19.12.2007, Radek Papáček, Tomáš Zetek

CEB - ZLN 4:2 - V urputné bitvě Jihočeši Medvědy přetáhli

Č. B u d ě j o v ic e - Kdo by čekal, že hokej v Budvar Aréně bude mít po reprezentační přestávce v úvodu nudnější tempo, mýlil se. Po osmi minutách oba brankáři jednou inkasovali. Pak ale hra spadla do extraligového podprůměru a diváci sledovali spíše velký boj, než pohlednou bitvu. Tu nakonec rozhodl až v 58. minutě pojišťovacím gólem na 4:2 Petr Sailer. Kapitán domácích předvedl nejhezčí akci zápasu, když objel branku Murína a přesně zavěsil.

Dlouho to vypadalo na nezáživnou bitvu, v níž bude Zlín tradičně bránit a HC MOUNTFIELD se nebude moci dostat do tempa. „Zápas neměl valnou úroveň, vše se odvíjelo od defenzivní taktiky Zlína,“ poznamenal po utkání kouč Jihočechů Josef Jandač. Před jednou z nejslabších návštěv v této sezoně probíhal zmíněný scénář až do 14. minuty. V té měli totiž Jihočeši příležitost hrát dvojnásobnou početní výhodu, a to hned minutu a půl. Prakticky celou dobu strávili před Murínem, ale v nejvážnější příležitosti orazítkoval tyč dorážkou Gřegořkovy střely Kamil Brabenec. Ještě před ním se do stejného místa trefil Vladimír Sičák a slovenskému gólmanovi pořádně zvonilo v uších.

To všechno se ale seběhlo už za stavu 1:1. V ospalém tempu se totiž povedlo v 5. minutě využít Zlínským přesilovku, když sehrávku na jeden dotek ukončil střelou do odkryté klece Martin Záhorovský - 0:1.

Jihočeši se rozehřívali hodně pozvolna, ale přesto dokázali brzy vyrovnat. Igor Murín nevykazoval v úvodní dvacetiminutovce velkou pozornost a nachytal jej Štěpán Hřebejk, jenž po objetí branky z otočky nahodil kotouč na branku Zlína. Jeho gólmanovi pronikl touš pod betony a "došoural" se za čáru - 1:1. „Bylo to trochu u štěstí,“ culil se po utkání šťastný střelec.

Druhá část hry začala diametrálně odlišně od té první. K Vydarenému, který byl vyloučen ještě na konci předešlého dějství, totiž brzy přisedl za katr Šimánek a poté i Sailer, takže hosté hráli dlouho pět na tři. Největší příležitost nevyužil Balaštík, když dorážel střelu Hamrlíka. V čase 23:11 nakonec dostali hosté puk za Turka. Z kruhu pálil David Nosek a kotouč zapadl k tyči českobudějovické klece - 1:2.

Ani ne minutu poté už ale bylo opět vyrovnáno. Zlínští sice ještě dohrávali přesilovou hru, ale v té už se jim tolik nedařilo. Parádní individuální akci totiž předvedl Kamil Brabenec a Murína překonal táhlou ránou přes obránce - 2:2.

Zajímavý metr sudího Jeřábka poté daroval podruhé v utkání přesilovku pět na tři domácím. Šestatřicetisekundová početní výhoda přinesla obrovské šance Brabence a Hudece, ale Murínova branka tentokrát společně se svým strážcem odolala.

I přesto všechno odcházeli do kabin šťastnější domácí. Společně se sirénou překonal slovenského gólmana René Vydarený, když protlačil kotouč za čáru po přihrávce Brabence zpoza branky - 3:2. „Nebyl jsem si jistý, jestli nepadl gól, až po siréně, ale jásot fanoušků mě v šatně ubezpečil, že branka platila,“ vyprávěl po utkání slovenský bek. „Byl to klíčový moment duelu,“ shodla se většina jeho aktérů.

Třetí část byla hodně o taktice. Zlínští se dlouho spoléhali na to, že vyrovnají z brejku, ale to se jim nepovedlo. Naopak HC MOUNTFIELD trpělivě střežil vlastní modrou čáru a dopředu chodil s jistotou. I přesto ale stále domácí toužili po nevýšení skóre.

V 51. minutě netrefil Hübl ve vyložené šanci branku, ale kotouč se odrazil od hrazení k volnému Brabencovi, jehož snahu dotlačit puk za čáru zabrzdil až Murínův beton a branková konstrukce. Chvíli na to na druhé straně nahazoval do ohně Balaštík, ale Turek s přispěním beků zažehnal doutnající požár.

Definitivní rozhodnutí tak přišlo tři minuty před koncem, kdy si vzal hlavní roli na svá bedra Petr Sailer. V útočném pásmu se zmocnil puku, projel celou třetiny až za branku Zlína, kterou ladně obkroužil, a protože si před tím položil Murína na led, mohl českobudějovický kapitán pohodlně zavěsit do odkryté klece – 4:2.

MARTIN ZÁHOROVSKÝ
Josef Jandač (České Budějovice): Zápas neměl valnou úroveň, vše se odvíjelo od defenzivní taktiky Zlína. Museli jsme dotahovat úvodní náskok soupeře, tím to pro nás bylo těžší. Od druhé třetiny jsme byli aktivnější a zlomili jsme vývoj v náš prospěch.

Stanislav Přikryl (Zlín): Pod dojmem posledního nepříznivého výsledku na jihu Čech jsme zvolili obrannou taktiku. V první třetině nám to vycházelo, ale od druhého dějství začali domácí více bruslit a dostali se do hry. Zápas byl hodně ovlivněn gólem, který jsme inkasovali na konci 40. minuty. V závěru nám chyběl dostatek umu, abychom dokázali vyrovnat.