našel před brankou Kamila Koláčka, který poslal kotouč do sítě – 1:2. Stejný hráč měl o chvilku později na holi vyrovnání, jenže z mezikruží trefil pouze Cháberou lapačku. Ve 38. minutě zasáhl nešťastně Malát vysokou holí Pletku, čímž na čtyři minuty oslabil svůj celek. Všechny střely ale končily u pozorného brankáře Horčičky. Zároveň se závěrečnou sirénou byl odpískán nedovolený zákrok Plačkovi a třetí dějství měli začít Budějovice dlouhou přesilovku 5 na 3.

Domácí se dvojnásobné přesile srdnatě bránili, Martínkův pokus zblokoval vlastním tělem Mikšovic. Už v plném počtu hráčů spálili Severočeši další více než stoprocentní šanci. Hájkovu střelu Chábera pouze vyrazil, ale úplně volný Pražák nedokázal ležícího brankáře přehodit. V polovině třetí třetiny byli v rychlém sledu vyloučeni dva hráči hostí a také Chomutovští měli zesílenou přesilovku. Tu využil Petr Jíra, když tečoval Szakalovu střelu od modré – 2:2. Téměř šest a půl tisíce diváků bylo ve varu a hnalo své hokejisty dopředu. Obrat mohl dovršit Boušek, který však znovu mířil jen do hrudi Chábery. Do konce základní hrací doby už se skóre nezměnilo a opět tedy došlo na prodloužení.

Na jeho začátku se hrál oboustranně velmi opatrný hokej. Ani jeden z týmů nechtěl udělat chybu, a tak se spíše bojovalo. Naděje Severočechů na ukončení série zmrazil v 65. minutě Petr Havelka, když se trefil přesně nad rameno Horčičky – 2:3. O druhém postupujícím do finále tak rozhodne až poslední možný zápas, který je na programu v sobotu v Budvar Aréně.

Vladimír Petrovka (KLH Chomutov): "Dnes to bylo neuvěřitelně vyrovnané utkání a i přesto že jsme prohrávali 2:0, tak si myslím, že jsme měli více ze hry. Bohužel jsme vyhořeli střelecky. Teď musíme kluky hlavně zvednout psychicky, zřejmě už jsme se viděli jak máme dva dny odpočinek, ale bohužel to nevyšlo."

Josef Jandač (České Budějovice): "Prodloužení je otázka loterie, my jsme byly pod tlakem a mohla rozhodnout maličkost. Utkání bylo pro nás jiné než to včerejší a štěstí se tentokrát přiklonilo na naší stranu. Zápasy rozhoduje dvojice rozhodčích a každá ta dvojice je úplně jiná, každá jinak píská, hráči nevědí, co mají hrát. My jsme dostali oba góly ve třech, ty přesilovky byly dlouhé a proti tomu se špatně hraje. Já si ty zákroky musím prohlédnout, zda tam skutečně byly. Play–off je samostatná soutěž a rozhodují malé věci. Jestliže hrajeme ve třech, tak se ničemu nemůžeme divit a navíc my jsme dohrávali se strašným torzem hráčů, protože máme extrémní marodku a v utkání nám odešli čtyři hráči. Potom se naše hra celá rozbila."